0
0

اثر آلودگی هوا بر باکتری های دستگاه تنفس

165 بازدید
اثر آلودگی هوا بر باکتری های دستگاه تنفس

پژوهش جدیدی نشان می دهد که آلودگی هوا ممکن است با ایجاد تغییر در باکتری های دستگاه تنفس بر سلامت انسان اثر بگذارد. این پژوهش نشان می دهد کربن سیاه -یک ترکیب اصلی در آلودگی هوا- به طور چشم گیری نحوه ی رشد باکتری ها و تشکیل بیوفیلم را تغییر می دهد که این می تواند بر بقای آن ها در مجاری تنفسی و مقاومت آن ها نسبت به آنتی بیوتیک ها اثر بگذارد.
این پژوهش که توسط محققانی از دانشگاه لیسِستر انگلیس انجام شده، در ژورنال “Enviromental Microbiology” منتشر شده است.
تیم تحقیقاتی به اهمیت نتایج این مطالعه برای درمان بیماری های عفونی اشاره کرد. این بیماری ها بیشتر در مناطقی که آلودگی هوای بالایی دارند، شایع می باشند.
نویسنده ی ارشد مطالعه، جولی موریسِی -دانشیار ژنتیک میکروبی- می گوید که یافته ها نشان می دهد باکتری های دستگاه تنفس که عامل عفونت تنفسی هستند، تحت تأثیر آلودگی هوا قرار می گیرند و امکان دارد که خطر ابتلا به عفونت را افزایش و اثربخشی آنتی بیوتیک برای درمان این بیماری ها را کاهش دهند.
به گفته ی سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوا بزرگترین عامل محیطی خطرساز برای بیماری های انسانی است. آن ها تخمین می زنند که در سال ۲۰۱۲، حدوداً از هر ۸ مورد مرگ در جهان، یک مورد آن بر اثر قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا بوده است.
بررسی های اخیر نیز تأیید می کند که ۹۲ درصد جمعیت جهان، در مناطقی زندگی می کنند که کیفیت هوا از حد مجاز سازمان بهداشت جهانی کمتر است.

اثر آلودگی هوا بر باکتری های دستگاه تنفس | وبلاگ سپنتا زیست آپادانا

تأثیر کربن سیاه بر باکتری های دستگاه تنفس

وجود ارتباط بین ذرات معلق هوا و سلامت انسان به طور کامل اثبات شده است. موضوع مطالعات جدید، کربن سیاه می باشد که ترکیب اصلی ذرات معلق است و از سوزاندن سوخت های فسیلی از جمله گازوئیل، زیست توده (بیومس) و سوخت های زیستی به وجود می آید.
به عنوان مثال، مطالعات نشان داده اند که قرار گرفتن در معرض کربن سیاه با بیماری های قلبی-ریوی و مرگ مرتبط است و ممکن است به خاطر حمل طیف وسیعی از مواد شیمیایی با سطوح سمیت متفاوت به‌ داخل بدن انسان، سبب بروز بیماری شود.
با این حال، همان طور که پروفسور موریسی و همکارانشان اشاره کردند، اثرات کربن سیاه بر باکتری ها که ارگانیسم هایی اساسی در اکوسیستم بدن انسان و طبیعت هستند، به خوبی درک نشده اند.
آن ها برای انجام این پژوهش، نحوه ی اثر کربن سیاه را بر باکتری هایی که در دستگاه تنفس (که شامل بینی، حلق و ریه ها می شود) زندگی می کنند، بررسی نمودند.
آن ها بر روی دو باکتری تمرکز کردند که عامل اصلی بیماری تنفسی در انسان و دارای مقاومت بالایی در برابر آنتی بیوتیک ها می باشند: استافیلوکوکوس اورئوس و استرپتوکوکوس پنومونیه. هر دوی این باکتری ها جزو لیست جهانی سازمان بهداشت جهانی ۱۲ عامل اول بیماری زا هستند.

کربن سیاه بیوفیلم ها را تغییر می دهد

پژوهشگران متوجه شدند که کربن سیاه، سبب تغییر مقاومت آنتی بیوتیکی بیوفیلم های استافیلوکوکوس اورئوس و افزایش مقاومت بیوفیلم های استرپتوکوکوس پنومونیه در برابر پنی سیلین می شود که اولین گزینه برای درمان پنومونی (ذات الریه) باکتریایی می باشد.
بیوفیلم ها زمانی تشکیل می شوند که سلول های باکتریایی به سطوح بچسبند و اجتماعاتی به وجود بیاورند که توسط ماده ای لزج و چسبناک که خود ترشح می کنند و خود را با آن احاطه می کنند، به هم متصل شوند. این سطوح می توانند شامل بافت زنده مانند بافتی از قلب یا ریه باشند.
بیوفیلم ها به محض تشکیل، عفونت های سرسختی را ایجاد می کنند که درمانشان دشوار است و در صورتی که مزمن شوند، در برابر انواع آنتی بیوتیک به شدت از خود مقاومت نشان می دهند.
پژوهشگران به این نکته اشاره کردند که یافته هایشان نشان می دهد: “قرار گرفتن بیوفیلم های استافیلوکوکوس اورئوس و استرپتوکوکوس پنومونیه در معرض کربن سیاه، تغییراتی ساختاری، ترکیبی و عملکردی را به وجود می آورد.”
آن ها سرانجام، در آزمایش بر روی موش ها، متوجه شدند کربن سیاه سبب گسترش استرپتوکوکوس پنومونیه از بینی به قسمت های پایین تر دستگاه تنفس می شود که این یک گام کلیدی در پیشروی بیماری است.
آن ها نتیجه گرفتند مطالعاتشان به صورت واضح، نشان می دهد که آلودگی هوا تأثیر قابل توجهی بر باکتری هایی دارد که تا حد زیادی نادیده گرفته شده بودند.

“تحقیقات ما می تواند درک کاملاً جدیدی را از تأثیر آلودگی هوا بر سلامت انسان به وجود آورد. این پژوهش سبب افزایش تحقیقات برای درک اینکه آلودگی هوا چگونه منجر به مشکلات شدید تنفسی می شود و چرخه های محیطی ضروری برای زندگی را مختل می کند، می شود.”
پروفسور جولی موریسِی

منبع

 

بیشتر بخوانید

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=31853
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
ساره القری
دانشجوی زیست شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه شهید بهشتی تهران عضو شورای مرکزی کانون محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد اثر آلودگی هوا بر باکتری های دستگاه تنفس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.