0
0

هر آنچه که باید درباره ی سیگار الکترونیکی بدانید

343 بازدید

بسیاری از افراد برای ترک سیگار، شروع به استفاده از سیگار الکترونیکی می کنند. تولیدکنندگان این دستگاه ادعا می کنند که سیگار الکترونیکی جایگزین سالمی برای سیگار معمولی است ولی آیا واقعا این چنین است؟ برای دانستن پاسخ این سؤال، مقاله ی زیر را بخوانید.

هر آنچه که باید درباره ی سیگار الکترونیکی بدانید | وبلاگ سپنتا زیست آپادانا
سیگار الکترونیکی دستگاهی است که با باتری کار می کند و محلول بخار شده را برای استنشاق، خارج می کند. این محلول معمولا حاوی نیکوتین می باشد. هدف استفاده از این دستگاه، ایجاد حس استنشاق دود تنباکو بدون دود است.
این دستگاه نام های مختلفی دارد؛ از جمله: سیگار الکترونیکی، قلیان الکترونیکی، سیگار بخارساز، وِیپ، وِیپ پِن.
سیگار های الکترونیکی شکل های متنوعی دارند. به عنوان مثال برخی از آن ها مانند USB و برخی دیگر شبیه خودکار هستند.

تولیدکنندگان از سیگارهای الکترونیکی به عنوان وسیله ای برای ترک یا کاهش سیگار کشیدن تبلیغ می کنند اما سازمان غذا و دارو، این دستگاه ها را به عنوان “دخانیات” طبقه بندی می کند.
قانون فدرال ایالات متحده آمریکا، فروش دخانیات را به افراد زیر ۲۱ سال منع کرده است. با این حال، نگرانی اصلی در رابطه با مصرف ویپ، جذابیت آن برای جوانان می باشد.

مصرف ویپ در بین نوجوانان محبوبیت خاصی دارد. در واقع، بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، در حال حاضر، محبوب ترین نوع دخانیات در بین نوجوانان در ایالات متحده ی آمریکا می باشد.

در ادامه با اجزاء، محتویات و مکانیسم عمل سیگارهای الکترونیکی و تحقیقاتی در رابطه با خطرات آن ها برای سلامتی، آشنا می شوید.
در سال ۲۰۱۹، متخصصان بین کشیدن سیگار الکترونیکی و بروز بیماری ریوی شدید ارتباطی پیدا کردند که در حال حاضر به عنوان آسیب ریوی مرتبط با استفاده از محصولات ویپ و سیگار الکترونیکی یاEVALI شناخته می شود. طبق گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، تا ماه فوریه ی سال ۲۰۲۰، پزشکان ۲۸۰۷ مورد مبتلا به EVALI و ۶۸ مورد مرگ ناشی از این بیماری را شناسایی کرده بودند. البته تحقیقات هنوز ادامه دارد.

سیگار الکترونیکی چیست؟

سیگار الکترونیکی دستگاهی است که از نظر شکل ظاهری ممکن است شبیه سیگار معمولی، پیپ، خودکار یا USB باشد. مایع داخل آن ممکن است بوی میوه بدهد اما می تواند حاوی مقادیر بالایی از نیکوتین باشد.

به عنوان مثال، دستگاه های شرکت JUUL شبیهUSB هستند. این دستگاه ها در سال ۲۰۱۵، وارد بازار ایالات متحده ی آمریکا شدند و در حال حاضر پرفروش ترین برند سیگار الکترونیکی در این کشور می باشند.
نگرانی هایی در رابطه با استفاده ی جوانان از JUULوجود دارد. محلول ویپ طعم های مختلفی مانند خیار سرد، انبه و نعناع دارد که ممکن است طبیعی و بی ضرر به نظر برسد اما مقدار نیکوتین موجود در هر مخزن از محلول ویپ JUUL معادل نیکوتین ۲۰ سیگار است.

سیگار الکترونیکی چگونه کار می کند؟

اغلب سیگارهای الکترونیکی از اجزاء زیر تشکیل شده اند:
دهانه: مخزنی است که در انتهای لوله فیکس شده است. در داخل آن نیز یک بخش پلاستیکی حاوی مواد جاذبی وجود دارد که در یک محلول خیس شده اند.
اتومایزر یا هیتر: این بخش محلول را حرارت می دهد تا تبخیر شود و فرد آن را به ریه های خود فرو برد.
باتری: انرژی هیتر را تأمین می کند.

