• خانه
  • واکسن ترکیبی سرطان در مدل‌های موش موثر است

واکسن ترکیبی سرطان در مدل‌های موش موثر است

واکسن ترکیبی سرطان در مدل‌های موش موثر است

واکسن ها داروهایی هستند که به بدن در مبارزه با بیماری ها کمک می کنند و آن‌ها می توانند سیستم ایمنی بدن را برای یافتن و از بین بردن میکروب ها و سلول های مضر آموزش دهند. به تازگی واکسن هایی تولید شده اند که از ابتلا به سرطان جلوگیری می کنند.

بیشتر بخوانید: هر آن چه باید در مورد سرطان بدانید

دانشمندان واکسن جدیدی برای درمان سرطان تولید کرده اند.

این واکسن ترکیب دو روش شیمی‌درمانی و ایمونوتراپی است. این واکسن در مدل‌های موش به خوبی موثر بوده است.

تیمی‌از دانشمندان به تازگی واکسن جدیدی برای درمان سرطان تولید کرده اند. این واکسن نتایج امیدوار کننده ای را حتی در سرطان‌هایی که سخت درمان می‌شوند، در موجودات مدل موش نشان داده است.

این درمان ترکیبی از شیمی‌درمانی و ایمونوتراپی در یک تزریق است که ممکن است دریچه ای برای یک درمان شخصی، بسیار موثر و آسان برای تجویز باشد.

این تحقیق که در مجله نیچر منتشر شده است، اکنون آماده ی ورود به فازهای کلینیکی است و خود را برای ورود به عرصه ی بالینی و درمان انسان آماده می‌کند.

درمان سرطان

دو روش کلیدی در درمان سرطان
  • شیمی‌درمانی
  • ایمونوتراپی
طبق گزارشات موسسه ملی سرطان، هدف از شیمی‌درمانی توقف سرطان با از بین بردن یا کاهش رشد سلول‌های سرطانی است.

با این حال، این روش می‌تواند سلول‌های سالم را نیز تحت تأثیر قرار دهد، بنابراین به طور معمول عوارض جانبی قابل توجهی را برای فرد مبتلا ایجاد می‌کند.

این اثرات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • خستگی
  • حالت تهوع
  • ریزش مو
  • زخم‌های دهان

از طرف دیگر، این موسسه توضیح می‌دهد که :

ایمنی درمانی، سیستم ایمنی بدن را برای هدف قرار دادن سلول‌های سرطانی تحریک می‌کند.

اغلب، سیستم ایمنی بدن، بدون هیچ گونه حمایت و دخالت عامل خارجی ای مثل دارو‌ها این کار را انجام می‌دهد. با این حال، سرطان‌ها می‌توانند از خود در برابر سیستم ایمنی بدن فرد محافظت کنند و به سیستم ایمنی غلبه کنند.

ایمنی درمانی به افزایش کارایی سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند.

ایمنی درمانی همچنین دارای عوارض جانبی است که بسته به نوع سیستم ایمنی، درمان فرد متفاوت خواهد بود. علاوه بر این، برای سخت ترین سرطان‌ها – مانند سرطان پستان – ایمنی درمانی به طور کلی اثرات محدودی دارد.

“سرطان پستان سه گانه منفی پاسخ‌های شدید سیستم ایمنی را تحریک نمی‌کند و درمان‌های ایمنی موجود نتوانسته اند آن را درمان کنند. “

دکتر هوآ وانگ، استادیار گروه علوم و مهندسی مواد در دانشگاه ایلینو

“در سیستم ما، ایمونوتراپی سلول‌های ایمنی زیادی را به سمت تومور جذب می‌کند، در حالی که شیمی‌درمانی تعداد زیادی از قطعات سلول سرطانی مرده را تولید می‌کند که سلولهای ایمنی می‌توانند برای تولید یک پاسخ خاص تومور به طور موثر استفاده کنند.”

با ترکیب این دو روش درمانی سرطان، دانشمندان امیدوارند که بتوانند “بهترین از هر جهت” را بدست آورند.

تحقیقات طولانی مدت

درمانی که تیم در مطالعه جدید آزمایش کرده است نتیجه بیش از ۱۰ سال پیشرفت است.

در سال ۲۰۰۹، گروهی به سرپرستی پروفسور دیوید مونی گزارش دادند که آنها واکسن سرطان قابل کاشت در بدن تولید کرده اند که در مدلهای موش امید بخش بوده است.

