آیا سیگار کشیدن باعث افسردگی می شود؟

بیشتر ما با تأثیرات سلامت جسمی ناشی از استعمال سیگار آشنا هستیم، اما آیا این عادت می تواند بر سلامت روحی و روانی ما نیز تأثیر بگذارد؟ ( مثل ابتلا به افسردگی )

یک مطالعه جدید نشان می دهد که این بیماری پس از پیدا کردن ارتباط بین سیگار کشیدن و افسردگی می تواند رخ دهد.

در مطالعه جدید PinterestA، ارتباط بین سلامت روان و استعمال دخانیات در دانش آموزان بررسی شده است.

این مطالعه جدید در مجله PLOS ONE میباشد. پروفسور هاگای لووین – از دانشگاه عبری – دانشکده بهداشت عمومی در اورشلیم ، اسرائیل – نویسنده ارشد و مسئول مقاله است.

در آن، پروفسور لوین و همکاران توضیح می دهند که سرنخ هایی در تحقیقات موجود وجود دارد که سیگار کشیدن را عامل مهمی برای افسردگی عنوان می کند.

به عنوان مثال، افسردگی در افرادی که سیگار می کشند، دو برابر بیشتر از کسانی است که سیگار نمی کشند، اما هنوز مشخص نیست که چه عواملی باعث شده است.

بیشتر بخوانید: اسکیزوفرنی با آلودگی هوا ارتباط دارد

اما برخی محققان معتقدند که استعمال سیگار ممکن است منجر به افسردگی شود، نه برعکس.

علاوه بر این، مطالعات دیگر نشان داده اند افرادی که هرگز سیگاری نکشیده اند دارای کیفیت زندگی بهتری از نظر سلامتی هستند (HRQoL)، همچنین اضطراب و افسردگی کمتری دارند.

بنابراین، برای کمک به روشن کردن این موضوع، پروفسور لووین و تیم تصمیم گرفتند ارتباط بین HRQoL و استعمال سیگار را در بین دانشجویان صربستان مطالعه کنند.

در کشورهای کم درآمد و متوسط ​​، مطالعات اندکی در مورد این انجمن صورت گرفته است

با این حال، بیش از 25٪ افرادی که در صربستان و سایر کشورهای اروپای شرقی زندگی می کنند، سیگار می کشند، دلیل دیگری این است که مطالعه این موضوع در این جمعیت مورد توجه است.

علاوه بر این ، حدود یک سوم دانش آموزان صربستان سیگار می کشند.

مطالعه سیگار کشیدن و سلامت روان

این مطالعه جدید شامل داده هایی از دو مطالعه مقطعی است که اطلاعات مربوط به دو دانشگاه را جمع آوری کرده اند: دانشگاه بلگراد و دانشگاه پریستان. اولی حدود 90000 دانشجو دارد و دومی حدود 8000

از این تعداد، محققان 2،138 دانش آموز را در مطالعه خود ثبت نام کردند.

دانشجویان از آوریل تا ژوئن 2009 در دانشگاه بلگراد و بین آوریل و ژوئن 2015 در دانشگاه پریستینا در معاینات منظم بهداشت شرکت کردند.

شرکت کنندگان اطلاعاتی درباره پیشینه اجتماعی و اقتصادی خود – مانند سن ، وضعیت اجتماعی ، محل تولد و تحصیلات والدین – و همچنین اطلاعاتی درباره هرگونه شرایط مزمن پیش بینی شده ارائه دادند.

آنها همچنین در مورد عادات و شیوه زندگی خود، از جمله وضعیت سیگار کشیدن، مصرف الکل، میزان ورزش و عادات غذایی اطلاعاتی را ارائه دادند.

محققان افرادی را که حداقل یک سیگار در روز یا 100 سیگار در طول زندگی می کشیدند طبق اهداف این مطالعه به عنوان “افراد سیگاری” طبقه بندی کردند.

برای ارزیابی HRQoL دانش آموزان، پروفسور لووین و همكاران از آنها خواستند كه پرسشنامه ای شامل 36 سؤال در هشت بعد بهداشت را پر كنند.

سوال های پرسش نامه به این صورت بود:

عملکرد فیزیکی عملکرد بدن ، عملکرد جسمی، تحریک سلامت، تحریک سلامت، تحرک اجتماعی، عملکرد سلامت روان

برای هر یک از این پارامترها، نمره بین 0 تا 100 بیانگر چگونگی درک مصاحبه شونده از سلامت روحی و جسمی خود بود.

این تیم همچنین از پرسشنامه افسردگی بک (BDI) برای ارزیابی علائم افسردگی دانش آموزان استفاده کرد. BDI دارای 21 مورد است که هر کدام نمره 0 تا 3 دارند.

براساس BDI ، نمره نهایی از 0–13 نمایانگر “افسردگی خفیف یا حداقل”

14 تا 19 است که “افسردگی خفیف” 20-28 نشان دهنده “افسردگی متوسط” 29-63 درجه “افسردگی شدید” است.

تنباکو بر سلامت روان تأثیر منفی گذاشت به طور کلی، این مطالعه نشان داد که داشتن نمره BDI بالاتر با سیگار کشیدن همراه است.

علاوه بر این، دانش آموزانی که سیگار می کشیدند احتمالاً دو تا سه برابر بیشتر از کسانی که هرگز سیگار نکشیده اند دچار افسردگی بالینی شده اند.

در دانشگاه پریستینا، 14٪ از افراد سیگاری دچار افسردگی بودند، در حالی که تنها 4٪ از همسالان غیر سیگاری این بیماری را داشتند.

در میان افرادی که در دانشگاه بلگراد سیگار کشیدند ، 19٪ افسردگی داشتند، در حالی که 11٪ کسانی که سیگار نکشیدند.

افراد سیگاری نیز به طور مداوم علائم افسردگی و سلامت روانی ضعیف تری داشتند، همانطور که در پارامترهای “نشاط” و “عملکرد اجتماعی” منعکس شده است.

نویسندگان این مطالعه گفتند: “این یافته ها نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد تعامل بین استعمال دخانیات، سلامت روان و کیفیت زندگی را با پیامدهای پیشگیری، تشخیص و درمان تأکید می کند:

” پروفسور لوین می افزاید: “مطالعه ما به شواهد در حال رشد می افزاید که سیگار کشیدن و افسردگی ارتباط نزدیکی دارند.”

پروفسور هاگی لووین

اگرچه شاید خیلی زود بگوییم که استعمال سیگار باعث افسردگی می شود، اما به نظر می رسد دخانیات تأثیر منفی بر سلامت روان ما دارد.

وی در مورد خطرات ناشی از استعمال دخانیات هشدار می دهد و سیاست گذاران را ترغیب می کند تا از بروز این خطرات کمک کنند.

من از دانشگاهها می خواهم كه با ایجاد پردیس های بدون دود كه نه تنها سیگار كشیدن در دانشگاه را ممنوع می كنند، بلكه تبلیغات دخانیات را نیز ممنوع كنند.

 

رفرنس انگلیسی

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست