0
0

آیا ماشین حساب می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را پیش بینی کند؟

73 بازدید
dementia-risk-calculator-neurosceicnes.jpg

افراد می‌توانند از یک ماشین‌حساب آنلاین جدید برای ارزیابی خطر زوال عقل (دمانس) استفاده کنند و تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنند که ریسک فاکتور های تخریب عصبی (نورودژنریشن) را کاهش می دهد. ​منظور از ماشین حساب در این متن به معنای همان وسیله ای که برای جمع و تفریق و… استفاده می کنیم نیست، بلکه منظورمان یک سیستم است که بر اساس داده هایی که دریافت می کند، محاسبه ای انجام میدهد و نتیجه اش را نمایش می دهد.

منبع: بیمارستان اوتاوا

 

محققان کانادایی در بیمارستان اوتاوا، دانشگاه اتاوا، موسسه تحقیقات بروئر و ICES یک ماشین‌حساب آنلاین معتبر ساخته‌اند که به افراد ۵۵ سال به بالا این امکان را می دهد تا سلامت مغز خود و اینکه چگونه می‌توانند خطر تشخیص زوال عقل خود را در پنج سال آینده کاهش دهند را بهتر درک کنند. فرایند مطالعه آن‌ها در نشریه علمی Journal of Epidemiology and Community Health, منتشر شد، و ماشین‌حساب در projectbiglife.ca موجود است.

زوال عقل یک اصطلاح کلی برای از دست دادن حافظه و دیگر توانایی‌های فکری است که به اندازه کافی شدید هستند تا در زندگی روزمره اختلال ایجاد کنند. هر ساله، ۷۶۰۰۰ مورد جدید زوال عقل در کانادا تشخیص داده می‌شود که انتظار می‌رود با افزایش سن جمعیت، تعداد آن‌ها افزایش یابد. ​

آیا ماشین حساب می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را پیش بینی کند؟ | وبلاگ سپنتا زیست آپادانا

هیچ درمان یا بهبودی برای زوال عقل وجود ندارد. با این حال، حدود یک سوم موارد زوال عقل ممکن است از طریق فاکتور های سبک زندگی مانند فعالیت فیزیکی، تغذیه سالم، کاهش مصرف الکل و تنباکو، و مدیریت وضعیت بیماری هایی مانند دیابت و فشار خون بالا ، قابل پیش‌گیری باشد. ​محققان، ماشین حساب زوال عقل را بر روی داده‌های نظرسنجی بیش از ۷۵،۰۰۰ نفر ساکنین اونتاریو (یکی از استان های کشور کانادا) بنا نهاده اند.

دکتر استیسی فیشر(Stacey Fisher)، نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: ” چیزی که این ماشین حساب ریسک زوال عقل را متمایز می‌کند این است که شما برای انجام هر گونه آزمایشی دیگر نیازی به مراجعه به پزشک ندارید.” دکتر فیشر این تحقیق را تا حد زیادی در اوتاوا هنگامی که او دانشجوی دکترای تحت نظارت دکتر داگ مانوئل( Doug Manuel) و دکتر پیتر تانسوپاترو (Peter Tanuseputro) در بیمارستان اوتاوا بود انجام داد.

​دکتر فی “مردم در حال حاضر از قبل تمام اطلاعات لازم جهت تکمیل این ماشین حساب  را در خانه خود دارند.” دکتر فیشر در حال حاضر دانشجوی فوق‌دکترا در دانشگاه تورنتو و بهداشت عمومی اونتاریو است.