سنسور: زمانی که فرد دستگاه را می مکد، هیتر را فعال می کند.
محلول: محلول سیگار الکترونیکی یا ایجوس ترکیبی از نیکوتین، ماده ی طعم دهنده و یک ماده ی قلیایی (معمولا پروپیلن گلایکول) می باشد.
زمانی که فرد دهانه را می مکد، هیتر محلول را تبخیر می کند. سپس فرد ویپ می کشد و بخارات را استنشاق می کند. میزان نیکوتین محلول می تواند از “بسیار زیاد” تا “صفر” باشد.
تنوع طعم ها زیاد است. از “سیگار معمولی” و منتول گرفته تا هندوانه و “جریان گدازه” یا همان”LAVA Flow” (ترکیبی از طعم توت فرنگی تازه، نارگیل و آناناس). برخی از سیگارهای الکترونیکی طعمی شبیه سیگار معمولی دارند و حتی از طعم برند های مختلف تقلید می کنند.

هر آنچه که باید درباره ی سیگار الکترونیکی بدانید | وبلاگ سپنتا زیست آپادانا

عوامل خطر

تولیدکنندگان سیگار الکترونیکی ادعا می کنند که این محصول، بسیاری از خطرات مصرف دخانیات برای سلامتی را ندارد و یک جایگزین سالم برای سیگار معمولی است.

با اینکه این دستگاه ممکن است به برخی افراد کمک کند تا سیگار کشیدن را ترک کنند اما شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد سیگارهای الکترونیکی می توانند خطراتی جدی برای سلامتی ایجاد کنند؛ به ویژه برای افرادی که سیگار معمولی نمی کشند.
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری به گروه های زیر توصیه می کند که از سیگار الکترونیکی استفاده نکنند:
• کودکان یا نوجوانان
• مادران باردار
• افرادی که تا حالا سیگار نکشیده اند و در حال ترک هم نیستند

۷ دلیل برای اجتناب از سیگار الکترونیکی

۷ دلیل مضر بودن سیگار های الکترونیکی در زیر آورده شده است:

۱. معمولا حاوی نیکوتین هستند

اکثر سیگار های الکترونیکی حاوی نیکوتین هستند که ماده ای خطرناک است؛ زیرا:
• اعتیادآور است
• بر تکامل مغز که تا ۲۵ سالگی ادامه دارد، اثر می گذارد
• در دوران بارداری به جنین آسیب می زند

۲. حاوی مواد سمی دیگری هستند

انجمن ریه ی آمریکا تعدادی از مواد سمی مضرتر از نیکوتین را که در سیگار الکترونیکی وجود دارد، فهرست کرده است.
برخی از این مواد سمی عبارتند از:
• کارسینوژن ها مانند استالدهید و فرمالدهید
• آکرولئین، نوعی علف کش، که می تواند منجر به آسیب ریوی غیرقابل درمان شود
• بنزن؛ ترکیبی در اگزوز ماشین ها
• دی استیل؛ ماده ای شیمیایی که با بیماری “برونشیولیت” یا “ریه ی پاپ کورن” در ارتباط است
• پروپیلن گلایکول که به عنوان ضدیخ استفاده می شود
• فلزات خطرناکی مانند سرب و کادمیوم
• ذرات ریز دیگری که می تواند وارد ریه ها شود
• بسیاری از این موارد در سیگار معمولی هم وجود دارد

۳. ممکن است ترک سیگار را دشوارتر کنند

افرادی که به قصد ترک سیگار، از سیگار معمولی به سیگار الکترونیکی روی می آورند، ممکن است کمک های پزشکی یا استفاده از ابزارهای تأییدشده ای که می توانند به ترک کردن کمک کنند را به تعویق بیندازند. این مسئله می تواند ترک سیگار به تأخیر بیندازد یا حتی از آن جلوگیری کند.
مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ نشان داده است افرادی که از سیگار الکترونیکی استفاده کرده اند یا هنوز در حال استفاده از آن هستند، به احتمال کم، سیگار را به طور کامل ترک می کنند.

۴. دود دسته دوم تولید می کنند

ویپ کشیدن، دود دسته دوم تولید می کند. از آن جایی که سیگار الکترونیکی حاوی همان مواد شیمیایی است که در سیگار معمولی وجود دارد، دود آن می تواند برای افرادی که در معرض آن قرار می گیرند، سمی باشد.

۵. ممکن است مانع سیگار کشیدن نوجوانان نشوند

بازاریابی سیگارهای الکترونیکی و تنوع طعم هایشان ممکن است این تصور را ایجاد کند که استفاده از آن ها مضر نیست.
این تصور می تواند افراد از جمله نوجوانان را وسوسه کند که شروع به مصرف ویپ کنند. در هر صورت، مصرف ویپ در سنین پایین ممکن است احتمال سیگار کشیدن را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.
بر اساس مطالعه ای در سال ۲۰۱۷، نوجوانانی که از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند، در مقایسه با همسالان خود، بیشتر احتمال دارد که در آینده سیگار معمولی مصرف کنند.

