• خانه
  • ارتباط بین آلزایمر و باکتری های روده

ارتباط بین آلزایمر و باکتری های روده

ارتباط بین آلزایمر و باکتری های روده

مطالعه ای از تیم تحقیقاتی دانشگاه ژنو تایید میکند که بین از بین رفتن تعادل در باکتری های روده و تجمع پلاک های آمیلوئید در مغز، ارتباط وجود دارد، نتایج این پژوهش دریچه های جدیدی برای پیشگیری آلزایمر باز میکند.

منبع :University of Geneva

بیماری آلزایمر شایع ترین عامل دمانس۱ (dementia) است.

آلزایمر هنوز غیرقابل درمان است، تقریباً یک میلیون نفر در اروپا به طور مستقیم و میلیون ها نفر از اعضای خانواده و همچنین کل جامعه را به طور غیرمستقیم تحت تأثیر قرار می دهد.در سال های اخیر ، جامعه علمی گمان کرده است که میکروبیوتای روده (gut microbiota) در پیشرفت بیماری نقش دارد.

بیشتربخوانید: باکتری ریشه راهی برای مبارزه با آلزایمر

تیمی از دانشگاه ژنو (UNIGE) و بیمارستان های دانشگاهی ژنو (HUG) در سوئیس ، به همراه همکاران ایتالیایی از مرکز تحقیقات ملی و مراقبت از بیماری های آلزایمر و روانپزشکی Fatebenefratelli درBrescia ، دانشگاه ناپل و IRCCS SDN Research مرکز در ناپل ، ارتباط بین عدم تعادل در میکروبیوتا روده و ایجاد پلاک های آمیلوئید(نوعی پروتئین) در مغز را در انسان تأیید می کند ،که ایجاد این پلاک مشخصه بیماری نورودژنریتو۲ آلزایمر است.

این پروتئین ها توسط باکتری های روده ای مشخصی تولید می شوند.این باکتری ها که در خون بیماران قابل شناسایی هستند، در واقع می توانند تعامل بین سیستم ایمنی و عصبی را تغییر بدهند و بیماری را تحریک کنند.

این نتایج، که در Journal of Alzheimer’s Disease منتشر شده است ،کمک می کند که استراتژی های پیشگیرانه جدیدی براساس تنظیم میکروبیوتا ها در افراد درمعرض خطر آلزایمر داشته باشیم.

آزمایشگاه تحقیقاتی دکتر Giovanni Frisoni ، مدیر مرکز حافظه HUG و استاد گروه توان بخشی و سالمندان دانشکده پزشکی UNIGE ، چندین سال است که در مورد تأثیر بالقوه میکروبیوتای روده بر روی مغز و به ویژه در مورد بیماری های نورو- دژنریتیو کار می کند..

او توضیح میدهد که:

“ما قبلاً نشان داده ایم که ترکیب و فرمول بندی میکروبیوتای روده در بیماران مبتلا به آلزایمردر مقایسه با افرادی که از چنین اختلالی رنج نمی برند تغییر یافته است . “

Prof.Giovanni Frisoni

“میکروبیوتای آنها در واقع دارای تنوع میکروبی کاهش یافته است ، با بازنمایی بیش از حد از باکتری های خاص و کاهش شدید میکروب های دیگر. علاوه بر این ، ما همچنین ارتباطی بین یک پدیده التهابی شناسایی شده در خون ، نوع مشخصی از باکتری های روده ای و بیماری آلزایمر کشف کرده ایم. بنابراین فرضیه ای که ما می خواستیم در اینجا آزمایش کنیم این بود که: آیا التهاب در خون می تواند واسطی میان میکروبیوتا و مغز باشد؟ “

چگونه مغز تحت تاثیر قرار می گیرید

باکتریهای روده می توانند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارند و از طریق چندین راه باعث تخریب عصبی(neurodegeneration) شوند: آنها در واقع می توانند بر تنظیم سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارند و در نتیجه می توانند تعامل بین سیستم ایمنی و سیستم عصبی را تغییر دهند.

لیپو پلی ساکاریدها، پروتئینی که روی غشای باکتری ها قرار دارد و خواص التهاب آور (pro-inflammatory) دارد، در پلاک های آمیلوئید و اطراف عروق مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر یافت شده است.

علاوه بر این ، میکروبیوتای روده متابولیت هایی را تولید می کند – به ویژه برخی اسیدهای چرب کوتاه زنجیر – که با داشتن ویژگی های نورو-پروتِکتیو۳(neuroprotective) و ضد التهابی ، به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر عملکرد مغز تأثیر می گذارند.

