0
0

دود سیگار ۱۰ برابر بیشتر از اگزوز خودروهای دیزلی، هوا را آلوده می کند

290 بازدید

آلودگی هوا یکی از مشکلات مهم کشور ماست. عوامل مختلفی از جمله دود خودرو ها و دود سیگار باعث آلودگی هوا می شوند اما کدام یک از این دو مورد تأثیر بیشتری بر آلودگی هوا دارد؟ برای دانستن جواب این سوال می توانید مقاله ی زیر را بخوانید.
نتیجه ی گزارش یک پژوهش اجرا شده در شرایط کنترل شده، در زمینه ی کنترل دخانیات، نشان می دهد که آلودگی هوا توسط سیگار ۱۰ برابر بیشتر از اگزوز اتومبیل های دیزلی است.
دود تنباکو در محیط، ذرات ریزی تولید می کند که خطرناک ترین عنصر در هوای آلوده برای سلامتی است. به گفته ی پژوهشگران، سطح این عنصر در محیط های بسته، می تواند بسیار بالاتر از سطح آن در محیط های روباز بیرون باشد (نسبت به دود حاصل از اگزوز خودرو) زیرا مدل های جدید موتور و سوخت های بدون سرب، باعث کاهش میزان انتشار ذرات معلق از اگزوز اتومبیل شده اند.
پژوهشی در این رابطه در شرایط کنترل شده در یک گاراژ خصوصی در یک شهر کوهستانی کوچک در شمال ایتالیا انجام شد. (میزان آلودگی هوا و ریزگردها در این شهر بسیار کم است)
موتور دیزلی دو لیتری توربو در گاراژ در حالی که درب ها بسته بود، استارت زده شد و به مدت ۳۰ دقیقه روشن ماند، سپس به مدت ۴ ساعت درب ها باز ماندند. ( خودرو با سوخت حاوی گوگرد کم ، پر شده بود).
سپس ۳ نخ سیگار فیلتردار را به صورت متوالی بیش از ۳۰ دقیقه روشن کردند تا دود تولید کنند. مقدار نیکوتین و قطران هر سیگار به ترتیب ۱ و ۱۱.۲ میلی گرم بود.
یک آنالیزور پرتابل، در طول آزمایش، هر دو دقیقه یک بار اندازه گیری های خود را ثبت می کرد.
مقدار ذرات ترکیبی در اولین ساعت بعد از روشن شدن موتور، ۸۸ میکروگرم بر متر مکعب بود در حالی که، مقداری که در یک ساعت بعد از روشن شدن سیگار ها اندازه گیری شد، ۸۳۰ میکرو گرم بر متر مکعب بود: یعنی ۱۰ برابر بیشتر.
اگزوز موتور دیزلی، سطح ذرات معلق در خارج از منزل را حداکثر دو برابر کرد در حالی که ذرات محیطی حاصل از دود دخانیات به ۱۵ برابر میزان اولیه ی اندازه گیری شده در خارج از منزل رسید.

بیشتر بخوانید

 

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=26936
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Sarah Elkara
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد دود سیگار ۱۰ برابر بیشتر از اگزوز خودروهای دیزلی، هوا را آلوده می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.