0
0

آیا دشواری در شنیدن کلام یک ریسک فاکتور برای زوال عقل است؟

53 بازدید
آیا دشواری در شنیدن کلام یک ریسک فاکتور برای زوال عقل است؟ | وبلاگ سپنتا زیست آپادانا

بزرگسالان مسن که در برابر یک پس زمینه پر سر و صدا (نویز)، در شنیدن کلام دچار دشواری اند، به طور قابل توجهی ریسک بالایی در به وجود آمدن زوال عقل (دمانس) دارند.

منبع: دانشگاه آکسفورد

نقص شنیداری تقریبا ۱.۵ میلیارد نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر گذاشته است(سازمان بهداشت جهانی)، و یکسری شواهد فزاینده وجود دارد که این می تواند ریسک زوال عقل را افزایش دهد. یک جزء اصلی از نقص شنوایی، مشکل شنیدن کلام در محیط های پر نویز (Noisy)  است (نقص شنوایی کلام در نویز). این می تواند تاثیر بزرگی بر عملکرد روزانه فرد تحت تاثیر قرار گرفته بگذارد که تقلا می کند یک مکالمه یا یک اطلاعیه را در محیطی پر نویز دنبال کند. اگر چه تا به الان، این نا مشخص بوده که آیا دشواری در شنیدن کلام در نویز با ایجاد زوال عقل مرتبط است یا خیر.

این اکنون قویا در یک مطالعه رهبری شده توسط دانشگاه آکسفورد Nuffield Department of Population Health (NDPH) مورد بررسی قرار گرفته است و در نشریه علمی Alzheimer’s & Dementia : نشریه انجمن آلزایمر منتشر شد.

مطالعه بر روی ۸۲،۰۰۰ زن و مرد ۶۰ ساله یا مسن تر از بایو بانک بریتانیا انجام شده است. در ابتدای مطالعه، از شرکت کنندگان خواسته شد تا شماره های گفته شده را در برابر یک نویز سفید(white noise) شناسایی کنند و بر اساس این تست، توسط محققان به گروه های شنوایی در سر و صدا  عادی (Normal)، ناکافی (Insufficient)  و ناچیز(Poor) تقسیم بندی شدند.

با بازی کردن به جنگ زوال عقل بروید

 

نتایج کلیدی

  • طی بیش از ۱۱ سال پیگیری، بر اساس گزارش ثبت شده بستری و مرگ بیمارستان،  ۱،۲۸۵ نفر از شرکت کنندگان تحت عنوان بوجود آمدن زوال عقل شناسایی شدند.
  • شنوایی ناکافی و ناچیز در سر و صدا به ترتیب در مقایسه با عادی، ۶۱ درصد و ۹۱ درصد با افزایش ریسک زوال عقل مرتبط بودند.

دکتر توماس لیدل جونز(Dr Thomas Littlejohns) اپدیمیولوژیست ارشد در Nuffield Department of Population Health(NDPH) و نویسنده ارشد مطالعه می گوید: “زوال عقل بر میلیون ها نفر در سراسر جهان اثر گذاشته است.با توجه به ارقام موارد، این تعداد در دهه های بعد سه برایر می شود. اگرچه، شواهد فزاینده ای وجود دارد که به وجود آمدن زوال عقل اجتناب ناپذیر نیست و ریسک  می تواند با درمان شرایط اولیه (pre-existing conditions) کاهش یابد. در حالی که به طور ابتدایی ، این نتایج نشان می دهد نقص شنیدن کلام در نویز می تواند یک هدف امیدوار کننده برای پیشگیری از زوال عقل باشد. “

دکتر جاناتان استیونسون(Dr Jonathan Stevenson) ، نویسنده اول این مطالعه می گوید: دشواری در شنیدن کلام در یک پس زمینه دارای نویز یکی از شایع ترین مشکلات برای افراد دارای نقص شنوایی مرتبط با سن است. این اولین مطالعه است که در وسعت یک جمیت زیاد ارتباط دمانس و زوال عقل را نشان می دهد.

پیشنهاد شده بود که نقص شنوایی می تواند منجر به افزایش انزوای اجتماعی یا افسردگی شود، و اینها عواملی هستند که بر افزایش ریسک زوال عقل اثر می گذارند. با این حال این مطالعه شواهد کمی از این موارد یافت کرد.

این مطالعه نشان دادن که ریسک زوال عقل هنگامی که تجزیه و تحلیل ها به زوال عقلی که بعد از نه سال ایجاد می شود همانند زوال عقلی که در سه سال ایجاد محدود می شود، مشابه است. این مورد کنکاش قرار گرفت زیرا یک حدس و گمانی وجود دارد که زوال عقل زود تشخیص داده شده می تواند باعث ارتباط بین نقص شنوایی و زوال عقل شود. اگر این مورد بود، افزایش ریسک در طی سه سال، اما بعد از نه سال ریسک کمتر انتظار می رفت.

دکتر کتی استابس(Dr Katy Stubbs) از تحقیقات آلزایمر بریتانیا، گفت: در حالی که وقتی که کلمه زوال عقل را می شنویم به مشکلات حافظه فکر می کنیم، این از همه ماجرا دور است. بسیاری از افراد مبتلا به زوال عقل در دنبال کردن کلام در یک محیط پر از نویز دچار دشواری هستند.- یک علامتی که گاهی “مشکل جشن کوکتل- cocktail party problem” نامیده می شود. این مطالعه پیشنهاد می دهد که این تغییرات شنوایی شاید یک علامت از زوال عقل نباشد، ولی یک ریسک فاکتور است که به طور بالقوه می تواند درمان شود.

مطالعات بزرگ مانند بایو بانک بریتانیا، ابزار های قدرتمندی برای شناسایی فاکتور های  ژنتیک، سلامت، سبک زندگی مرتبط با  شرایطی مانند زوال عقل هستند، ولی همیشه از هم جدا کردن علت و معلول در این نوع مطالعات دشوار است.

“هرکسی درباره نقص شنوایی خود نگران است به پزشک خود مراجعه کند.”

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=31221
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دانیال نژادمعصوم
عاشق مداخله در مغز، بدون شكافتن جمجمه و تجويز دارو 🧠😁/اين همون ايده اصلي هست كه در علوم اعصاب شناختي دوست دارم/ اگه دوست داشتين نظرات و سوالاتتون رو از طريق ايميل بهم بگين: [email protected]
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد آیا دشواری در شنیدن کلام یک ریسک فاکتور برای زوال عقل است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.