0
0

بیوگرافی هی جیانکویی

74 بازدید

هی جیانکویی

هی جیانکویی در نوامبر سال ۲۰۱۸ پس از ادعا مبنی بر ایجاد اولین نوزادان ویرایش شده ژنتیکی انسان که دختران دوقلویی با نام های مستعارِ «لولو» و «نانا» بود، به طور گسترده ای شناخته شد.

به دنیا آمدنِ لولو و نانا با محکومیت گسترده ای رو به رو شد و در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸ مقامات چینی همه فعالیت های پژوهشی هی جیانکویی را به حالت تعلیق درآوردند.

در ۲۱ ژانویه سال ۲۰۱۹ مطابق اعلامیه دانشگاه، هی جیانکوکی توسط SUSTech اخراج شد.

بیشتر بخوانید: مندل ،پدر علم ژنتیک است

دانشگاه علوم سینما

هی جیانکویی در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ به عنوان دانشجوی مقطع کارشناسی و در دانشگاه علوم سینما در چین فعالیت داشت.

هی جیانکویی در سال ۲۰۰۷ وارد دانشگاه رایس شد و دکترای خود را دریافت کرد.

پس از دکتری به عنوان پژوهش گرِ فوق دکترا با استفان کوئک در دانشگاه استنفورد کار کرد و در سال ۲۰۱۲ تحت برنامه هزار استعداد به چین بازگشت و آزمایشگاهی را در دانشگاه علم و فناوری جنوبی افتتاح کرد.

به عنوان بخشی از برنامه به وی ۱ میلیون یوان (۱۴۴۰۰۰دلار)‌ بودجه اختصاص داده شد که او برای راه اندازی شرکت های بیوتکنولوژی و سرمایه گذاری از آن استفاده کرد.

وی Direct Genomics را در سال ۲۰۱۲ در شنژن تاسیس کرد تا دستگاه های تعیین توالیِ تک مولکولی را بر اساس حق ثبت اختراعات با کمکِ استفان کوئک که قبلا توسط Helicos Biosc  علوم مجوز گرفته بودند، بسازد.

Genomics  Direct 40 میلیون یوان (۴.۵ میلیون دلار )‌ یارانه از شنژن دریافت کرد.

و صدها میلیون یوان بیشتر در سرمایه گذاری خصوصی جمع کرد اما او سهام خود را در سال ۲۰۱۹ فروخت.

هی جیانکویی همچنین شرکتِ Biomics  را بنیان گزاری کرد که خدمات توالی یابی ژنوم را برای افراد مبتلا به سرطان ارائه می داد.

آزمایش بالینی ویرایش ژنوم

هی جیانکویی از فوریه ۲۰۱۸ مرخصی بدون حقوق از دانشگاه گرفت و شروع به انجام آزمایش بالینی ویرایش ژنوم کرد.

در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ وی تولد نوزادان ویرایش شده ی ژنِ لولو و نانا را اعلام کرد.

سه روز بعد در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۸ مقامات چینی کلیه فعالیت های تحقیقاتی وی را به حالت تعلیق در آوردند.

و گفتند که کار وی از نظر طبیعت بسیار نفرت انگیز و نقض قوانین چین است.

در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه رایس He Jiankui  و Michael W Deem  مقاله ای را منتشر کردند.

که شرح برخی از جزئیات پروتئین CRISPR بود. این مقاله بخشی از کارهای اولیه در مورد سیستم CRISPR Cas9 ، قبل از آنکه به عنوان یک ابزار ویرایش ژن مورد استفاده قرار گیرد بود.

در سال ۲۰۱۷ هی جیانکویی در آزمایشگاه Cold Spring Harbour  ارائه کارهایی را که در آزمایشگاه علم و فناوری جنوبی انجام داد را ارائه داد و در آن از CRISPR Cas9  روی موش ها، میمون ها و حدود ۳۰۰ جنین انسانی استفاده کرد.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ دانشمندان در چین، ۵ میمون ویرایش شده ی ژنی را با استفاده از همان تکنیک کلونینگ که میمون های  «ژونگ ژونگ» و «هوآ هوآ» (اولین میمون های کلون شده) کلون کردند.

تکنیکِ ویرایش ژنوم Crispr Cas9  است که گفته می شود توسط هی جانکویی در ایجاد اولین نوزادان تغییر یافته ژن از جمله لولو و نانا استفاده شد.

کلون های میمون به منظور بررسی چندین بیماری پزشکی ساخته شدند.

در فوریه سال ۲۰۱۹ دانشمندان گزارش دادند که ظاهرا اولین بار نوزادانِ دو قلو «لولو» و «نانا» که از نظر ژنتیکی، انسانِ اصلاح شده ی ژنتیکی بودند، توسط محقق چینی هی جیانکویی کلون شدند که ممکن است ناخواسته و یا شاید عمدا بوده باشد.