۶. می توانند به مغز آسیب برسانند

مصرف نیکوتین در جوانان می تواند بر سیستم پاداش مغز اثر بگذارد. به گفته ی مؤسسه ی ملی سوءمصرف مواد (NIDA)، با گذشت زمان، این مسئله می تواند مصرف سایر مواد مخدر مانند کوکائین را لذت بخش تر کند.

علاوه بر این، مصرف نیکوتین می تواند بر بخش هایی از مغز جوانان که وظیفه ی توجه و یادگیری دارند، اثر بگذارد.
همچنین ممکن است خطر دچار شدن به اختلالات خلقی یا مشکلات مربوط به کنترل تکانه (impulse control) را افزایش دهد.

۷. تجربه کردن آن ها می تواند خطر بیشتری داشته باشد

امتحان کردن روش های مختلف مصرف محصولات ویپ ممکن است خطرناک تر باشد.
به عنوان مثال، NIDA به روش “چکاندن” یا “دریپینگ” اشاره می کند. این روش شامل استنشاق محلولی است که به صورت مستقیم بر روی سیم پیچ هیتری چکانده می شود تا ضربه ی محکم تری را بر گلو داشته باشد. خطرات این گونه روش ها تاکنون نامشخص است.

تحقیقات انجام شده

دانشمندان هنوز در حال تعیین میزان ضرر سیگار الکترونیکی هستند. تاکنون، به نظر می رسد که اثرات آن، طیف گسترده ای دارد.
بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۸، نتایج مطالعات آزمایشگاهی از جمله برخی از آزمایش هایی که بر روی حیوانات انجام شده بودند، حاکی از آن است که ترکیباتی به نام “نیتروزامین ها” در سیگارهای الکترونیکی می توانند به DNA آسیب برسانند.

تیم تحقیقاتی گزارش داد که سلول های ریه بعد از قرار گرفتن در معرض دود سیگار الکترونیکی، قابلیت کمتری برای ترمیم خود داشته اند. این دود همچنین به ریه ها و مثانه ی موش ها آسیب رساند که این مسئله امکان افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و مثانه را نشان می‌ دهد.
مطالعه ای بر روی موش ها در سال ۲۰۱۹ نشان داد که ویپ کشیدن می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

در عین حال، مطالعه ای بر روی ۹۰ فرد سیگاری که در سال ۲۰۱۹ نیز منتشر شده است، نشان می دهد که ویپ کشیدن ممکن است از مصرف سیگار معمولی اعتیادآورتر باشد.

علاوه بر این، بررسی مطالعات سال ۲۰۱۹ نشان داده است که سیگار الکترونیکی به احتمال زیاد سبب موارد زیر می شود:
• مصرف کننده را در معرض مواد شیمیایی قرار می دهد
• احتمال اعتیاد به نیکوتین را در بین جوانان و نوجوان افزایش می دهد
• احتمال اینکه مردم به دخانیات روی آورند افزایش می یابد
پژوهشگران اشاره کردند: “شواهد کمی مبنی بر اینکه کشیدن سیگار الکترونیکی وسیله ای مؤثر برای ترک سیگار است، وجود دارد.”

خلاصه مطلب

شواهد فعلی حاکی از آن است که استفاده از سیگار الکترونیکی، به خصوص برای جوانان و افرادی که هیچ وقت سیگار نکشیده اند، خطرناک می باشد.
با اینکه کشیدن سیگار الکترونیکی ممکن است به‌ برخی افراد برای ترک سیگار معمولی کمک کند اما از سازمان غذا و دارو به عنوان وسیله ای برای ترک سیگار، مجوز نگرفته است. سیگارهای الکترونیکی حتی ممکن است افراد را از امتحان روش های تأیید شده برای ترک سیگار باز دارد.

چندین ایالت برای فروش سیگارهای الکترونیکی قوانین محدودکننده ای وضع کرده اند. این قوانین شامل محلول های ویپ نیز می شوند که دارای طعم های مختلفی هستند و برای جوانان جذابیت خاصی دارند.
فروش سیگار های الکترونیکی به افراد زیر ۲۱ سال، از پایان سال ۲۰۱۹ غیرقانونی اعلام شد.

سیگار های الکترونیکی محصولاتی با پایه ی نیکوتینی هستند و مصرف نیکوتین بی خطر نمی باشد. احتمالاً بهتر است تا زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس نیست، تا حد امکان از این محصولات از جمله قرار گرفتن در معرض دود سیگار پرهیز شود.

منبع

 

بیشتر بخوانید

دود سیگار ۱۰ برابر بیشتر از اگزوز خودروهای دیزلی، هوا را آلوده می کند

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=31847
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Sarah Elkara
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد هر آنچه که باید درباره ی سیگار الکترونیکی بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.