این واکسن با ترکیب آنتی ژن‌های مرتبط با تومور، که پاسخ ایمنی بدن را تحریک می‌کنند، با مواد کمکی، که اثربخشی پاسخ ایمنی را بهبود می‌بخشد، کار می‌کند. این منجر به یک درمان سرطان شخصی می‌شود که باید موثرتر باشد.

با این حال، انجام این کار شامل برداشتن آنتی ژن از تومور شخص یا شناسایی آنتی ژن از طریق تعیین توالی ژنوم است – هر دو گران هستند و به زمان قابل توجهی نیاز دارند.

به گفته نویسنده اولین مطالعه الکس ناجیبی، دانشجوی تحصیلات تکمیلی در آزمایشگاه پروفسور مونی، “[از مهمترین عوامل محدود کننده در تولید واکسن سرطان ، انتخاب TAA است، زیرا در حال حاضر فقط یک کتابخانه بسیار کوچک داریم. از آنتی ژنهای شناخته شده برای چند رده سلول خاص تومور، و پیش بینی اینکه بتواند یک پاسخ ایمنی موثر ایجاد کند دشوار است. “

“کاشت داروهای شیمی‌درمانی در داخل داربست واکسن باعث مرگ سلول سرطانی می‌شود که TAAs را مستقیماً از تومور به سلولهای دندریتیک آزاد می‌کند، و فرایند طولانی و پرهزینه تولید آنتی ژن را دور می‌زند.”

واکسن ترکیبی

دانشمندان این تکنیک را بر روی موش‌های دارای سرطان پستان منفی سه گانه اعمال کردند و دریافتند که این داروها باعث می‌شود که داروهای شیمی‌درمانی به طور موثرتری به تومور نفوذ کنند.

این منجر به افزایش مرگ سلول‌های سرطانی و ایجاد تومورهای کمتر می‌شود.

پس از موفقیت در ترکیب روش‌های شیمی‌درمانی و ایمونوتراپی در یک واکسن، تیم پژوهش پس از آزمایش با افزودن جز سوم آزمایشاتی را انجام داد. این جز سوم در واقع  یک توالی دی ان ای باکتریایی ساختگی بود، که مطالعات قبلی نشان داده بود که پاسخ ایمنی بدن را بهبود می‌بخشد.

محققان دریافتند که این جز اضافی رشد تومورها را، بیشتر کاهش می‌دهد و طول عمر موش‌ها را افزایش می‌دهد.

هنگام تجزیه و تحلیل تأثیرات واکسن سه جزئی در موش‌ها، تیم محققان متوجه افزایش پروتئین PD-L1 در سطح تومورهای موش شدند. این پروتئین توسط تومورها برای جلوگیری از شناسایی توسط سیستم ایمنی بدن استفاده می‌شود.

دانشمندان با تزریق واکسن سه جزئی به موش‌ها و با یک بازدارنده ضد PD-1، که مانع فرار تومور از سیستم ایمنی بدن می‌شود نتایج بهتری را مشاهده کردند.

اندازه و تعداد تومورها در موش‌ها به طور قابل توجهی کاهش یافت.

علاوه بر این، موش‌ها به طور متوسط ۴۰ روز زنده مانده بودند، در مقایسه با موش‌هایی که هیچ درمانی دریافت نکردند ۲۷ روز و برای موش‌هایی که فقط درمان ضد PD-1 دریافت کردند ۲۸ روز بود.

سرانجام، دانشمندان پس از برداشتن تومورهای سرطانی پستان سه گانه منفی از موش‌ها و درمان آنها با واکسن مبتنی بر ژل، مشاهده کردند که در موش‌ها عود تومور بسیار پایین تر، رشد تومور کندتر و میزان بقا بالاتر است.

به طور قابل توجهی، پس از آنکه محققان سلول‌های سرطانی را به موش‌های واکسینه شده منتقل کردند، هیچ یک از آنها تومور جدید ایجاد نکردند. در مقابل، تمام موش‌هایی که واکسن دریافت نکردند اما سلولهای سرطانی جدیدی دریافت کردند، بر اثر القای سرطان از بین رفتند.

این تیم در حال حاضر قصد دارد بهینه سازی واکسن را ادامه دهد، انواع دیگر سرطان به خصوص سرطان‌ های مقاوم به درمان را، هدف قرار دهد. در ادامه، دانشمندان امیدوارند که واکسن آنها به آزمایشات بالینی و سپس انسانی منتقل شود.

رفرنس انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست علاقه مندی ها 0