آزمایش بالینی ویرایش ژن انسانی هی جیانکویی بدون بحث عمومی در جامعه علمی انجام شد.

در اوایل همان ماه، نتایجِ کار در فهرست کارآزمایی بالینی چین قرار داده شد.

پس از آنکه این داستان ارسال شد، هی جیانکویی یک فیلم تبلیغاتی را در یوتیوپ پخش کرد و روز بعد آسوشیتدپرس مصاحبه ای با وی انتشار کرد.

هی جیانکویی سرانجام در تاریخ ۲۷ نوامبر در اجلاس بین المللی ویرایش ژنوم انسان در هنگ کنگ کارش را ارائه داد.

برای این آزمایش زوجینی را که می خواستند فرزندی داشته باشند انتخاب شده بودند.

برای مشارکت مرد و زن باید از HIV سالم  می بودند. این زوج ها از طریق یک گروه طرفداری از ایدز مستقر در پکن به نام Baihualin  انتخاب شده بودند.

هی جیانکویی گفت که اسپرم و تخمک را از زوجین گرفته و لقاح مصنوعی را در آزمایشگاه انجام داده و سپس ژنوم جنین ها را با استفاده از CRISPR Cas9  ویرایش کرد.

ویرایش یک ژن CCR5  را هدف قرار داد که پروتئینی را که HIV 1  از آن برای ورود به سلول استفاده می کند کد می کند.

هی جیانکویی گفت که او از روند تشخیص ژنتیکی Preimplantation  روی جنین هایی که ویرایش شده اند استفاده کرده است، جایی که سه تا پنج سلول منفرد برداشته شده و ویرایش بررسی شده است.

بر اساس ایمیل هایی که دکتر هی جیانکویی از یک مشاور دریافت کرده بود، به نظر می رسید که این دختران دوقلو که اواسط اکتبر سال ۲۰۱۸ به دنیا آمده بودند، سالم هستند.

وقتی آن ها به دنیا آمدند معلوم نبود که آیا اثرات طولانی مدت از ویرایش ژن در آن ها وجود دارد یا خیر.

از جیانکویی در مورد برنامه های خود برای نظارت بر فرزندان سوال شد که در صورت بروز هر گونه مشکلی باید به مراقبت از آن ها می پرداخت.

اسامی فرزندان مورد استفاده در گزارش آن ها لولو و نانا و نام والدین آن ها مارک و گریس (اسم مستعار) بود.

به گزارش NPR News  در فوریه سال ۲۰۱۹ ادعا های هی جیانکویی توسط محققان چینی تایید شد.

هی جیانکویی همچنین در این جلسه گفت مادر دوم در آزمایش بالینی خود در مراحل اولیه بارداری بوده است.

در آگوست سال ۲۰۱۸ وی با پزشک چینی آمریکایی جان ژانگ ملاقات کرد تا درباره برنامه های راه اندازی شرکتی با محوریت گردشگری پزشکی ژنتیکی صحبت کند.

این تجارت هدف قرار دادن مشتریان نخبه خارج از چین یا تایلند بود.

برنامه های تجاری با بازداشت وی در نوامبر سال ۲۰۱۸ محصور شد.

هنگامی که وجود آزمایش های بالینی عمومی شد هی جیانکویی بسیار محکوم شد و دانشمندان و موسسات چینی به شدت از وی انتقاد کردند.

مقاله ای در سایت Nature اظهار داشت که نگرانی در مورد رفتار هی جیانکویی به ویژه در چین حاد است.

اریک توپول متخصص ژنتیک اظهار داشت که برای این کار خیلی زود است، ما با دستور عمل های عملی یک انسان سر و کار داریم، این یک کار بزرگ است.

دیوید بالتیمور زیست شناس برنده جایزه نوبل این اثر را غیر مسئولانه می دانست.

زیست شناس تکاملی «کتی نیکان» از موسسه فرانسیس کریک گفت:

«در صورت واقعی بودن این کار بسیار غیر مسئولانه، غیر اخلاقی و خطرناک تر از فناوری ویرایش ژنوم خواهد بود».

جولیان ساولولسو از دانشگاه آکسفورد خاطر نشان کرد اگر این نتایج درست باشد، این آزمایش بسیار شگفت انگیز است.

زیست شناس هری تی گریلی از دانشکده حقوق استنفورد اظهار داشت :«من این آزمایش را به صراحت محکوم می کنم».

جورج کرچ متخصص ژنتیک در دانشگاه هاروارد از برخی جنبه های این آزمایش دفاع کرد و گفت ویرایش ژن برای مقاومت در برابر HIV  قابل توجیه است زیرا HIV  یک تهدید بزرگ و در حال رشد برای سلامت عمومی است.

