0
0

ایدز عصبی

262 بازدید
ایدز عصبی

ایدزعصبی

ایدز عصبی _ در سال ۲۰۰۹، حدود دو و نیم میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) شدند، ۳۳ میلیون نفر در حال حاضر با اچ آی وی زندگی می کنند.

عفونت پیشرفته HIV به عنوان نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز شناخته شده است.

همه گیری بیماری هنوز هم در کشور های جنوب صحرای آفریقا شدید ترین حالت را داشته، ولی به سمت آسیا و اروپای شرقی کشیده می شود.

در ایالات متخده تاثیرات ایدز با استفاده گسترده تر از دارو های حیات بخش کمتر شده است.

در نتیجه HIV به جای یک بیماری مرگ آور، به عنوان یک بیماری مزمن درآمده است.

با این حال، در کشورهای درحال توسعه تنها در حدود ۳۶ درصد از مردم که نیاز به درمان دارند.

چنین مراقبت هایی را دریافت می کنند.

به علاوه، زنان در حال حاضر نیمی از موارد مبتلا در سراسر جهان را تشکیل می دهند.

بیشتر بخوانید: هر آنچه باید از HIV بدانید!

 

اگرچه هدف اصلی HIV سیستم ایمنی بدن می باشد، اما در ایدز عصبی سیستم عصبی ممکن است با شدت های مختلف تحت تاثیر قرار بگیرد.

اختلال شناختی عصبی همراه اچ آی وی

اختلال شناختی عصبی همراه اچ آی وی (HAND) عارضه شایعی است که بیش از ۵۰ درصد از افراد مبتلا به اچ آی وی را درگیر می کند.

HAND همچنین در کسانی که درمان ترکیبی جدید ضد رتروویروسی (CART) دیده می شود، هرچند شدت ابتلا یکسان نیست.

افراد مبتلا به HAND مشکلات روانی اعم از مشکلات خفیف در تمرکز، حافظه، تصمیم گیری یا هماهنگی های پیچیده تا زوال عقل کشنده را دارند.

به رغم پیشرفت در زمینه درمان جنبه های مختلف بیماری، شناخت کاملی از HAND به دست نیامده است.

اکثر فرضیه های رایج بر اثر غیر مستقیم آلودگی ای آی وی متمرکز هستند که مربوط به تولیدات ویروسی ترشح شده یا مولکول های پیام رسان سلولی به نام سیتوکین می باشد.

برخی از پروتئین های خود ویروس سمیت عصبی ایجاد می کنند و ممکن است در آُیب مداومی که در طی عفونت رخ می دهد نقش مهمی داشته باشند.

پروتئین تات ویروسی

پروتئین تات ویروسی که بوسیله سلول های آلوده آزاد می گردد، جز پروتئین هایی می باشد که ممکن است در سمیت عصبی تقش داشته باشد.

در هرصورت، به نظر می رسد عفونت HIV محرک اصلی این اختلال باشد زیرا درمان ضد رترو ویروسی می تواند باعث پیشگیری یا تغییر این وضعیت در بسیاری از بیماران گردد.

انواع خفیف HAND در ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد مبتلا به HIV که بدون علامت پزشکی هستند گزارش شده است.

در بیماری پیشرفته، بیماران مشکلات روزافزونی در مورد تمرکز و حافظه داشته و کاهش کلی در سرعت فرآیندهای ذهنی خود تجربه می نمایند.

در همان زمان، بیماران ممکن است دچار ضعف دست و پا و از دست دادن تعادل شوند.

روش های تصویر برداری مانند CT و MRI نشان می دهد که مغز این بیماران کاهش حجم پیدا می کند.

بررسی مغز افراد فوت شده مبتلا به ایدز می تواند از دست دادن سلول های عصبی، اختلال در ماده سفید (بافتی که باعث اتصال مناطق محتلف مغز می گردد) و آسیب به ساختارهای سلولی که در پیام رسانی بین سلول های عصبی دخالت دارند، را نشان دهد.

