• خانه
  • داروی کاهش خونریزی، می تواند کووید ۱۹ را درمان کند

داروی کاهش خونریزی، می تواند کووید ۱۹ را درمان کند

داروی کاهش خونریزی، می تواند کووید ۱۹ را درمان کند

یک مطالعه اخیرنشان داده است که آپروتینین، دارویی که خطرخونریزی را درطول جراحی کاهش می دهد، می تواند ورود کرونا ویروس جدید را به سلول میزبان متوقف کند. آپروتینین یک مهارکننده فیبرینولیزاست، فرایندی که منجر به تجزیه لخنه های خون می شود.اگرچه هنوزهیچ درمان تایید شده ای وجود ندارد که بتواند کووید ۱۹ را درمان یا حتی پیشگیری کند، وجود ندارد.چندین روش درمانی تحت بررسی قرارگرفته است.

بیشتربخوانید:آمیگدال چیست؟

دارو برای کاهش خونریزی

نوشته شده توسط Eleannor Bird در ۲۶نوامبر ۲۰۲۰- بررسی حقیقت  توسط Zia Sherrll MPH  

یک مطالعه اخیرنشان داده است که آپروتینین، دارویی که خطرخونریزی را درطول جراحی کاهش می دهد، می تواند ورود کرونا ویروس جدید را به سلول میزبان متوقف کند.به گفته نویسندگان، دارو می تواند برای جلوگیری از موارد شدید کووید ۱۹ مفید باشد.با تعدادی از واکسن ها که در راه است، اکنون درانتهای تونل، نوری برای پاندمی کووید ۱۹ وجود دارد.

اگرچه ابداع یک واکسن موثر، ممکن است باعث شود زندگی تا حد زیادی به حالت قبلی برگردد، اما ریشه کن کردن SARS-CoV-2 بعید است.بشریت احتمالا باید با ویروس ها زندگی کند، که ممکن است درنهایت فصلی شود.بنابراین درمواردی که مردم درتماس با ویروس هستند، و به آن مبتلا می شوند، درمان ضروری همچنان لازم خواهد بود.درمان ها همچنین با تولید واکسن مهم هستند، زیرا هیج واکسنی ۱۰۰% موثرنیست.

اگرچه هنوزهیچ درمان تایید شده ای وجود ندارد که بتواند کووید ۱۹ را درمان یا حتی پیشگیری کند، وجود ندارد.چندین روش درمانی تحت بررسی قرارگرفته است، ازجمله رمدیسیور،  داروی تجربی ویروس ابولا.یک مطالعه جدید که محققان دردانشگاه گوته فرانکفورت آلمان انجام دادند، نشان دادند که داروی ضدخونریزی آپروتینین (ترازیلول) می تواند از ورود SARS- COV-2 به سلول میزبان جلوگیری کند.

نویسندگان می گویند که آپروتینین می تواند ازپیشرفت کووید۱۹  به بیماری شدید، سیستیمیک جلوگیری کند.این یافته ها درژورنال Cell  منتشر می شود.

مرحله پروتئاز

آپروتینین یک مهارکننده فیبرینولیزاست، فرایندی که منجر به تجزیه لخته های خون می شود.پزشکان گاهی اوقات درطول جراحی ازآن استفاده می کنند تا خطرخونریزی ودرنتیجه نیاز به انتقال خون کاهش یابد.

آپروتینین همچنین یک مهارکننده پروتئاز است که در زمینه کووید ۱۹ مهم است

این به خاطراین است که تجزیه پروتئین سنبله ویروس کرونا- که پروتئاز انجام می دهد-یک مرحله اساسی درچرخه زندگی ویروس است، وبه ویروس اجازه دسترسی به سلول های بدن را می دهد.این شکاف باید صورت بگیرد تا ویروس بتواند به گیرنده های خود درسطح سلول های ما متصل شود.برای بررسی اینکه آیا آپروتینین می تواند از این مرحله حیاتی جلوگیری کند یا نه واز این طریق جلوی ورود ویروس به سلول ها را بگیرد، تیم تحقیق این مطالعه آزمایشات مختلفی درسلول انجام دادند.

آزمایشات کشت سلول

محققان آپروتینین را به سلول،  قبل و بعد از اینکه سلول توسط ویروس آلوده شدند، اضافه کردند.نتایج نشان داد که آپروتینین درهر دو مورد به طورموثری از ورود ویروس به سلول ها و بنابراین (تکثیر) جلوگیری می کند.فرایند های آزمایش شامل انواع مختلف سلول ، ازجمله سلول های جداشده ازسطح سلول های برونش انسان، و طیف وسیعی ازغلظت های آپروتینین است.این تیم همچنین دارویی برعلیه سه سویه مختلف ویروس درخارج ازسلول، آزمایش کردند.

نکته ی مهم، نتایج نشان دادند که آپروتینین درمهارویروس ها درسطوحی که پزشکان واقعا به بیماربدهند(یک دوز درمان) موثرباشد.

نویسنده ارشد پروفسورجیندریچ سیناتل ، استاد انیستیتوی ویروس شناسی پزشکی دربیمارستان دانشگاه فرانکفورت، اظهار داشت :”یافته های ما نشان داد که آپروتینین علیه   SARS_Cov-2درغلظت های قابل دستیابی به بیماران موثر است.

سابقه درمانی

اگرآپروتینین به عنوان درمان  کووید ۱۹ تایید شود، پزشک ها می توانند از آن برای جلوگیری از بروز موارد شدید بیماری با سرکوب سطح ویروس وجلوگیری از آسیب ریه استفاده کنند.این تیم امیدوار است که امکان تهیه آپروتینین نسبتا سریع برای جمعیت بیمار وجود داشته باشد، زیرا قبلا برای  استفاده های مشابه مورد تایید قرار گرفته است.این دارو می تواند به طور بالقوه عفونت های تنفسی با ویروس های مشابه را درمان کند.

پروفسور سیناتل :” درآپروتینین، ما یک  کاندیدای دارویی می خواهیم که برای درمان کووید۱۹ داریم که قبلا برای سایرمواردتائید شده است و می تواند به راحتی دربیماران آزمایش شود”.

در روسیه، یک فرم آیروسل آپروتینین تائیدیه برای درمان آنفولانزا دریافت کرده است، که شباهت هایی با کووید۱۹ دارد.ویروس های آنفولانزا ازپزوتئازها برای ورود به سلول میزبان به روشی مشابه با SARS-Cov-2 استفاده می کنند.

با این وجود محققان باید به دقت عوارض جانبی را درنظربگیرند، مخصوصا درارتباط با لخته شدن خون.هنوزمشخص نیست که آیا آپروتینین باعث کاهش یا افزایش لخته شدن خون درافراد مبتلا به کووید ۱۹ می شود یا خیر.

رفرنس انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست علاقه مندی ها 0