آرتور کپلان متخصص بیولوژیک دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک گفت مهندسی ژنهای انسانس اجتناب پذیر نیست.

و اگر چه نگرانی از ایجاد نوزادان طراح وجود دارد اما محققان پزشکی بیشتر علاقه دارند که از این فناوری برای پیشگیری و درمان بیماری ها استفاده کنند.

آکادمی علوم پزشکی چین اطلاعیه ای را در ژورنال Lancet   منتشر کرد و بیان داشت که آن ها در صورت عدم ارزیابی علمی کامل با هرگونه عملکرد بالینی ویرایش ژنومِ جنین انسان برای اهداف تولید مثلی مخالف هستند.

و عملیات هی جیانکویی را به دلیل نقض مقررات اخلاقی و دستور العمل های مربوطه که به وضوح توسط دولت چین مستند شده است، محکوم کردند.

آن ها تاکید کردند که ویرایش ژنوم سلول های جوانه زا یا جنین های اولیه هنوز در مرحله تحقیقات اساسی است.

موسسات تحقیقاتی علمی و محققان نباید اقدامات بالینی ویرایش ژنوم انسان را برای اهداف تولید مثل انجام دهند.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ متخصصان ژنتیک آکادمی علوم چین CAS  خاطر نشان کردند:

«ما معتقدیم که هیچ دلیل علمی و صحیحی برای انجام این نوع ویرایش ژن در جنین انسانی وجود ندارد و رفتار هی جیانکویی و تیم وی نمایانگر نقض ناخوشایند هم در مقررات چین و هم اجماع حاصل از جامعه علمی بین المللی است، ما به شدت اقدامات آن ها را از نظر علمی و اخلاقی غیر مسئولانه دانسته و محکوم می کنیم».

دانشگاه علم و فناوری جنوب اظهار داشت که هی جیانکویی از فوریه سال ۲۰۱۸ در مرخصی بدون حقوق بوده و در خارج از دانشگاه تحقیقات خود را انجام داده است.

دانشگاه و ریاست هیئت جیانکویی گفتند که آن ها از پروژه تحقیق بی اطلاع هستند و گفتند که از متخصصان بین المللی دعوت می کنند که کمیته مستقلی را برای بررسی این حادثه تشکیل دهند و نتایج را به اطلاع عموم برسانند.

مقامات محلی و دولت چین نیز تحقیقات را آغاز کردند.

اعتراض به ممنوعیت های دولت

گزارش معتبر اولیه ویرایش یک کار گروه تحقیقاتی که توسط کمیسیون بهداشت چین در استان گوانگدونگ تشکیل شده و گزارشی مقدماتی را در تاریخ ۲۱ ژانویه سال ۲۰۱۹ منتشر کرده است، اظهار داشت که هی جیانکویی از ممنوعیت های دولت معترض بوده و تحقیقات را در جست و جوی شهرت و کسب شخصی انجام داده است.

در این گزارش تایید شده است که هی جیانکویی هشت زوج را برای شرکت در آزمایش خود استخدام کرده بود، در نتیجه دو بارداری انجام شد که یکی از آن ها در نوامبر سال ۲۰۱۸ دختران دوقلوی ویرایش شده ژن را به دنیا آورد.

این نوزادان اکنون تحت نظارت پزشکی  هستند.

در این گزارش آمده است که هی جیانکویی برای ثبت نام داوطلبان این رویه اسناد جعلی اخلاقی را جعل کرده و بودجه خود را نیز به طور عمدی از فرار نظارت کرده بود و تیمی را ترتیب داده بود که شامل برخی از اعضای خارج از کشور برای اجرای پروژه ی غیر قانونی بود.

مقامات این تحقیق گفتند که وی و سایر پرسنل و سازمان های مرتبط بر اساس قوانین و مقررات مربوط مجازات خواهند شد و کسانی که مظنون به ارتکاب جرایم هستند متهم خواهند بود.

زندگی نامه: https://en.wikipedia.org/wiki/He_Jiankui

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=24625
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
سید محمد حسین سبزپوشان
سید محمد حسین سبزپوشان
مدیرعامل شرکت علمی آموزشی سپنتا زیست آپادانا عضو پیوسته انجمن زیست شناسی ایران دانش آموخته علوم اعصاب مقدماتی دانشگاه هاروارد آمریکا عضو انجمن علوم اعصاب ایران عضو انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران دبیر زیست شناسی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

1 نظر در مورد بیوگرافی هی جیانکویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. بازتاب: بیوگرافی داریوش فرهود پژوهشگر حوزه ژنتیک - شرکت علمی آموزشی سپنتا زیست آپادانا