0
0

چگونه انگل های توکسوپلاسما نورون ها را برای زنده ماندن دستکاری می کنند

262 بازدید

در این مطلب قصد داریم بررسی نماییم چگونه انگل های توکسوپلاسما نورون ها را برای زنده ماندن دستکاری می کنند. توکسوپلاسما گوندای یک عفونت نهفته در عضله و سیستم عصبی مرکزی ایجاد کرده که عاملی برای فعال شدن مجدد مرحله حاد در بیماران آسیب پذیر عمل است.

تاکنون اطلاعات کمی در مورد چگونگی عملکرد این انگل‌ها بر سلول‌های میزبان در طول عفونت نهفته به دست آمده است.

تحقیقات جدیدی که به سرپرستی موسسه تحقیقات پزشکی والتر و الیزا هال، دانشگاه ملبورن و مرکز تحقیقات ضد عفونی Wellcome انجام شده است، نشان می‌دهد که توکسوپلاسما گوندای قادر است با آزاد کردن پروتئین‌هایی که باعث خاموش شدن مکانیسم هشدار ایمنی در سلول‌های عضلانی می شود غیرقابل تشخیص باشد.

این کشف می تواند راه را برای اهداف دارویی جدید برای درمان بیماران مبتلا به عفونت مزمن توکسوپلاسموز هموار کند.

توکسوپلاسموز یک عفونت انگلی است که انسان و سایر پستانداران را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری در اثر خوردن گوشت نیم پز یا آلوده و قرار گرفتن در معرض مدفوع آلوده گربه ایجاد می شود.

عفونت توکسوپلاسما گوندای می تواند باعث نقص مادرزادی، نابینایی و اختلال عملکرد عصبی در نوزادان شود. علاوه بر آن در بزرگسالانی که نقص ایمنی دارند، می تواند باعث کوری و حتی مرگ شود.

Ushma Ruparel، دانشجوی دکتری موسسه تحقیقات پزشکی والتر و الیزا هال و گروه زیست شناسی پزشکی در دانشگاه ملبورن گفت:

انگل های توکسوپلاسما گوندای اغلب در مغز حیوان میزبان خفته هستند (به نام برادیزوئیت‌ها)، جایی که می‌توانند دوباره فعال شده و باعث بیماری شدید شوند.

وی افزود: ما می دانیم که انگل های توکسوپلاسما گوندای مولکول ها و پروتئین هایی را می سازند که با ترشح آن به سلول میزبان از خود در برابر تشخیص توسط سیستم ایمنی محافظت می کنند.

روپارل و همکارانش که در زمینه ژنومیک و تصویربرداری پیشرفته متخصص اند نشان دادند که این انگل پروتئین هایی به نام مهارکننده رونویسی STAT1 (IST) را به سلول میزبان صادر کرده تا سیگنال های ایمنی را سرکوب کند.

دکتر کریس تونکین، محقق پزشکی گروه زیست شناسی پزشکی در دانشگاه ملبورن از مؤسسه والتر و الیزا هال گفت:

IST نقش کلیدی در محدود کردن سیگنال‌دهی اینترفرون در برادیزوئیت‌ها ایفا می‌کند تا از سلول‌های میزبان در برابر مرگ سلولی ناشی از سیستم ایمنی محافظت کند. این در حالی است که این مکانیسم برای مبارزه بدن با توکسوپلاسما گوندای ضروری است.

نکته:

اینترفرون همانند چراغ قوه ای برای سیستم ایمنی است.

این مولکول همانند یک چراغ خطر چشمک می زند تا به سیستم ایمنی بدن اطلاع دهد که بدن به طیف وسیعی از بیماری‌ها از جمله توکسوپلاسما گوندای آلوده شده است.

اینترفرون در مبارزه با بیماری بسیار مهم است. با این حال، انگل حیله گر سعی می کند این سیگنال را در طول دوره نهفته خاموش کند، زیرا این تنها راهی است که می تواند زنده بماند.

در این نبرد سیستم ایمنی مصمم است که بدن را از شر این بیماری خلاص کند ولی با نقشه های پیچیده ای که این انگل برای بقای خود می کشد می توان این مبارزه را به یک طناب کشی مولکولی تشبیه کرد.

منبع

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=32935
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد چگونه انگل های توکسوپلاسما نورون ها را برای زنده ماندن دستکاری می کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.