0
0

آروماتراپی

308 بازدید

آروماتراپی یا رایحه درمانی به متد های درمانی سنتی، جایگزین یا مکملی اشاره دارد که در آن از اسانس و دیگر ترکیبات آروماتیک گیاهی استفاده می شود.
عصاره های گیاهی حدود ۶۰۰۰ سال است که با هدف بهبود سلامت جسمی یا روحی به کار برده می شوند.
انجمن ملی آروماتراپی جامع، آروماتراپی را به عنوان “استفاده ی درمانی یا پزشکی از ترکیبات آروماتیک (عصاره گیاهی یا اسانس) با هدف بهبود کلی” تعریف می نماید.
سازمان بین المللی استاندارد در سال ۱۹۹۷ اسانس را این گونه تعریف نمود: “محصولی که از مواد اولیه ی گیاهی از طریق تقطیر با آب یا بخار آب و یا از اپی کارپ (پوشش خارجی) مرکبات با روش های مکانیکی یا تقطیر خشک به دست می آید.”
طیف وسیعی از اسانس ها درجات مختلفی از فعالیت ضد میکروبی دارند و اعتقاد بر این است که دارای خاصیت ضدویروسی، نماتدکشی، ضدقارچی، حشره کشی و آنتی اکسیدانی هستند.
متد های درمانی آروماتراپی شامل ماساژ، استفاده ی موضعی و استشمام می باشد.
با این حال، افرادی که این نوع درمان را دریافت می کنند، باید توجه داشته باشند که محصولات طبیعی نیز ترکیب شیمیایی هستند و در صورت استفاده ی غلط، می توانند خطرناک باشند. عمل کردن به توصیه های متخصص، هنگام استفاده از اسانس ها حائز اهمیت است.

استفاده از آروماتراپی

آروماتراپی معمولا از طریق استشمام و یا به صورت موضعی استفاده می شود.

استشمام

اسانس توسط دستگاه بخور تبخیر شده و در هوا منتشر می شود یا قطرات آن توسط اسپری پخش می شود یا به عنوان مثال در حمام بخار استشمام می شود.
اسانس های آروماتراپی علاوه بر بوی خوبی که دارند، می توانند عفونت های تنفسی را از بین ببرند و ضداحتقان باشند. همچنین از نظر روانشناختی مفید هستند.
استشمام اسانس های طبیعی، دستگاه بویایی – بخشی از مغز که با حس بویایی در ارتباط است و شامل بینی و مغز نیز می شود – را تحریک می کند.
مولکول هایی که وارد بینی یا دهان می شوند، به ریه منتقل شده و از آن جا به دیگر قسمت های بدن می روند.
زمانی که مولکول ها به مغز می رسند، بر سیستم لیمبیک اثر می گذارند.
سیستم لیمبیک با احساسات، ضربان قلب، فشار خون، تنفس، حافظه، اضطراب و تعادل هورمونی مرتبط است. به این ترتیب، اسانس های طبیعی می توانند یک اثر ظریف و در عین حال کلی بر بدن داشته باشند.

استفاده ی موضعی

روغن های ماساژ و محصولات حمام و مراقبت از پوست از طریق پوست جذب می شوند.
ماساژ ناحیه ای که باید روی آن روغن استفاده شود، می تواند باعث افزایش گردش خون و افزایش جذب روغن شود. برخی افراد معتقدند که نواحی که غدد عرق یا فولیکول موی بیشتری دارند (مانند سر و کف دست)، ممکن است اسانس ها را به صورت مؤثرتری جذب کنند.
اسانس های طبیعی را هرگز نباید به صورت مستقیم بر روی پوست مالید بلکه باید آن ها را با روغن حامل رقیق نمود. معمولا با مخلوط کردن چند قطره از اسانس با یک اونس روغن حامل، غلظت مناسب به دست می آید. متداول ترین روغن های حامل، روغن بادام شیرین و روغن زیتون هستند.

