0
0

تأثیر آلودگی هوا بر زنان باردار

152 بازدید
بررسی تأثير آلودگی هوا بر زنان باردار | وبلاگ سپنتا زیست آپادانا

همه ی ما می دانیم که آلودگی هوا بر سلامتی اثر منفی دارد. زنان باردار هم تحت تأثیر آلودگی هوا قرار می گیرند. این مقاله در رابطه با اثرات منفی آلودگی هوا بر مادر و جنین می باشد. برای آشنایی با این اثرات مقاله ی زیر را بخوانید.

آلودگی هوا می تواند بر بارداری اثر منفی داشته باشد و ممکن است سبب زایمان زودرس، کم وزنی نوزاد، مرده زایی و ناهنجاری های مادرزادی شود.

افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند یا در خانه در معرض آلودگی و مواد سمی مانند دود سیگار قرار دارند، نسبت به دیگران، میزان بالاتری از پیامدهای منفی بارداری را تجربه می کنند.

در این مقاله اطلاعات بیشتری در رابطه با چگونگی تأثیرگذاری آلودگی هوا بر بارداری و همچنین روش های کاهش اثرات منفی آن آشنا می شویم.

بررسی تأثیر آلودگی هوا بر زنان باردار | وبلاگ سپنتا زیست آپادانا

اثرات بالقوه ی آلودگی هوا بر بارداری

آلودگی هوا می تواند بر سلامت مادر باردار و جنین اثر بگذارد. آلاینده های موجود در هوا می توانند از جفت عبور کنند، بر سلامت جفت اثر بگذارند و رشد جنین را دچار اختلال کنند.
اثرات آلودگی هوا به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از جمله:
• جنین در کدام مرحله ی تکاملی، در معرض آلودگی قرار گرفته است؟
• میزان آلودگی و مدت زمان قرارگیری در معرض آن چقدر بوده است؟
• آلاینده های خاص

عوامل دیگری هم ممکن است با آلودگی هوا تداخل داشته باشد و میزان خطر آن را کاهش یا افزایش دهد. اکثر تحقیقات نشان می دهد گروه هایی که بیشتر در معرض ابتلا به ناهنجاری های مادرزادی هستند نیز به احتمال زیاد در مناطق آلوده زندگی می کنند.
برای والدینی که درآمد کمی دارند یا از گروه های اقلیت هستند، سایر عوامل خطر مانند نژادپرستی وعدم دسترسی به موادغذایی باکیفیت، مراقبت های خوب قبل از زایمان یا محل زندگی امن، ممکن است اثرات آلودگی هوا را تشدید کنند.

آلودگی هوا انواع مختلفی دارد و می تواند در داخل خانه یا خارج از آن باشد. برخی از انواع آلودگی عبارتند از:
• آلودگی هوای بیرون یا مه دود (اسماگ)
• آلودگی هوای بیرون از خانه و درون آن که ناشی از آتش و دود است از جمله دود تنباکو
• خطرات شغلی مانند کار کردن در فضای باز یا مناطق صنعتی، کار کردن با مواد شیمیایی سمی یا حیوانات
• مواد شیمیایی که جزئی از ساختار خانه است مانند آزبست
• مواد شیمیایی خطرناک مانند برخی از مواد پاک کننده و رنگ ها
• مواد آلرژی زا مانند کپک

آلودگی هوا و پیامدهای بارداری

پژوهشگران تاکنون نتوانسته اند تمام اثرات بالقوه ی آلودگی هوا را شناسایی نمایند. همچنین پزشکان نمی دانند که چرا آلودگی هوا بر برخی از بارداری ها اثر می گذارد ولی بر برخی دیگر اثر ندارد.
اگرچه متخصصان معتقدند که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خطر دچار شدن به این پیامدهای منفی را افزایش می دهد، با این حال هیچ راهی وجود ندارد تا پیش بینی کنیم که چه کسی آن ها را تجربه خواهد کرد.
برخی از اثرات بالقوه ی آلودگی هوا بر بارداری عبارتند از:

زایمان زودرس

مادران بارداری که در مناطق آلوده زندگی می کنند ممکن است بیشتر در معرض زایمان زودرس‌ باشند.
زایمان زودرس، احتمال رخ دادن دیگر مشکلات مانند کم وزنی نوزاد هنگام تولد، ریه های تکامل نیافته و مرگ نوزاد هنگام تولد یا مدت کوتاهی پس از تولد را نیز افزایش می دهد.

در مطالعه ای در سال ۲۰۱۹ اثرات آلاینده های رایج مانند ازون، سولفور دی اکسید، نیتروژن اکسید و نیتروژن دی اکسید مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین رابطه ای مستقیم بین آلودگی هوا و زایمان زودرس پیدا شد. خطر زایمان زودرس در بارداری ثانویه بیشتر است.
این پژوهش مانند اکثر پژوهش های مربوط به آلودگی هوا رابطه ای را پیدا کرد. البته ثابت نکرد که آلودگی هوا سبب زایمان زودرس می شود.
عوامل دیگری ممکن است شیوع بالای زایمان زودرس را توجیه کنند یا افرادی که در مناطق آلوده زندگی می کنند ممکن است به سادگی در معرض خطر بیشتری برای داشتن سایر عوامل خطر زایمان زودرس باشند.

