0
0

تأثیر آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر مبتلایان به کورونا

387 بازدید

متاسفانه ویروس کووید ۱۹ در سراسر جهان باعث مرگ و میر زیادی شده است اما میزان آن در مناطق و کشور های مختلف متفاوت است. عوامل مختلفی در این تفاوت نقش دارد که یکی از آن ها آلودگی هوا می باشد. مقاله ی زیر درباره ی پژوهشی است که این عامل را در ایتالیا و چین مورد بررسی قرار داده است. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، مطلب زیر را بخوانید.

پژوهش جدیدی نشان می دهد که آلودگی هوا ممکن است بر تعداد افرادی که در اثر کووید-۱۹ فوت می کنند، تأثیر بگذارد.

گروهی از محققان از دانشگاه آرهوس دانمارک و دانشگاه سیه نای ایتالیا وجود رابطه ی احتمالی بین آلودگی هوا و کووید-۱۹ را بررسی کرده اند.

این پژوهش که در مجله ی “آلودگی زیست محیطی” منتشر شده، ارتباط آشکاری بین آلودگی هوا و میزان مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ را نشان داده است. همچنین دلایلی ارائه می دهد که چرا ممکن است چنین باشد.

تفاوت در کشنده بودن ویروس

شیوع سریع ویروس سارس کووید ۲ بدین معناست که پژوهشگران زمان کمی برای تشخیص عوامل موثر بر انتقال ویروس و میزان کشندگی آن دارند.

با این حال، دانشمندان برخی از عواملی را که ممکن است بر کشندگی کووید-۱۹ تأثیر بگذارد، شناسایی کرده اند. این عوامل شامل بیماری های زمینه ای، سن و جنسیت فرد می باشد.

آنها این اطلاعات را با توجه به داده های به دست آمده از بیماری های تنفسی ویروسی قبلی یا کشور هایی مانند ایتالیا و چین که در همان ابتدا در معرض ویروس قرار داشتند، به دست آورده اند.

آلودگی هوا

تأثیر آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر مبتلایان به کورونا

نویسندگان مقاله، در مجله ی “آلودگی زیست محیطی” ارتباط احتمالی را یافتند که دانشمندان قبلا به آن نپرداخته بودند: ارتباط بین آلودگی هوا و میزان مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹.

با بررسی وضعیت موجود در ایتالیا این رابطه به وضوح دیده شد.

آمار رسمی دولت ایتالیا اختلاف قابل توجهی در میزان مرگ و میر ناشی از ویروس در مناطق مختلف جغرافیایی نشان می دهد.

بر اساس این آمار، در مناطق شمالی ایتالیا مانند “لومباردی” یا “امیلیا روماگنا” میزان مرگ و میر ۱۲ درصد و در بقیه ی مناطق کشور حدود ۴.۵ درصد بود.

نویسندگان خاطرنشان می نمایند که ممکن است دلایل متعددی برای این اختلاف وجود داشته باشد.

این اختلاف می تواند به دلیل تفاوت نحوه ی ثبت مرگ و عفونت در هر منطقه یا جمعیت نسبتا مسن تر این دو منطقه باشد.

پژوهشگران اظهار می نمایند که آلودگی هوا نیز عامل احتمالی دیگری است که می تواند این مسئله را توجیه کند.

لومباردی و امیلیا روماگنا علاوه بر اینکه بالاترین میزان مرگ و میر را دارند، دارای بالاترین میزان آلودگی هوا نیز هستند؛ نه تنها در ایتالیا بلکه در کل اروپا.

پژوهشگران داده های مورد نیاز خود را از ماهواره ی آئورای ناسا و شاخص کیفیت هوا در آژانس محیط زیست اروپا به دست آوردند.

این دو مجموعه داده، ارائه ی تصویری روشن و دقیق از آلودگی نسبی هوا در مناطق مختلف جغرافیایی در سراسر اروپا را امکان پذیر می کند.

نویسندگان ، خاطرنشان می نمایند : علاوه بر اینکه مراکز عمده تولید صنعتی ، دلیل اصلی آلودگی هوا هستند، شرایط جغرافیایی و اقلیمی شمال ایتالیا نیز آلودگی هوا را تشدید می کند. همچنین این منطقه، بیش از سایر مناطق کشور مستعد رکود است.

اختلال در سیستم ایمنی

ارتباط بین آلودگی هوا و میزان کشندگی کووید-١٩ لزوما بدین معنا نیست که یکی از این دو باعث دیگری می شود. پژوهشگران دیگر عوامل احتمالی که ممکن است آلودگی هوا را به میزان کشندگی نسبی بیماری مرتبط سازد، شرح می دهند.

تحقیقات قبلی روی دیگر بیماری هایی که سبب سندرم تنفسی حاد می شود، به وضوح نشان می دهد که این بیماری ها زمانی شدت می یابد که اختلال در سیستم ایمنی باعث التهاب در قسمت های مختلف بدن شود.

علاوه بر این، نویسندگان به نکته ای اشاره کردند: آلودگی هوا یکی از شناخته شده ترین عامل التهاب طولانی مدت به حساب می آید که در نهایت منجر به بیش فعالی سیستم ایمنی ذاتی می شود.

این نوع از التهاب در پژوهشی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، در جوانان سالم و غیر سیگاری شناسایی شد. مقاله ی پژوهشی دیگری، این التهاب را به مدت زمان قرارگیری فرد در معرض آلودگی هوا مرتبط دانست.

علاوه بر این، آلودگی هوا به مژک های تنفسی (سیلیا) ریه های فرد آسیب می رساند. سیلیا یا مژک ها که اندامک های مو مانند میکروسکوپی هستند، از اولین خطوط دفاعی در برابر عفونت های انتقال یافته از طریق هوا می باشند.

اگرچه نویسندگان بر این باورند که آلودگی هوا ممکن است در افزایش میزان مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در لومباردی و امیلیا رومانیا نقش داشته باشد، اما آنها تأکید می کنند که این همه ی ماجرا نیست.

دانشمندان برای تعیین اهمیت آلودگی هوا و درک بهتر سایر عواملی که ممکن است بر کشندگی ویروس تأثیر بگذارند، باید تحقیقات بیشتری انجام دهند.

همانطور که دکتر داریو کارو، دانشمند محیط زیست در گروه علوم محیطی دانشگاه آرهوس دانمارک توضیح می دهد: ملاحظات ما نباید سبب غفلت از سایر عواملی شود که ممکن است در ثبت میزان بالایی از مرگ و میر نقش داشته اند.

“عوامل مهمی مانند بالا رفتن متوسط سن جمعیت ایتالیا، اختلافات گسترده در سیستم های بهداشتی منطقه ای ایتالیا، ظرفیت بخش های مراقبت ویژه و چگونگی گزارش عفونت ها و مرگ و میر، نقش مهمی در کشندگی سارس کووید-۲ دارد که احتمالا بیشتر از خود آلودگی هواست.”

دکتر داریو کارو

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=27705
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Sarah Elkara
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد تأثیر آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر مبتلایان به کورونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.