“برای اینکه بتوانیم تشخیص دهیم که آیا واسط های التهابی و متابولیت های باکتریایی بین میکروبیوتای روده و پاتولوژی آمیلوئید در بیماری آلزایمر ارتباطی دارند یا خیر ،ما بر روی یک گروه ۸۹ نفری ۶۵ تا ۸۵ سال مطالعه کردیم.برخی از آنها از بیماری آلزایمر یا سایر بیماری های نورودژنریتیو که باعث مشکلات مشابه ای در حافظه می شود، رنج می بردند.در حالی که دیگران هیچ مشکلی در حافظه نداشتند. “

Dr.Moira Marizzoni

“با استفاده از تصویربرداری PET، میزان رسوب آمیلوئید آنها را اندازه گیری کردیم و سپس وجود مارکرهای مختلف التهاب و پروتئین های تولید شده توسط باکتری های روده، مانند لیپو پلی ساکاریدها و اسیدهای چرب کوتاه زنجیر موجود در خون آنها رابه کمی اندازه گرفتیم .”

باکتریهای روده می توانند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارند و از طریق چندین راه باعث تخریب عصبی شوند: آنها در واقع می توانند بر تنظیم سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارند و در نتیجه می توانند تعامل بین سیستم ایمنی و سیستم عصبی را تغییر دهند.

یک همبستگی بسیار قابل توجه

نویسنده اول این تحقیق Dr.Moira Marizzoni بیان می کند که:

“یافته های ما جای هیچ بحثی ندارد: محصولات باکتریایی مشخصی از میکروبیوتای روده با مقدار پلاک های آمیلوئید در مغز ارتباط دارد. “

در حقیقت، سطح بالای لیپو پلی ساکاریدها در خون و برخی اسیدهای چرب کوتاه زنجیر (استات و والرات) با هر دو رسوب بزرگ آمیلوئید در مغز ارتباط داشتند.برعکس، مقادیر زیاد دیگری از اسید چرب کوتاه زنجیر دیگر، بوتیرات ، با آسیب شناسی آمیلوئید، کمتر همراه بود.

بنابراین این کار اثبات میکند که پروتئین های مشخصی از میکروبیوتا های روده از طریق نوعی پدیده التهابی خونی سبب آمیلوئیدوز (تجمع پلاک های آمیلوئید) مغز می شود.

اکنون دانشمندان به دنبال شناسایی باکتری های خاص یا گروهی از باکتری های، دخیل در این پدیده هستند.

یک استراتژی مبتنی بر پیشگیری آلزایمر

این کشف راهِ استراتژی های حفاظتی نوآورانه بالقوه را، از طریق استفاده از کوکتل باکتریایی، هموار می کند – به عنوان مثال، استفاده از پِرِبیوتیک ها برای تغذیه باکتری های “خوب” در روده ما.

با این حال ما نباید به این سرعت شادی کنیم

Prof.Giovanni Frisoni

“در واقع ، ما ابتدا باید ۵strain های کوکتل را شناسایی کنیم. آنوقت، یک اثرneuroprotective می تواند فقط در مراحل اولیه بیماری موثر باشد ،با این دید که پیشگری بهتر از درمان است.

با این حال ، تشخیص به موقع هنوز یکی از اصلی ترین چالش ها در مدیریت بیماری های نورودژنریتیو است ، زیرا باید پروتکل هایی برای شناسایی افراد پرخطر و درمان آنها قبل از ظهور علائم تشخیصی، تهیه شود. “

این مطالعه بخشی از تلاش گسترده تری برای پیشگیری توسط دانشکده پزشکی UNIGE و مرکز حافظه HUG است.

واژه نامه:

۱.دمانس: مجموعه ای از علائم مرتبط است که شامل اختلالات پیش رونده حافظه، تفکر و رفتار است که بر توانایی انجام فعالیت های روزمره تأثیر می گذارد؛ آلزایمر، نوعی دمانس است.

۲.نورو دژنریتیو: بیماری هایی هستند که سبب از دست دادن پیشرونده ساختار یا عملکرد سلول های عصبی میشوند وسبب پیدیدهایی از جمله مرگ نورون ها می شوند.

۳.نورو-پروتکتیو: فرایند هایی که سبب حفظ نسبی ساختار ها و عملکرد های عصبی می شود.

۴.پِرِبیوتیک ها: مواظب باشید که اینها را با پروبیوتیک ها اشتباه نگیرید، درواقع پِرِبیوتیک ها میتوانند غذایی برای باکتری های پروبیوتیک باشند.

۵.strain: سلول هایی که در کشت خالص، از یک سلول به‌دست آمده‌اند.

رفرنس انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست علاقه مندی ها 0