مرده زایی

مرده زایی به مرگ نوزاد در اواخر بارداری یعنی بعد از هفته ی بیستم اشاره دارد.
مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ بین قرارگیری در معرض آلودگی هوا و مرده زایی ارتباطی یافت. احتمال دچار شدن به مرده زایی در سه ماهه ی سوم بارداری بیشتر بود.

کم وزنی نوزاد هنگام تولد

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا ممکن است رشد نوزاد را مختل کند و بنابراین نوزاد در اندازه ای بیش از حد کوچک متولد شود. همچنین آلودگی هوا می تواند سبب زایمان زودرس و تولد نوزادانی کوچک، با بدن و ریه های تکامل نیافته شود.
کم وزنی نوزاد هنگام تولد یک عامل خطر برای تأخیر در رشد و تکامل، مشکلات سلامتی متعدد و مرگ نوزاد پس از تولد می باشد.
در سال ۲۰۱۳ تجزیه وتحلیل بر ۱۴ مطالعه ی جمعیتی صورت گرفت که نشان می دهد شیوع بیشتر آلاینده های خاص مانند نیتروژن دی اکسید با کم وزنی نوزاد هنگام تولد رابطه ی مستقیمی دارد.
این مسئله ثابت نمی کند که آلودگی سبب کم وزنی نوزاد هنگام تولد می شود اما وجود رابطه ای بالقوه را بین این دو تأیید می کند.

بروز عوارض در مادر

بودن در معرض آلودگی هوا با خطر بروزعوارض مربوط به بارداری در مادر ارتباط دارد.
مطالعه ای بر روی پیامدهای زایمان، در شهرستان الگینی واقع در ایالت پنسیلوانیا، نشان داد که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا در سه ماهه ی اول بارداری، خطر ابتلا به پره اکلامپسی و فشار خون بالا را افزایش می دهد.
یافته های این مطالعه، نتایج دیگر مطالعات را که بین آلودگی هوا و کم وزنی نوزاد هنگام تولد و زایمان زودرس ارتباطی پیدا کردند، حمایت می کند.

مشکلات مربوط به تکامل ریه

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می تواند بر روی رشد و تکامل ریه ها اثر بگذارد. در برخی نوزادان این عارضه به صورت غیرمستقیم رخ می دهد به این صورت که زایمان زودرس منجر به تولد نوزادی می شود که از نظر عملکردی، ریه های کاملی ندارد. این یک عامل خطر برای مرده زایی به شمار می آید.
قرارگرفتن در معرض آلودگی هوا با مشکلات تنفسی طولانی مدت مانند آسم و انواع آلرژی نیز در ارتباط است.

چگونه از اثرات منفی آلودگی هوا پیشگیری کنیم و یا از آن ها بکاهیم؟

مردم معمولا نمی توانند میزان آلودگی هوا را در اطراف خانه یا محل کار خود کنترل نمایند. با این حال با رعایت چند مورد می توان اثرات هوای آلوده را کاهش داد.

به عنوان مثال:
• زمانی که کیفیت هوا بسیار پایین و خطرناک (مثلا هنگام آتش سوزی جنگل ها) است به منطقه ی امنی بروید. همچنین در فصلی که آتش سوزی جنگل ها رخ می دهد، از خرید موادی که نیاز به پختن دارد خودداری نمایید زیرا آلودگی هوای داخل خانه را افزایش می دهد.
• خانه را از نظر وجود آزبست بررسی نمایید و در صورت نیاز، با همکاری یک متخصص آزبست، برای کاهش خطر ناشی از وجود آزبست اقدام کنید.
• دستگاه اندازه گیری منوکسید کربن نصب کنید تا از مسمومیت به واسطه ی این گاز پیشگیری نمایید.

• خانه را از نظر وجود کپک بررسی نمایید و در صورت لزوم، از یک متخصص کمک بخواهید.

هنگام استفاده از محصولات شوینده و پاک کننده یا رنگ، ماسک بزنید.

سیگار کشیدن را در خانه ممنوع کنید. از افراد سیگاری بخواهید که قبل از ورود به خانه لباس خود را عوض کنند.

برای کاهش آلودگی هوای داخل خانه یک فیلتر هوای با کیفیت تهیه نمایید.

زمانی که آلودگی هوا زیاد است، از خانه بیرون نروید. بیشتر ایستگاه های هواشناسی محلی، به ویژه در مناطق آلوده، روزانه کیفیت هوا را گزارش می کنند.

با یک پزشک متخصص در رابطه با دیگر روش ها برای کاهش خطر کلی مشکلات بارداری مربوط به آلودگی هوا مشورت کنید.

خلاصه مطلب

آلودگی هوا برای سلامت مادر باردار و جنین یک خطر جدی به شمار می آید. همچنین ممکن است با عوامل خطر دیگری تداخل پیدا کند و خانواده های آسیب پذیر را بیشتر در معرض خطر قرار دهد.

افرادی که در مناطق آلوده یا با یک فرد سیگاری زندگی می کنند یا افرادی که در رابطه با آلودگی هوا نگرانی هایی دارند، می توانند با یک پزشک یا متخصص مامایی مشورت نمایند.

راهکار های ساده ای مانند ماندن در خانه تا حد ممکن، ماسک زدن هنگام بیرون رفتن از خانه و نصب فیلتر های با کیفیت می تواند اثرات منفی آلودگی هوا بر بارداری را کاهش دهد.

منبع

 

بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=31874
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
ساره القری
دانشجوی زیست شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه شهید بهشتی تهران عضو شورای مرکزی کانون محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تأثیر آلودگی هوا بر زنان باردار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.