0
0

شنوایی

169 بازدید

شنوایی که اغلب به عنوان مهمترین حس بدن در نظر گرفته میشود به ما اجازه می دهد تا با دریافت صداها و تشخیص گفتار با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم. شنوایی همچنین اطلاعات حیاتی برای بقاء به ما می دهد، برای مثال هنگامی که ماشینی به سمت ما در حرکت است شنوایی این امکان را می دهد که با شنیدن صدای ماشین از منطقه خطر دور شویم.

حس شنوایی نیز مانند بینایی چندین ویژگی را از سیگنال های ورودی استخراج می کند که مکان صدا، بلندی و میزان شدت صدا از جمله آنها هستند. برخلاف سیستم بینایی که طول موج های مختلف نور را برای تولید یک رنگ تلفیق می کند سیستم شنوایی فرکانس صداهای مختلف را مخلوط نمی کند. در عوض حس شنوایی صداهای پیچیده را به اجزای صوتی و فرکانس ها تفکیک می کند، به طوری که ما قادریم صداها و ادوات مختلف را در حین شنیدن مکالمات و موسیقی تعقیب کنیم.

صدای تولید شده چه از یک جیرجیرک باشد یا غرش یک موتور راکت باشد، بوسیله گوش خارجی یا همان لاله گوش و مجرای گوش خارجی جمع آوری می شوند؛ سپس این امواج به پرده صماخ منتقل شده تا بتوانند آنرا مرتعش کنند. استخوان چکشی با اتصال به پرده صماخ، ارتعاش را به استخوان سندانی انتقال می دهد، در مرحله بعد این استخوان باعث می شود تا استخوان رکابی مرتعش شود. استخوان رکابی پرده بیضی را به سمت جلو می راند که گوش میانی مملو از هوا را از گوش داخلی پر شده از مایع جدا می کند، تا بتواند در حلزون گوش داخلی تولید امواج فشاری نماید. جداسازی فرکانس ها در حلزون گوش رخ می دهد، به طوری که حلزون در طول خودش به فرکانس های مختلفی پاسخ می دهد، آن چنان که یک صدای بلند می تواند باعث ارتعاش یک ناحیه از غشای پایه[۱] حلزون شود، در حالی که صدای پایین تر همان اثر را بر روی ناحیه متفاوتی از غشای پایه دارد.

روی غشای پایه مرتعش شونده سلول های مژک دار قرار دارند، که در قسمت بالای خود دارای دسته های بسیار ریز مژکهای ثابت[۲] مو مانند هستند، طوری که این مژک ها بوسیله ی لایه های پوشاننده غشای تکتوریال خم می شوند. سلول های مژک دار اطلاعات مکانیکی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کنند که به نوبه خود ۳۰۰۰۰ فیبر عصب شنوایی را تحریک می کنند.

سپس عصب شنوایی سیگنال ها را به ساقه مغز حمل می کند. با توجه به این که هر سلول مویی روی قسمت خاصی از غشای پایه قرار دارد، هرکدام از این سلول ها به یک فرکانس متفاوت پاسخ می دهند. در نتیجه هر فیبر عصبی اطلاعات یک فرکانس خاص را به مغز حمل می کند. اطلاعات شنوایی توسط مناطق متعددی  در مغز تحلیل می شوند  که در طی انتقال اطلاعات به شکنج گیجگاهی فوقانی یا همان قشر شنوایی (بخشی از مغز که در ادراک صوت دخیل می باشد)  رخ می دهد.

در قشر شنوایی نورون های مجاور تمایل دارند  که به صدا های با فرکانس مشابه پاسخ دهند. با این حال آنها برای ترکیبهای مختلفی از اصوات تخصص یافته اند. بعضی از نورون ها به اصوات واضح و مشخص شبیه اصوات تولید شده بوسیله فلوت و بعضی به اصوات پیچیده شبیه اصوات تولید شده بوسیله ویولون پاسخ می دهند. به همین ترتیب بعضی به اصوات کوتاه یا بلند و بعضی به اصواتی که فرکانس های متغیر دارند پاسخ می دهند. سایر نورون ها ممکن است اطلاعات این نورون های تخصص یافته  را برای تشخیص یک کلمه یا یک آلت موسیقی ترکیب کنند.

صدا در مناطق مختلف قشر شنوایی در هر دو نیمکره مغز پردازش می  شوند. اما در بسیاری از افراد نیمکره چپ مسئول تولید و فهم سخن است. آسیب های وارده به قشر شنوایی نیمکره چپ، از قبیل سکته مغزی باعث می شود که فرد بتواند اصوات را بشنود اما قادر به درک زبان نباشد.

منبع

[۱] – Basilar membrane

[۲] –  Streocilia

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=32665
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
سید محمد حسین سبزپوشان
عضو پیوسته انجمن زیست شناسی ایران عضو انجمن علوم اعصاب ایران مدیرعامل شرکت علمی آموزشی سپنتا زیست آپادانا عضو شاخه دانشجویی آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز عضو انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی عضو انجمن ژنتیک ایران مولف کتاب زیست شناسی پایه دانشجوی زیست شناسی دانشگاه شهید بهشتی تهران عضو انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران رابط متخصص آموزشی مرکز بهداشت و درمان شش سال سابقه تدریس زیست شناسی و علوم اعصاب پایه در موسسات چهار سال عضو افتخاری کمیسیون ملی یونسکو دپارتمان علوم اجتماعی و انسانی نماینده کمیسیون ملی یونسکو در استان مرکزی دبیر کمیته دانش آموزی هواپیمایی ملی ایران (هما) عضو سازمان بین المللی دانشگاهیان ISIC عضو تیم کمربند آبی یونسکو سفیر محیط زیست از طرف کمیسیون ملی یونسکو سفیر سلامت و بهداشت مرکز بهداشت و درمان دارای گواهی شرکت در مدرسه علوم اعصاب شناختی دارای گواهی مدیر اجرایی دوره آشنایی با سازمان ملل (UNIC) مولف کتاب هوانوردی تدریس علوم هوانوردی در مدارس و موسسه کاندیدای دکتری افتخاری جوان ترین مدرس محقق و مدرس در زمینه علوم فرینج و متافیزیک
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد شنوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.