0
0

تصاویر سازمان دهی کروماتین سه بعدی در هسته های سلول زنده

169 بازدید
کروماتین سه بعدی

کروماتین ماده ای درون یک کروموزوم شامل دی ان ای، و پروتئین است. هیستون ها، پروتئین های اصلی در کروماتین هستند که به بسته بندی دی ان ای به فرم متناسب با هسته سلول کمک می کند.

تحقیقات جدید از موسسه علوم وایزمن نشان می دهد که یک سیستم ناشناخته سازمان دهی کروماتین در سلول های هسته ای کاملا متمایز وجود داشت که در آن چگالی کروماتین در محیط هسته ای زیاد و در مرکزهسته ای غیرقابل تشخیص است. و به طورموثر یک منطقه عاری از کروماتین مرکزی ایجاد می کند.

درمطالعه قبلی دکتر داریا آمیاد پاولو وهمکارانش از موسسه علوم وایزمن چگونگی تاثیر نیروهای مکانیکی بر هسته های سلولی در ماهیچه را آنالیز کردند و شواهدی یافتند که انقباضات ماهیچه ای برالگوی بیان ژن تاثیرفوری دارد.دکترآمیاد پاواوف گفت: نمی توانیم آینده را مورد بررسی قرار دهیم، زیرا روش های موجود برتصویر برداری از سلول های محافظت شده شیمیایی تکیه می کردند.بنابراین آن ها توانستند بفهمند چه اتفاقاتی در هسته سلول یک ماهیچه فعال کار می کند را ثبت کنند. برای حل این مسئله محققان قصد داشتند هسته سلول های ماهیچه ای در لارو مگس های میوه زند(Drosophila)، را مطالعه کنند.

آن ها تصاویری از کمپلکس های سازمان یافته داخلی، خطی و دی ان ای و پروتئین های آن را بدست آوردندکه توسط غشای هسته های ماهیچه احاطه شده است. به جای پرکردن حجم کل هسته، رشته ها یا مولکول های کروماتین بلند به عنوان یک لایه نسبتا نازک به دیواره داخلی آن متصل شده بود .مشابه نتیجه تعامل بین روغن وآب، چیزی که به عنوان جداسازی شناخته می شود.کروماتین خودش را از قسمت عمده مایع داخل هسته جدا کرده و در حومه خود جای خود را پیدا کرده در حالی که بیشتر محیط مایع در مرکز باقی می ماند.دانشمندان متوجه شدند که آن ها در راه رسیدگی به یک سوال اساسی بیولوژیکی هستند یعنی چگونه کروماتین و دی ان ای در هسته سلول های ارگانیسم های زنده سازماندهی شده است.

دکتر لوربر از موسسه علم ویزمن می گوید:اما یافته ها بسیار غیرمنتظره بود. ما باید مطمئن شویم که خطایی رخ نداده و این سازمان جهانی است.نویسندگان همچنین یک مدل نظری ساختند که شامل فاکتورهای فیزیکی حاکم بر سازماندهی در هسته است مانند نیروهای نسبی جذب بین کروماتین و محیط مایع آن و بین کروماتین و غشای هسته .مدل آن ها پیش بینی کرد که کروماتین باید بسته مقدار نسبی مایع (هیدراتاسیون )در هسته از فاز مایع جدا شود.بعلاوه کروماتین فاز جدا شده می تواند خودش را در داخل غشای هسته ای مرتب کند.همان طور که در آزمایشات خودیافته بودند.آن ها همچنین توضیح دادند چرا کروماتین هسته سلول را در مطالعه قبلی پرکرده است.

پروفسور موسسه علوم وایزمن، ساموئل سفرون می گوید:وقتی دانشمندان سلول هارا روی یک اسلاید شیشه ای قرار می دهند تا آن هارا در زیر میکروسکوپ مورد مطالعه قرار دهند، حجم آن ها تغییر کرده و از نظرفیزیکی آن هارا صاف می کنند. این ممکن است برخی از نیروهای حاکم بر آرایش کروماتین را مختل کرده و فاصله بین قسمت فوقانی هسته تا قاعده آن را کاهش دهد.

یافته های آن ها در مجله Science Advances در مجله منتشر شد.

منبع

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=32339
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مهسا قیاسوند
کارشناس زیست شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران دانشجوی کارشناسی ارشد زیست شناسی تکوینی دانشگاه شهید بهشتی تهران
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تصاویر سازمان دهی کروماتین سه بعدی در هسته های سلول زنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.