ممکن است که ذرات ریز هوا ویروس کرونا جدید را حمل کنند!

مطالعه ای در ووهان چین، ماده ژنتیکی ویروس کرونای جدید را به صورت  معلق در هوای بیمارستان‌ها و مکان‌های عمومی‌شناسایی کرده است.

 این یافته اهمیت ضدعفونی کامل نقاط آلوده به این ویروس، تهویه مناسب و جلوگیری از تجمع افراد را تقویت می‌کند.

کلیه داده‌ها و آمارها براساس داده‌های در دسترس عموم در زمان انتشار است. برخی از اطلاعات ممکن است قدیمی‌باشند.

بیشتر بخوانید: هنگام ابتلا به کروناویروس چه اتفاقی درون بدن می‌افتد؟

تا به امروز دانشمندان ثابت کرده اند  که سندرم تنفسی حاد شدید کرونا ویروس (SARS-CoV-2)، ویروسی که سبب بیماری کرونا می‌شود(COVID-19)، به سه روش می‌تواند منتقل شود:

  • استنشاق قطرات مایع ناشی از سرفه یا عطسه شخص مبتلا به بیماری
  • تماس نزدیک با فرد مبتلا به بیماری
  • تماس با سطحی که آلوده به ویروس است

طبق مطالعه جدیدی که در چین انجام شده است؛ ممکن است که آئروسل‌ها چهارمین مسیر انتقال ویروس باشند.

آئروسل‌ها ذرات موجود در هوا هستند؛ که قطر آن‌ها حداکثر در حدود 1 میکرومتر ( یک هزارم میلی متر ) است. چون این ذرات کوچک تر از قطرات هستند؛ می‌توانند به مدت بیش تری در هوا معلق بمانند و مسیر دورتری را بپیمایند.

محققان طی مطالعه خود، ماده ژنتیکی ( RNA ) این ویروس را در آئروسل‌های نمونه برداری شده از دو بیمارستان و اماکن عمومی‌مختلف در شهر ووهان، محل شروع شیوع ویروس؛ شناسایی کردند.

محققان، به علت ارتباط یافته‌هایشان با وضعیت اضطراری بهداشت عمومی‌در حال انجام، در تاریخ 10 مارس 2020، یک نسخه کامل و بی سابقه از مقاله مطالعاتی خود را روی سرور bioRxiv ارسال کردند. چکیده ای بی نظیر از این مقاله نیز اخیراً در مجله Nature منتشر شده است.

تله‌های آئروسل

دانشمندان از دستگاه‌های تصفیه هوا به نام تله‌های آئروسل برای جمع آوری 35 نمونه از 31 منطقه بین 17 فوریه تا 2 مارس 2020 استفاده کردند. تعداد نمونه‌ها نسبتاً کم بود؛ چون دسترسی به بیمارستان‌ها در اوج شیوع کاملاً محدود شد.

علاوه بر این، محققان تأکید می‌كنند كه در مطالعه آن‌ها، مشخص نشده است كه آیا آئروسل‌های دارای ویروس قادر به آلوده کردن افراد هستند یا خیر.

اگرچه در بعضی مکان‌ها، آئروسل‌ها، پاتوژن‌های ( عوامل بیماری زا ) دیگری نظیر عواملی که موجب ابتلا به سل، سرخک و آبله مرغان می‌شوند را نیز انتقال می‌دهند.

همچنین انتقال آئروسل، ممکن است که در گسترش ویروس کرونا که باعث شیوع عفونت تنفسی SARS، درهنگ کنگ، در سال 2003 شد نیز نقش داشته باشد.

نویسنده اول مطالعه حاضر، دکتر Ke Lan از مرکز تحقیقات ویروس شناسی مدرن دانشگاه ووهان است و دیگر اعضای این تیم از کارشناسان بهداشت عمومی‌از شانگهای و هنگ کنگ می‌باشند.

آن‌ها نمونه‌های آئروسل را از دو بیمارستان که در آن‌ها بیماران COVID-19 تحت درمان قرار داشتند؛ جمع آوری کردند.

یک بیمارستان برای بیماران مبتلا به بیماری شدید بود و دیگری یک بیمارستان صحرایی موقت، در یک استادیوم تبدیل شده به مکانی برای درمان بیماران دارای علائم خفیف در دوران قرنطینه بود.

تهویه مناسب

به طور کلی غلظت آئروسل‌های حاوی ویروس کرونا ، در بخش بیماران خیلی کم و یا حتی غیر قابل کشف بود که نویسندگان علت آن را تهویه مناسب و روش‌های جداسازی موثر می‌دانند.

اگرچه غلظت بالایی در سرویس‌های بهداشتی قابل حمل تهویه نشده در بیمارستان‌های صحرایی شناسایی شد.