فاکتور های موجود در ابزار ریسک زوال عقل جمعیت یا Factors in the Dementia Population Risk Tool ‏ DemPoRT) ) ‏عبارتند از:

 • سن
 • وضعیت سیگار کشیدن و در معرض آن بودن در طول زندگی
 • ​مصرف الکل
 • ​فعالیت بدنی
 • ​استرس
 • ​رژیم
 • ​احساس تعلق
 • ​قومیت
 • ​وضعیت مهاجرت
 • ​وضعیت اجتماعی-اقتصادی محله و همسایگی​
 • ​تحصیلات
 • فعالیت هایی که نیازمند کمک دیگران است
 • ​وضعیت تاهل
 • ​تعداد زبان هایی که ​حرف می زند
 • ​وضعیت سلامتی

این ماشین‌حساب می‌تواند توسط افراد برای ارزیابی ریسک زوال عقل و کمک به آن‌ها در اصلاح سبک زندگی شان مورد استفاده قرار گیرد. محققان همچنین هدفی برای سیاست گذاران دارند که از این الگوریتم برای انجام کار مشابه برای جمعیت عمومی استفاده کنند. ​

از طریق این تحقیق، این تیم اولین ابزار پیش‌بینی‌کننده طراحی شده‌ برای پیش‌بینی زوال عقل در سطح جمعیت را ایجاد کرده است. این ماشین حساب ریسک می‌تواند تعداد موارد جدید در جامعه را پیش‌بینی کند، جمعیت‌های در معرض ریسک بالاتر را شناسایی کند، استراتژی‌های پیش‌گیری از زوال عقل را اطلاع رسانی کند و برای حمایت از استراتژی ملی زوال عقل کانادا مورد استفاده قرار گیرد. ​

​​با استفاده از داده‌های سلامت جمع‌آوری‌شده منظم و نظرسنجی‌ها، متخصصان سلامت جمعیت، تمام اطلاعات مورد نیاز برای استفاده از الگوریتم را دارند. ​

دکتر پیتر تانوسپترو، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: ” این ابزار به افرادی که آن را پر می‌کنند نشان می‌دهد که چه کاری می‌توانند برای کاهش ریسک شخصی زوال عقل انجام دهند.”

پاندمی COVID-۱۹ نیز روشن ساخته‌است که متغیرهای اجتماعی – جمعیتی مانند قومیت و همسایگی نقش مهمی در سلامت ما ایفا می‌کنند. ​

مهم بود که این ابزار چنین  متغیرهایی را هم شامل شود، بنابراین سیاست گذاران می توانند درک کنند که چگونه جمعیت های مختلف توسط زوال عقل تحت تاثیر قرار می گیرند و اطمینان حاصل می کنند که هر استراتژی پیشگیرانه عادلانه است. ”

ماشین حساب زوال عقل به لیستی از ماشین حساب های موجود در Project Big Life افزوده می شود تا به کانادایی ها کمک می کند تا امید به زندگی خود را بر اساس عادات و انتخاب سبک زندگی برآورد کنند.

این ماشین حساب بر اساس دادهای Statistics Canada Canadian Community Health Surveys مستقر در ICES بوده است. در حال حاضر برای استفاده در کانادا طراحی شده است، آن را می توان برای هر یک از ۱۰۰ کشور در سراسر جهان که داده های نظرسنجی های بهداشت را دارند سازگار کرد .

مترجم: در این مقاله نمونه ای از اهمیت و کاربرد دیتا بیس های بزرگ از بیماری ها نشان داده شده است، برای سیاست گذاری های مناسب در جهت اقدامات پیشگیرانه در برابر بیماری ها؛ باید آمار دقیقی از میزان مبتلایان و شرایط سلامتی شان داشته باشیم. به طور مثال شرکت توسعه دهنده این محاسبه گر آنلاین در جهت ارائه الگوریتم های خود به سایر محققان نیز اعلام آمادگی کرده است، وجود دیتا بیس های بزرگ از وضعیت زوال عقل در ایران می تواند این امکان را به ما بدهد که این طرح را در سطح ملی نیز پیاده سازی و آزمایش کنیم.

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=31097
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دانیال نژادمعصوم
عاشق مداخله در مغز، بدون شكافتن جمجمه و تجويز دارو 🧠😁/اين همون ايده اصلي هست كه در علوم اعصاب شناختي دوست دارم/ اگه دوست داشتين نظرات و سوالاتتون رو از طريق ايميل بهم بگين: [email protected]
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد آیا ماشین حساب می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را پیش بینی کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.