تست آلرژی

• اسانس را با روغن حامل رقیق کنید به صورتی که غلظت آن دو برابر غلظتی باشد که قصد استفاده از آن را دارید.
• مخلوط را بر یک چهارم ناحیه‌ ی داخلی ساعد بمالید.
اگر بعد ۲۴ الی ۴۸ ساعت واکنش آلرژیکی مشاهده نشد، استفاده از آن بی خطر است و مانعی ندارد.
برخی افراد پس از چندین بار استفاده از اسانس های طبیعی، بروز آلرژی را گزارش کرده اند. در صورت بروز واکنش آلرژیک جدید، فرد باید بلافاصله استفاده از محصول را قطع کند و از استشمام آن نیز اجتناب نماید.
برای تهیه ی غلظت ۰.۵-۱ درصد، ۳-۶ قطره اسانس طبیعی را با یک اونس روغن حامل مخلوط کنید. برای تهیه ی غلظت ۵ درصد، ۳۰ قطره از اسانس را با یک اونس روغن حامل مخلوط نمایید.
غلظت ۵ درصد که حداکثر غلظت می باشد، اغلب برای بزرگسالان بی خطر به حساب می آید.
بلعیدن یا مصرف اسانس ها به صورت خوراکی، توصیه نمی شود و سبب آسیب دیدن کبد یا کلیه ها می گردد.
همچنین اسانس ها ممکن است با دارو های دیگری واکنش دهند و دچار تغییرات غیرمنتظره ای در روده شوند.

فواید آروماتراپی

آروماتراپی یک نوع درمان مکمل است و بیماری ها، مشکلات پوستی، کسالت و بی حالی را درمان نمی کند اما به عنوان یک درمان متداول می تواند عارضه های متعددی را کنترل کند.
آروماتراپی باعث کاهش موارد زیر می شود:
• حالت تهوع
• بدن درد
• اضطراب، آشفتگی، استرس و افسردگی
• خستگی و بی خوابی
• درد های عضلانی
• سردرد
• مشکلات مربوط به گردش خون
• مشکلات مربوط به قاعدگی
• مشکلات مربوط به یائسگی
• آلوپسی یا ریزش مو
برخی از انواع پسوریازیس ممکن است با آروماتراپی بهبود یابد اما یک متخصص بهداشت و درمان باید درباره ی کاربرد آن و نحوه ی استفاده از آن مشاوره دهد.
مشکلات گوارشی ممکن است با اسانس نعناع تند بهبود یابد ولی این اسانس نباید به صورت خوراکی مصرف شود.
دندان درد و زخم های دهانی می تواند با روغن میخک بهبود پیدا کند اما این مورد نیز باید فقط به صورت موضعی استفاده شود و نباید به صورت خوراکی مصرف شود.
افرادی که از آروماتراپی حمایت می کنند، ادعا می کنند که این موارد به همراه طیف وسیعی از مشکلات دیگر، به خوبی به آروماتراپی پاسخ می دهند. البته شواهد علمی، تمام کاربرد های آروماتراپی را تأیید نمی کند.

اسانس های گیاهی چگونه عمل می کنند؟

اسانس های مختلف، عملکرد و اثرات متفاوتی دارند.
اسانس ریحان: برای افزایش تمرکز و تسکین برخی از علائم افسردگی استفاده می شود. ممکن است باعث بهبود سردرد و میگرن شود. در دوران بارداری نباید از آن استفاده کرد.
اسانس ترنج: گفته شده که برای مجاری ادراری و دستگاه گوارش مفید است. در صورتی که با اسانس اکالیپتوس مخلوط شود، می تواند به بهبود مشکلات پوستی از جمله مشکلات ناشی از اضطراب و آبله مرغان کمک نماید.
اسانس فلفل سیاه: معمولا برای مواردی مانند تحریک گردش خون، درمان درد های عضلانی و کبودی استفاده می شود. ترکیب آن با اسانس زنجبیل برای کاهش درد آرتریت و بهبود انعطاف پذیری استفاده می شود.
اسانس بابونه: می تواند اگزما را درمان کند.
اسانس سنبل هندی (سیترونلا): یکی از گونه های علف لیمو می باشد که به عنوان دورکننده ی حشرات عمل می کند.
اسانس میخک: یک مسکن موضعی است که درد را از بین می برد و معمولا برای تسکین دندان درد کاربرد دارد. همچنین به عنوان داروی ضداستفراغ، ضداسپاسم و ضدنفخ استفاده می شود. خاصیت ضدمیکروبی، ضدقارچی و آنتی اکسیدانی نیز دارد.
اسانس اوکالیپتوس: می تواند هنگام سرماخوردگی یا آنفولانزا به بهبودی مجاری تنفسی کمک کند. معمولا با نعناع تند مخلوط می شود. بسیاری از افراد به اوکالیپتوس حساسیت دارند؛ به همین دلیل باید با احتیاط از اسانس آن استفاده شود.
اسانس گل شمعدانی: می توان از آن برای مشکلات پوستی، کاهش استرس و به عنوان دورکننده ی پشه ها استفاده کرد.
اسانس گل یاس: به عنوان یک داروی مقوی غرایز جنسی استفاده می شود. با وجود شواهد علمی کم، تحقیقات نشان داده است که بوی گل یاس، امواج بتا را افزایش می دهد. این امواج با هوشیاری در ارتباطند. از آن جایی که یک تحریک کننده می باشد، ممکن است خونرسانی به آلت تناسلی را افزایش دهد.
اسانس اسطوخودوس: به عنوان ضدعفونی کننده ی زخم ها و سوختگی های جزئی و برای افزایش آرامش و بهبود خواب استفاده می شود. گفته می شود که سبب تسکین علائم میگرن و سردرد می شود.
اسانس لیمو: گفته می شود که باعث بهبود روحیه و کاهش علائم استرس و افسردگی می شود.
اسانس رزماری: ممکن است سبب تحریک رشد مو، تقویت حافظه، پیشگیری از اسپاسم عضلانی و تقویت دستگاه گردش خون و دستگاه عصبی شود.
اسانس چوب صندل: به عقیده ی برخی افراد، تقویت کننده ی غریزه ی جنسی است.
اسانس درخت چای: گفته می شود که خاصیت ضدمیکروبی و ضدعفونی کننده (برای سطح بدن و سطوح غیرزنده) دارد. معمولا در شامپو و محصولات مراقبت از پوست استفاده می شود و در درمان آکنه، سوختگی و نیش حشرات کاربرد دارد. البته باید دهان را با این اسانس شستشو داد تا اثرات آن را دید اما نباید آن را به هیچ وجه بلعید زیرا ماده ای سمی است.
اسانس آویشن: گفته می شود که به کاهش خستگی و بی حالی، اضطراب و استرس کمک می کند.
اسانس بومادران: برای درمان علائم سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود و در کاهش التهاب مفاصل نقش دارد.
اسانس های مخصوص ماساژ باید با روغن حامل مخلوط شوند. روغن حامل اسانس را رقیق و پوست را چرب می کند.

آروماتراپی

مراجعه به آروماتراپیست

آروماتراپیست باید به صورت دقیق سابقه‌ ی پزشکی، سبک زندگی، رژیم غذایی و تمام موارد تأثیرگذار بر روی سلامت فرد را در نظر داشته باشد.
آروماتراپی یک رویکرد جامع دارد. بنابراین هدف آن درمان کل بدن فرد می باشد. درمان هر فرد متناسب با نیاز های جسمی و روانی او خواهد بود. آروماتراپیست، بر اساس این نیازها و اولویت های فرد، یک اسانس طبیعی یا مخلوطی از چند اسانس را پیشنهاد می دهد.
به گفته ی مؤسسه ی ملی سرطان، تا زمانی که ادعایی مبنی بر درمان بیماری خاصی وجود نداشته باشد، محصولات آروماتراپی به مجوز و یا تأیید سازمان غذا و دارو نیاز ندارند.
آروماتراپیست همان ماساژ درمانگر نیست اگرچه ماساژ درمانگر نیز ممکن است از عصاره های گیاهی آروماتراپی استفاده نماید.

خطرات احتمالی آروماتراپی

هر اسانس و عصاره ی گیاهی ساختار شیمیایی و کاربرد خاص خود را دارد. بنابراین مشورت با یک آروماتراپیست آموزش دیده، پرستار، پزشک، فیزیوتراپیست، ماساژ درمانگر یا داروساز، پیش از استفاده از اسانس برای اهداف درمانی، حائز اهمیت است.
یک متخصص آموزش دیده می تواند با دادن دستورالعمل های مناسب در مورد کاربرد یک اسانس و رقت مناسب، نحوه ی استفاده ی صحیح از هر محصول را آموزش دهد.
مصرف کنندگان نیز باید توجه داشته باشند که سازمان غذا و داروی ایالات متحده ی آمریکا بر محصولات آروماتراپی نظارت ندارد. بنابراین تشخیص خالص یا ناخالص بودن یک محصول، یا آلوده و یا مصنوعی بودن آن دشوار است.
برخی از محصولات زیبایی و خانگی مانند لوسیون ها، مواد آرایشی و شمع شامل موادی می باشند که به ظاهر اسانس طبیعی هستند اما در واقعیت عطر های صنعتی می باشند.
روغن های حاوی اسانس مثل داروهای شیمیایی دارای دوز های مصرفی برای درمان هستند. مشورت با یک متخصص و پیروی از دستورالعمل های او به صورت دقیق، حائز اهمیت است.

