0
0

حافظه

203 بازدید

وقتی که درباره حافظه صحبت می کنیم باید به دو مورد توجه کرد، که آن نقش تسهیل سیناپسی و مهار سیناپسی هستند. برای تشکیل حافظه باید حساسیت پایه یک انتقال سیناپسی بین تعدادی نورون در قسمت های مختلف مغز تغییر کند.

What Happens at The Synapse? | Dana Foundation

ایت تغییر حساسیت با فعالیت های درونی ایجاد می شود، به طور مثال یک تحریک در قسمتی از مدار ایجاد شده، منتقل می شود و باعث تغییر حالت پایه یک انتقال سیناپسی می شود.

حیاتی ترین هوش IQ یا EQ ؟

به این راه های جدید ایجاد شده رد های حافظه می گویند.

ویژگی مهمی که رد های حافظه دارند آن است که ما می توانیم بعد از مدتی آن ها را بازیابی کنیم.

آزمایش هایی که در حیوانات صورت گرفته است نشان می دهد که رد های حافظه می توانند در سطح های مختلف دستگاه عصبی مرکزی ایجاد شوند (حتی در سطح نخاع!).

انواع حافظه

در کل دو نوع حافظه ی مثبت و منفی وجود دارد.

Free Clipart: Plus - Minus | cyberscooty

هنگامی که درمورد حافظه ی مثبت صحبت می کنیم، منظور حساس شدن انتقال سیناپسی است و هنگامی که از حافظه ی منفی سخن می گوییم منظورمان عادت کردن یک مسیر سیناپسی است.

علی رغم آن چه که ما فکر می کنیم مغز ما بیشتر رد های حافظه ی منفی را ذخیره می کند.

مغز ما روزانه اطلاعات حسی زیادی را از قسمت های مختلف بدن دریافت می کند و اگر بخواهد همه آن ها را به صورت رد های حافظه ذخیره کند به زوی بازدهی آن پایین آمده و حتی ممکن است ظرفیت اش پر شود.

بنابراین مغز اطلاعاتی را که از نظر عملکردی (دخالت داشتن در مکانیسم پاداش یا تنبیه) مورد نیاز نیستند را حذف می کند.

مغز این کار را از طریق مهار کردن مسیر های سیناپسی مربوط به این حافظه انجام میدهم که این فرآیند را HABITUATION مینامند که نوعی حافظه منفی است. به همین علت است که یگوییم بیشتر ظرفیت مغز را حافظه های منفی فرا گرفته‌اند.

حافظه مثبت

رد های حافظه ای هستند که باعث اتفاق های خوشایند یا بد در مغز ما میشوند. در این حالت مغز تصمیم میگیرد که حافظه را ذخیره یا پاک کند.

حافظه کوتاه مدت

Hippocampus Damage: Effects, Treatment & Recovery

حافظه ای است که چند ثانیه الی چند دقیقه باقی می‌ماند. برای مثال ما یک شماره هفت رقمی را حفظ کرده یا اینکه هفت کلمه را در ذهن خود نگه داریم.

این کلمات یا ارقام تا زمانی در ذهن ما میمانند که ما در مورد آنها صحبت کنیم و بعد از تمام شدن موضوع یا بحث از یاد ما می‌روند.

حافظه بلند مدت میانی

رد های حافظه ای هستند مه برای چند روز یا چند هفته باقی می‌مانند مگر آنکه آنها را به حافظه بلند مت تبدیل کرده که برای این کار باید یک تحریک سیناپسی پایدار در مسیر سیناپسی آن ایجاد کنیم.

با آزمایش در رده پایین تر حیوانات به این پی بردند که حافظه بلند مدت میانی میتواند باعث تغییرات گذرای شیمیایی یا فیزیکی یا هردو شود.

تغییرات شیمیایی ما به این صورت است که بر غلظت نوروترنسمیتر ها تاثیر می‌گذارد و تغییرات فیزیکی این گونه است که باعث تغییر تعداد گیرنده‌ها و تغییر تعداد وزیکول ها می‌شود. این تغییرات هم در پایانه پیش سیناپسی هم در پایانه پس سیناپسی ایجاد می‌شود.

حافظه بلند مدت

در این مورد این گونه است که یکسری تغییرات در مسیر سیناپسی ایجاد می‌شود که باعث پایدار شدن این مسیر شده و ما حافظه را تا چندین سال یا تا آخر عمر به یاد می‌آوریم.

نکته: این تغییرات می‌توانند فیزیکی یا شیمیایی باشند.

به یکسری از این مهم‌ترین تغییرات در زیر اشاره می‌کنیم:

  • افزایش در محل هایی رهایش وزیکول ها
  • افزایش در تعداد وزیکول های حاوی نوروترنسمیتر
  • افزایش در تعداد ترمینال های پیش سیناپسی
  • افزایش و تغییر خارهای دندریتی

حافظه کاری

Working Memory - GARFORTH EDUCATION

محل ذخیره آن قشر پیشانی است. این حافظه در زمانی به کار می‌رود که شما یک استدلال ذهنی انجام می‌دهید. برای مثال جهت حل یک مسئله شما یک اطلاعات را در ذحن خود ذخیره دارید و بعد از حل مسئله همه آنها از ذهن شما می‌رود. (زیرا که به آن حتی فکر هم نمی‌کنید.)

memory | Episodic memory, Memories, Declarative memory

بر اساس نوع اطلاعات دو نوع تقسیم بندی حافظه داریم:

  1. حافظه بیانی
  2. حافظه مهارتی

حافظه بیانی

منظور، حافظه مربوط به جزئیات دقیق یک اتفاق.

حافظه مهارتی

مرتبط است با فعالیت های بدنی. برای مثال یک فرد تنیس باز بعد از مدتی بازی کردن می‌فهمد که باید دست را با چه زاویه‌ای بگیرد تا ضربه درستی به توپ بزند. این نوع حافظه با اعمال مغزی زیاد ارتباطی ندارد و با فعالیت های بدنی در ارتباط است که به آن حافظه مهارتی می‌گویند و تحت عنوان حافظه رفلکسی هم معرفی شده و معمولا در آسیبی که به هیپوکامپ وارد شود تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد زیرا پایه آن فعالی فیزیکی بدن است.

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=32972
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد حافظه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.