0
0

تأثیر مصرف روزانه کافئین بر مغز

364 بازدید

کافئین ماده ای محرک روان که معمولا به صورت روزانه برای مقابله با خواب آلودگی مصرف می شود، ساختار ماده ی خاکستری مغز را تغییر می دهد. البته طبق پژوهش اخیر دانشگاه بازل، ظاهرا این تغییرات موقتی است.

تأثیر مصرف روزانه کافئین بر مغز

نویسنده ی ارشد مقاله، پروفسور کریستین کاجوشن از مرکز کورنوبیولوژی دانشگاه بازل و همکارانش گفته اند: “کافئین متداول ترین ماده ی محرک روان در سطح جهان است و اغلب از طریق قهوه، چای، نوشیدنی های انرژی زا و نوشابه به مصرف می رسد.”
“اگرچه کافئین عمدتاً اعتیاد آور تلقی نمی شود اما وابستگی جسمی و روانی مشاهده شده، از طریق اثرات افزایش هوشیاری و تقویت کننده، سبب مصرف مداوم و منظم آن می شود و انگیزه ی مقاومت به ترک را نیز افزایش می دهد.”
“افزایش هوشیاری پس از دریافت مقدار غلیظی از کافئین، نشان دهنده ی کاهش فشار خواب هموستاتیک است که خود در کاهش میزان عمق خواب مشهود می باشد.”
“فرضیه ی ما این است که مصرف روزانه ی کافئین با تحت تأثیر قرار دادن هموستاز خواب، ساختار ماده ی خاکستری را تغییر می دهد.”
پژوهشگران تأثیر مصرف ۱۰ روزه ی کافئین (۱۵۰ میلی گرم در روز × ۳) را بر روی حجم ماده ی خاکستری و جریان خون مغزی، مورد بررسی قرار دادند و با مصرف ۱۰ روزه ی پلاسیبو (دارونما) مقایسه نمودند.
این مطالعه شامل گروهی از ۲۰ مصرف کننده ی همیشگی کافئین بوده است. (میانگین سن: ۲۶.۴ سال، مصرف روزانه ی کافئین به گفته ی خودشان: ۴۷۴.۱ میلی گرم در روز)
دانشمندان پس از ۱۰ روز، با استفاده از fMRI حجم ماده ی خاکستری افراد را اندازه گیری کردند.
همچنین کیفیت خواب شرکت کنندگان را در آزمایشگاه و با ثبت فعالیت الکتریکی مغز بررسی نمودند.
آن ها دریافتند که خواب شرکت کنندگان (چه آن هایی که کافئین مصرف کرده بودند و چه آن هایی که کپسول پلاسیبو دریافت کرده بودند) به یک اندازه عمیق است.
اما بسته به مصرف کافئین یا پلاسیبو، تفاوت چشمگیری در ماده ی خاکستری مشاهده شد.
حجم ماده ی خاکستری افرادی که در این ۱۰ روز پلاسیبو دریافت کرده بودند در مقایسه با افرادی که در همین مدت، کپسول کافئین مصرف کرده بودند، بزرگتر بود.
این تفاوت در لوب گیجگاهی میانی نیمکره ی راست که شامل هیپوکامپ هم می شود، به صورت قابل توجهی چشمگیر بود. هیپوکامپ بخشی از مغز است که در تثبیت حافظه نقش عمده ای دارد.
دکتر کارولین رایچرت -نویسنده ی همکار- از مرکز کورنوبیولوژی دانشگاه بازل گفت: “نتایج ما لزوماً به معنای این نیست که مصرف کافئین بر مغز تأثیر منفی دارد.”
“اما مصرف روزانه ی کافئین به صورت واضحی بر روی سخت افزار شناختی ما تأثیر گذاشت که این مسئله خود سبب شروع تحقیقات دیگری خواهد شد.”
“در گذشته، اثرات کافئین بیشتر بر روی سلامت افراد بیمار مورد بررسی قرار گرفت اما مطالعه بر روی افراد سالم نیز موردنیاز است.”
“اگرچه به نظر می رسد که کافئین حجم ماده ی خاکستری را کاهش می دهد اما پس از پرهیز از قهوه به مدت ۱۰ روز، ماده ی خاکستری دوباره به صورت چشمگیری خود را ترمیم کرد.”
“به نظر می رسد که تغییرات ایجاد شده در مورفولوژی مغز موقتی است اما تاکنون مقایسه ای سیستماتیک بین مصرف کنندگان قهوه و افرادی که قهوه مصرف نمی کنند یا مصرف کمی دارند، وجود ندارد.”
دست‌آورد های این پژوهش در ۱۵ فوریه ی سال ۲۰۲۱ در ژورنال “Cerebral Cortex” منتشر شد.

منبع

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=30939
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Sarah Elkara
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد تأثیر مصرف روزانه کافئین بر مغز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.