همچنین ممکن است التهاب و بیماری رگی وجود داشته باشد.

مطالعات اخیر نشان می دهد که ترکیب درمانی بسیار فعال ضد رترو ویروسی مرکب از سه یا چند داروی فعال در برابر اچ آی وی در کاهش بروز نوع شدید HAND موسوم به زوال عقلی ناشی از ایدز موثر است.

چنین درمانی همچنین می تواند اختلالات شناختی منسوب به عفونت مغز ناشی از HIV را معکوس کرده، اما از بین نمی برد.

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی نوعی آسیب عصبی در اندام ها است که باعث ناراحتی اعم از احساس سوزن سوزن شدن یا سوزش تا درد شدید می گردد که یک مشکل عمده عصبی رایج در بیماران مبتلا به اچ آی وی می باشد.

اعتقاد بر این است که این ویروس از طریق مکانیسم سمیت عصبی باعث نوروپاتی حسی می شود.

این واکنش اغلب با داروهای ضد رترو ویروسی که سمیت میتوکندری ایجاد می کند، آشکار شده و یا تشدید می گردد که منجر به نوروپاتی مکرر و جدی تر می شوند.

بیش از نیمی از بیماران مبتلا به بیماری پیشرفته دچار نوروپاتی بوده و بنابراین یک حوزه مهم برای آزمایشات درمانی پیشگیرانه و علامتی است.

با وجود پیشرفت های قابل توجه در درمان های جدید، برخی از بیماران دچار چنین مشکلات عصبی شده و به درمان پاسخ نمی دهند، در نتیجه گسترش روش های جدید برای جلوگیری و درمان علائم مورد نیاز است.

علاوه بر این، به خاطر وجود نقص ایمنی در بیماران مبتلا به اچ آی وی، عفونت ها و سرطان های نادر فرصت طلب در افراد مبتلا بیشتر دیده می شود.

خشوبختانه با این وجود، درمان ترکیبی ضد رترو ویروسی (CART) بروز بسیاری از این نوع عفونت ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

معرفی کتاب حقایق مغز

https://brainbee.ir/%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8-%d8%ad%d9%82%d8%a7%db%8c%d9%82-%d9%85%d8%ba%d8%b2/

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=24687
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
سید محمد حسین سبزپوشان
عضو پیوسته انجمن زیست شناسی ایران عضو انجمن علوم اعصاب ایران مدیرعامل شرکت علمی آموزشی سپنتا زیست آپادانا عضو شاخه دانشجویی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز عضو انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی عضو انجمن ژنتیک ایران مولف کتاب زیست شناسی پایه دانشجوی زیست شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران عضو انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران رابط متخصص آموزشی مرکز بهداشت و درمان شش سال سابقه تدریس زیست شناسی و علوم اعصاب پایه در موسسات چهار سال عضو افتخاری کمیسیون ملی یونسکو دپارتمان علوم اجتماعی و انسانی نماینده کمیسیون ملی یونسکو در استان مرکزی دبیر کمیته دانش آموزی هواپیمایی ملی ایران (هما) عضو سازمان بین المللی دانشگاهیان ISIC عضو تیم کمربند آبی یونسکو سفیر محیط زیست از طرف کمیسیون ملی یونسکو سفیر سلامت و بهداشت مرکز بهداشت و درمان دارای گواهی شرکت در مدرسه علوم اعصاب شناختی دارای گواهی مدیر اجرایی دوره آشنایی با سازمان ملل (UNIC) مولف کتاب هوانوردی تدریس علوم هوانوردی در مدارس و موسسه کاندیدای دکتری افتخاری جوان ترین مدرس محقق و مدرس در زمینه علوم فرینج و متافیزیک
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

2 نظر در مورد ایدز عصبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  1. بازتاب: کم خونی (anemia) اختلال کم خونی - شرکت علمی آموزشی سپنتا زیست آپادانا
  2. بازتاب: هر آنچه باید از HIV بدانید! - شرکت علمی آموزشی سپنتا زیست آپادانا