دانشمندان در مقاله قبلی شان می‌نویسند:

«یافته‌های ما انتقال آئروسل را، به عنوان یک روش مهم برای آلودگی سطوح تأیید کرده است. ما خواستار مراقبت و توجه بیشتری در زمینه طراحی مناسب، استفاده و ضد عفونی سرویس‌های بهداشتی در بیمارستان‌ها و جوامع، برای به حداقل رساندن منبع بالقوه آئروسل حاوی ویروس هستیم».

همچنین دانشمندان سطوح بالایی از RNA ویروسی معلق در هوا را در مناطقی واقع در بیمارستان‌های صحرایی شناسایی کرده اند که این مکان‌ها رختکن‌های کادر درمان بود.

نویسندگان مقاله تصور می‌کنند که ذرات ویروسی در قطرات یا ذرات معلق در هوا، در طی ساعتهای طولانی ای که کادر درمان در نزدیکی بیماران قرار داشته اند؛ به تجهیزات و کاورهای محافظتی منتقل می‌شوند. سپس زمانی که کادر درمان کاورهای محافظتی را بعد از پایان شیفت تعویض می‌کنند؛ این ذرات در هوا معلق می‌شوند.

اگرچه، پس از معرفی روش‌های بهداشتی مکرر و کامل تر، آن‌ها گزارش دادند که سطح آئروسل‌های حاوی ویروس در این مناطق بسیار پایین آمد و حتی غیر قابل کشف شد.

نویسندگان پیشنهاد می‌دهند که کادر درمان، برای جلوگیری از انتشار آئروسل‌های حاوی ویروس کرونا ، قبل از در آوردن لباس‌ها و تجهیزات، از ضد عفونی کننده پوشاک محافظ استفاده کنند.

کرونا در مکان‌های شلوغ

دانشمندان همچنین تله‌های آئروسل را در فضاهای عمومی‌از جمله یک سوپر مارکت و یک ساختمان مسکونی قرار دادند. بیش تر آن‌ها حاوی غلظت‌های خیلی کم یا حتی غیر قابل کشفی از آئروسل حاوی SARS-CoV-2 بودند.

اما با این حال دو استثناء وجود داشت. این استثناء‌ها مکان‌هایی بودند که افراد با تعداد نسبتاً زیادی جمع می‌شدند:

 یکی نزدیک ورودی یک فروشگاه و دیگری در یک مکان عمومی‌در نزدیکی یکی از بیمارستان‌ها.

این نشان می‌دهد در هوای بازدمی‌افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند ولی از خود علائمی‌نشان نداده اند نیز، آئروسل‌های حاوی ویروس یافت می‌شود.

نویسندگان نتیجه گیری می‌کنند که:

((خطرات کلی کمی‌در اماکن عمومی‌وجود دارد؛ اما این موضوع خود، اهمیت اجتناب از تجمع‌های زیاد افراد، اجرای شناسایی زود هنگام و تشخیص ناقلین بدون علامت، برای قرنطینه یا درمان زودرس را تقویت می‌کند. تجهیزات محافظت شخصی، مانند زدن ماسک در اماکن عمومی‌یا هنگام حمل و نقل، ممکن است میزان قرار گرفتن در معرض آئروسل و انتقال آن را کاهش دهد».

یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد که تمیز کردن کامل سطوح، تهویه مناسب و دوری از تجمع می‌تواند خطر قرار گرفتن در معرض ذرات ویروس موجود در هوا را کاهش دهد.

با این حال، با اظهار نظر در مورد روشهای به کار رفته در این مطالعه، برخی از کارشناسان متذکر شدند که : (ممکن است زمانی که محققان قادر به شناسایی ذرات ویروسی شدند؛ این ذرات دیگر واگیر دار نبوده اند).

برای مثال پروفسوری  به نام Lawrence Young از دانشگاه Warwick، واقع در بریتانیا، توضیح می‌دهد که :«تشخیص ماده ژنتیکی ویروس (RNA  ) با آزمایش بسیار حساس (RT-PCR   ) به معنای تشخیص ویروس واگیردار نیست؛ بلکه  ویروس مرده یا تخریب شده هم، هنوز با این روش شناسایی می‌شود».

درواقع پروفسور Young اضافه می‌کند که : «این روش به قدری حساس است که باید برای جلوگیری از آلوده شدن نمونه مورد نظر، معیار‌های سخت گیرانه ای برای کنترل وجود داشته باشد».

همچنین ایشان متذکر شدند که: «ذرات معلق در هوا انواع بسیار زیادی دارند و در پی آن، نمونه برداری از این ذرات نیز در معرض تنوع بسیاری قرار دارد. اندازه نمونه نیز در این مطالعات کوچک است و خود بدین معناست که داده‌ها باید با احتیاط تفسیر شوند».

رفرنس انگلیسی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست