0
0

موسیقی ممکن است علائم آلزایمر را کنترل کند

182 بازدید

افراد مبتلا به آلزایمر دارای مشکلات بازخوانی حافظه هستند و آسیب پیشرونده در مغز آن‌ها به معنای ناتوانی سایر عملکردهای شناختی است. این ممکن است در بسیاری از افراد حالت اضطراب و بدبینی ایجاد کند، اما همان طور که تحقیقات جدید نشان می دهند، گوش دادن به موسیقی می تواند کمک کند.

 

در آلزایمر، مغز به تدریج آسیب دیده و منجر به از دست دادن شدید حافظه و اختلال در عملکردهای دیگر مغز می شود.

این موارد می تواند شامل تصمیم گیری روزانه، مراقبت از خود و استفاده از زبان باشد.

اطلاعات ارائه شده توسط انجمن آلزایمر نشان می دهد که ۵.۷ میلیون نفر در ایالات متحده با این شرایط زندگی می کنند.

پیش بینی می شود این تعداد تا سال ۲۰۵۰ به ۱۴ میلیون مورد مبتلا افزایش یابد.

این مطلب نه تنها به درمان بهتر علائم و دلایل احتمالی آلزایمر میپردازد، بلکه به دنبال راه‌های بهتری برای کمک به بیماران برای مقابله با اثرات ثانویه این بیماری مانند اضطراب است.

بسیاری از مبتلایان به آلزایمر ممکن است به دلیل خاطرات اشتباه و توانایی اختلال در تعامل با محیط خود، دچار اضطراب شدید شوند.

این تأثیری است که مراقبان و متخصصان مراقبت های بهداشتی باید برای جلوگیری یا تسکین، راهکارهایی ارائه دهند. دانشمندان به طور فزاینده ای به یک روش خاص برای کاهش اضطراب ناشی از آلزایمر یا حتی جلوگیری از برخی از جنبه های کاهش شناختی توجه کرده اند: گوش دادن به موسیقی.
بیشتر بخوانید: اختلال در ساعت بدن ممکن است نشانه ی اولیه ی آلزایمر باشد

آیا موسیقی یک متحد علیه آلزایمر است؟

 

 مطالعه ای که سال گذشته انجام شد، به افراد مبتلا به کاهش شناختی ذهنی ( شرایطی که اغلب می تواند در آلزایمر ایجاد شود ) بررسی کرد و دریافت که کسانی که به برنامه های موسیقی گوش می‌دهند می‌توانند عملکرد حافظه ذهنی و عملکرد شناختی عینی را تقویت کنند.

پس از یافته های این تحقیق و مطالعات مشابه، دانشمندان دانشگاه یوتا بهداشت در سالت لیک سیتی تصمیم به بررسی تأثیرات گوش دادن به موسیقی بر مغز افراد مبتلا به آلزایمر گرفتند.

دکتر جف اندرسون، نویسنده مطالعه، توضیح می دهد:

((افراد مبتلا به زوال عقل، با جهانی روبرو هستند که برای آنها ناآشنا است. این موضوع باعث بی نظمی و اضطراب می شود.))

وی می افزاید:

((ما معتقدیم، موسیقی به شبکه شادی مغز که هنوز هم نسبتاً کارآمد است، می پیوندد.))

شبکه شادی مغز باید تشخیص دهد که چه محرک هایی از محیط بیرونی به اندازه کافی مهم هستند تا بتوانند واکنش بدن انسان را تضمین کنند. دکتر اندرسون و تیمش علاقه مند بودند ببینند که چگونه موسیقی ممکن است مناطق آسیب دیده و دیگر شبکه های مغزی را تحریک کند؟

یافته های آن‌ها اکنون در مجله پیشگیری از بیماری آلزایمر به صورت آنلاین منتشر شده است.


موسیقی مانند لنگر است

۱۷ نفر مبتلا به آلزایمر با محققین همکاری داشتند. ابتدا، طی یک دوره ۳ هفته‌ای، آن‌ها به شرکت کنندگان در یافتن و انتخاب آهنگ هایی که برایشان آشنا بوده و برایشان معنی دار به نظر می رسید، کمک می کردند.

این موضوع به تیم اجازه می دهد تا لیست های پخش شخصی را ایجاد کنند. آن‌ها سپس روی پخش کننده های رسانه قابل حمل بارگذاری کردند و به شرکت کنندگان و مراقبانشان در مورد نحوه استفاده دستورالعمل هایی دادند. دانشمندان می گویند اثرات قابل رویت روی بیمارانی که موسیقی گوش می دهند، دلگرم کننده است.


در مرحله بعد، دانشمندان اسکن های MRI را از مغز شرکت کنندگان انجام دادند و در حالی که آن‌ها به مونتاژ قطعات ۲۰ ثانیه ای از ملودی ها و همچنین سکوت گوش می دادند، آزمودنی ها به هشت قطعه آهنگ انتخاب شده از لیست های پخش شخصی خود، به علاوه هشت انتخاب موسیقی، اما به صورت معکوس و همچنین به هشت دوره سکوت گوش دادند.

اسکن‌های MRI نشان داد که موسیقی از لیست پخش خود شرکت کنندگان نه تنها فعالیت شبکه های مغزی فردی بلکه ارتباط بین شبکه های مذکور را نیز تحریک می کند.

این‌ها شبکه بصری، شبکه سلامتی و شبکه اجرایی و همچنین جفت های شبکه مخچه و قشر مغز بودند.

دکتر نورمن فاستر، نویسنده ارشد مطالعه می گوید:

این شواهد عینی از تصویربرداری از مغز است، که نشان می دهد موسیقی شخصی راهی جایگزین برای برقراری ارتباط با بیمارانی است که بیماری آلزایمر دارند.

وی خاطرنشان می کند: با پیشرفت بیماری، زبان و مسیرهای حافظه بصری آسیب می بینند، اما برنامه های موسیقی شخصی می توانند مغز را فعال کنند، به خصوص برای بیمارانی که تماس با محیط خود را از دست می دهند.

امیدها و چالش های پیش رو

علیرغم نتایج دلگرم کننده این مطالعه، نویسندگان آن نسبت به موضوع موسیقی به عنوان یک درمان آسان برای علائم مرتبط با آلزایمر هشدار می دهند. نتایج اعلام شده از سوی تعداد کمی از شرکت کنندگان در این مطالعه، می تواند بدان معنی باشد که نتایج ممکن است از بررسی دقیقی برخوردار نباشد.

محققان همچنین نتوانستند مشخص کنند که تأثیرات مثبت موسیقی چه مدت به طول خواهد انجامید؟

بنابراین به گفته آن ها تحقیقات بیشتر، باید بر این نکته تأکید کند که آیا تحریک شبکه های مغزی مشاهده شده در مطالعه جدید فقط در کوتاه مدت دیده می شود یا ماندگار است؟

محققان تأکید می کنند که قرار گرفتن افراد در برابر محرک های آرامش بخش، مانند موسیقی آشنا، هنوز نباید به عنوان یک راهبرد مقابله در نظر گرفته شود.

رفرنس انگلیسی

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=25474
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
سید محمد حسین سبزپوشان
مدیرعامل شرکت علمی آموزشی سپنتا زیست آپادانا عضو پیوسته انجمن زیست شناسی ایران دانش آموخته علوم اعصاب مقدماتی دانشگاه هاروارد آمریکا عضو انجمن علوم اعصاب ایران عضو انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران دبیر زیست شناسی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد موسیقی ممکن است علائم آلزایمر را کنترل کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.