نکات مهم هنگام استفاده از اسانس های طبیعی

از آن جایی که اسانس های طبیعی، باعث ایجاد واکنش هایی در بدن می شوند، تمام اسانس ها برای همه ی افراد مناسب و مفید نمی باشند. ترکیبات شیمیایی موجود در اسانس های گیاهی در صورت مخلوط شدن با دارو های شیمیایی، می توانند اثر معکوس داشته باشند و سبب کاهش اثر درمانی دارو شوند. همچنین ممکن است عارضه ی فرد را شدیدتر کنند.
به عنوان مثال افراد مبتلا به فشار خون بالا، باید از محرک هایی مانند رزماری اجتناب نمایند. برخی مواد مانند رازیانه، انیسون و مریم گلی مانند استروژن عمل می کنند در نتیجه افرادی که در تخمدان یا سینه، تومور وابسته به استروژن دارند، باید از استعمال این مواد اجتناب نمایند.
بعضی از محصولات غلیظ ممکن است قبل از رقیق سازی سمی باشند بنابراین باید با دقت و احتیاط از آن ها استفاده کرد. حداکثر غلظت که غلظت ۵ درصد می باشد، پیشنهاد شده است.
برخی از اسانس های طبیعی، سم هایی تولید می کنند که ممکن است به کبد، کلیه و دستگاه عصبی آسیب برسانند؛ به خصوص اگر به صورت داخلی مصرف شوند و وارد بدن شوند. اسانس های خوراکی ممکن است در برخی موارد، خطرناک و کشنده باشند.
افرادی که مبتلا به هر یک از موارد زیر هستند، باید هنگام آروماتراپی بیشتر مراقب باشند:
• انواع آلرژی و حساسیت
• آلرژی فصلی
• آسم
• عارضه های پوستی از جمله اگزما و پسوریازیس
• افرادی که بیماری های زیر را دارند باید به شدت مراقب باشند:
• اپی لپسی (صرع)
• فشار خون بالا
اگر لازم است که اسانس موردنظر با روغن حامل مخلوط شود، فرد باید آروماتراپیست و یا ماساژ درمانگر را از وجود هر گونه آلرژی که نسبت به انواع آجیل دارد، مطلع نماید زیرا روغن های حامل از دانه های روغنی به دست می آیند.
آروماتراپی ممکن است عوارض جانبی داشته باشد ولی این عوارض خفیف است و مدت زیادی باقی نمی ماند.
این عوارض عبارتند از:
• حالت تهوع
• سردرد
• برخی از واکنش های آلرژیک
آروماتراپی برای زنان باردار و مادران شیرده توصیه نمی شود زیرا در تحقیقات انجام شده، بی‌خطر بودن آن برای این افراد اثبات نشده است.
آروماتراپی در سه ماهه ی اول بارداری، ممکن است برای جنین در حال رشد خطرناک باشد. زنان شیرده باید از اسانس نعناع تند اجتناب نمایند زیرا ممکن است روی شیر مادر تاثیر بگذارد.
اسانس های طبیعی که از مرکبات به دست می آید، ممکن است حساسیت پوست را نسبت به پرتوی فرابنفش و احتمال سوختگی را افزایش دهند.
برخی از اسانس ها ممکن است اثربخشی دارو های پزشکی شیمیایی را تحت تأثیر قرار دهند. بنابراین افرادی که داروی خاصی مصرف می کنند، باید با یک داروساز یا پزشک مجرب مشورت نمایند.
در نهایت، برای نگهداری اسانس های طبیعی باید توجه داشته باشید که نور، گرما و اکسیژن می تواند بر کیفیت و سلامت محصول اثر بگذارد. برای اطمینان از کیفیت، محصولات باید از منابع معتبر و قابل اعتمادی تهیه شوند. پیروی از دستورالعمل ها به صورت دقیق، احتمال به خطر افتادن سلامتی مصرف کننده را کاهش می دهد‌.
در مناطقی از اروپای غربی، آروماتراپی به عنوان ضدعفونی کننده، ضد ویروس، ضدقارچ و ضدباکتری در پزشکی کاربرد دارد. در ایالات متحده ی آمریکا و کانادا این مسئله کمتر دیده می شود. در فرانسه، برخی از اسانس های طبیعی، داروی تجویزی هستند و فقط توسط یک پزشک تجویز می شوند.
آروماتراپی می تواند برخی از بیماری ها را تسکین دهد اما باید به صورت درست و زیرنظر یک متخصص مجرب استفاده شود.
انجمن ملی آروماتراپی جامع، می تواند در مورد آروماتراپیست های منطقه ی شما مشاوره دهد. برخی از آن ها عضو انجمن های حرفه ای آروماتراپی هستند اما تاکنون در ایالات متحده هیچ گواهی و مجوزی برای آروماتراپیست ها صادر نشده است.

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=30934
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Sarah Elkara
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد آروماتراپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.