0
0

افراد مبتلا به افسردگی سطح التهاب بالاتری دارند

165 بازدید
افراد مبتلا به افسردگی سطح التهاب بالاتری دارند | خبر کوتاه سپنتا زیست آپادانا

تیمی از محققان در در کینگزکالج لندن مسیرهایی ژنتیکی، محیطی، سبک زندگی، پزشکی، که منجربه التهاب در اختلال افسردگی اساسی می شود را با استفاده از داده های بانک زیستی UK بررسی کردند.

پروفسورکاترین لوئیس، محقق موسسه روان پزشکی، روان شناسی، وعلوم اعصاب در کینگزکالج لندن می گوید:”مطالعه ما نشان می دهد که چگونه ژنتیک به عنوان ابزاری برای تشریح اختلالات سلامت روان می تواند استفاده شود.

پروفسورلوئیس و همکارانش از بزرگترین نمونه مبتنی برجامعه با اطلاعات مربوط به سلامت روان و التهاب،ار داده های مطالعه انجمن گسترده ژنوم (GWAS) استفاده کردند، که ژن ها را به بیماری خاص، محیط، سبک زندگی، وسلامت جسمانی با ۸۵,۸۹۵ شرکت کننده مرتبط می کند.

محققان نمونه های خون، داده های ژنتیکی، و پرسشنامه های  سلامت روان وجسمی جمع آوری شده توسط بانک زیستی UK را آنالیز کردند.از۸۵,۸۹۵ شرکت کننده، حدود ۳۱% به عنوان مبتلا به اختلال افسردگی اساسی طبقه بندی شدند.این درصد شبیه به تخمین هایی است که سایرمطالعات در مورد شیوع جهانی افسردگی در طول زندگی یک فرد نشان می دهد.دانشمندان نشان دادند که شرکت کنندگان افسرده سطح پروتئین واکنشی C (CRP)را در خون خود نسبت به شرکت کنندگان غیرافسرده افزایش داده بودند واحتمال بیشتری برای داشتن التهاب با درجه پایین داشتند  که به عنوان سطح CRP در خون در بیش از ۳ میلی گرم درهرلیتر تعریف می شود.التهاب یک پاسخ بیولوژیکی است که غالبا برای مبارزه با عفونت هدایت می شود، نقش مهمی در تنظیم رفتار دارد.CRP یکی ازنشانگرهای التهاب است.

تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که این افزایش التهاب در افسردگی تنها تا حدی با عوامل بالینی و جمعیت شناختی از جمله سن، جنس، شاخص توده بدنی (BMI)، سیگارکشیدن، مصرف الکل، درمعرض آسیب های اولیه زندگی، وضعیت اقتصادی اجتماعی و وضعیت سلامت خود گزارش شده، توضیح داده می شود .نویسندگان دریافتند که هرچه خطرژنتیکی برای افسردگی بیشتر باشد، سطح التهاب بیشتر است.امتیاز خطرچندژنی تخمینی از میزان احتمال اینکه یک فرد فقط براساس ژنتیک دارای یک ویژگی خاص باشد را ارائه می دهد.محققان امتیاز خطرپلی ژنی درشرکت کنندگان دارای افسردگی شدید را محاسبه کردندکه به شدت با سطوح CRP مرتبط بود.

با این حال زمانی که BMI، سیگارکشیدن در نظرگرفته شد این ارتباط دیگروجود نداشت.درمقابل نمرات خطر پلی ژنی برای سه اختلال ایمنی- سیروزصفروای، بیماری کرون وآرتریت روماتید- همگی با سطح CRP حتی بعد از کنترل BMI و سیگارکشیدن مرتبط هستند.

دکتر ماریا پیتارولی، از موسسه روان پزشکی، روان شناسی و علوم اعصاب در کینگزکالج لندن گفت: مطالعه ما قطعی ترین شواهد تا به امروز را ارائه می دهد که افراد مبتلا به افسردگی دارای پرونئین هایی در خونشان هستند که نشان دهنده فعال شدن سیستم التهابی است .به علاوه از طریق تجزیه و تحلیل عمیق، ما بیشتر در مورد مکانیسم هایی که ممکن است در پس رابطه بین التهاب و افسردگی باشد، را کشف کرده اییم.

پروفسورلوئیس گفت: ما نشان دادیم که سهم ژنتیکی در التهاب در افسردگی بیشتراز عادات غذا خوردن و سیگارکشیدن ناشی می شود.این یافته برای کمک به درک بهتر افسردگی مهم است.و یک قطعه دیگردر پازل برای بهبود مراقبت از افراد مبتلا به  افسردگی نشان دادیم.ممکن است یک فرایند بیولوژیکی اصلی داشته باشد که پس ارتباط بین افسردگی وافزایش التهاب باشد.اگربتوانیم این فرایند را شناسایی کنیم و جزئیات بیشتری در مورد نقش آن در ایجاد افسردگی کشف کنیم،. میتوانیم راه را برای آزمایش درمان های جدیدبرای این اختلال روانی گسترده، هموارکنیم.

منبع

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=32585
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
مهسا قیاسوند
کارشناس زیست شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران دانشجوی کارشناسی ارشد زیست شناسی تکوینی دانشگاه شهید بهشتی تهران
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد افراد مبتلا به افسردگی سطح التهاب بالاتری دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.