0
0

آلودگی هوا چگونه باعث ریزش مو می شود؟

56 بازدید
آلودگی هوا چگونه باعث ریزش مو می شود؟ | وبلاگ سپنتا زیست آپادانا

پژوهش جدید انجام شده، ممکن است دلیلی برای اینکه چرا آلودگی هوا سبب ریزش مو می شود، یافته باشد. بر اساس گزارش انجمن ریزش موی آمریکا، دو سوم مردان زیر ۳۵ سال در ایالات متحده ی آمریکا ریزش مو دارند.
همچنین، حدود ۸۵ درصد مردان بعد از ۵۰ سالگی مقدار قابل توجهی از موی خود را از دست می دهند.
زنان نیز دچار ریزش مو می شوند. در واقع، ۳۰ میلیون زن و همچنین ۵۰ میلیون مرد در ایالات متحده مبتلا به بیماری “آلوپسی آندروژنتیک” می باشند.


عوامل ایجاد کننده ی ریزش مو ناشناخته هستند. علی رغم اینکه پژوهشگران معتقدند که ژنتیک نقش عمده ای را بازی می کند اما عوامل محیطی ناشناخته ی فراوانی نیز وجود دارند که ممکن است احتمال دچار شدن به ریزش مو را افزایش دهند‌.
مطالعه ی جدیدی، آلودگی را به عنوان محرکی بالقوه برای ریزش مو مورد بررسی قرار داده است. مهم تر اینکه، مکانیسم احتمالی را بیان کرد که نشان می دهد آلودگی هوا چگونه باعث ریزش مو می شود.
هیوک چول وان – از مرکز تحقیقاتی “Future Science” در کره – نویسنده ی ارشد این مطالعه است که توسط تیم تحقیقاتی، در بیست و هشتمین کنگره ی آکادمی پوست و ویروس شناسی ارائه شد.
شایان ذکر است که مرکز تحقیقاتی “Future Science” بخشی از یک شرکت محصولات آرایشی است که در کره تأسیس شده است و “محصولات آرایشی کوریانا” (Coreana Cosmetics) نام دارد. در هر صورت، آکادمی پوست و ویروس شناسی اروپا یک سازمان غیردولتی می باشد.

آلودگی، پروتئین رشد مو را کاهش می دهد

مقاله ی جدیدی تحت عنوان “اثرات ذرات معلق بر پاپیلای پوستی انسان” تأثیر ذرات معلق را بر روی سلول های پایه ی فولیکول های مو مورد بررسی قرار داده است. به این سلول ها، “سلول های فولیکول پاپیلای پوستی انسان” گفته می شود.
“ذرات معلق در هوا” یا “آلودگی ذره ای” اصطلاحی است که به مجموعه ای از ذرات جامد و قطرات ریز مایع متشکل از مواد شیمیایی متنوع اشاره می کند که مردم آن را در ریه های خود فرو می برند. برخی از این ذرات برای سلامتی خطرناک است.
وان و همکارانش در این پژوهش جدید، سلول های فولیکول پاپیلای پوستی انسان را در معرض ذرات معلق دیزلی و گرد و غبار مشابه PM10 قرار دادند. به گفته ی سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده ی آمریکا‌، ذرات PM10، ذراتی تنفسی هستند که قطرشان معمولا ۱۰ میکرومتر یا کمتر است.
تیم تحقیقاتی بعد از ۲۴ ساعت، از تکنیک “وسترن بلات” استفاده کرد تا مقدار چندین پروتئین را پس از قرارگیری در معرض ذرات معلق اندازه گیری نماید.
آنالیز های انجام شده، نشان داد که قرار گرفتن در معرض ذرات معلق دیزلی و PM10 مقدار پروتئین لازم برای رشد مو را کاهش می دهد. این پروتئین “بتا کاتنین” نام دارد.
علاوه بر این، ذرات معلق دیزلی و گردغبار مشابه PM10، مقدار دیگر پروتئین هایی که در رشد و محافظت از مو نقش دارند را کاهش داد. این پروتئین ها عبارتند از: سایکلین دی ۱ (Cyclin D1)، سایکلین ای (Cyclin E) و سی دی کی ۲ (CDK2). هر چقدر این پروتئین ها بیشتر در معرض آلودگی قرار می گرفتند، مقدارشان کمتر می شد.
وان درباره ی یافته ها این گونه اظهار نظر نمود: “در حالی که ارتباط بین آلودگی هوا و بیماری های جدی مانند سرطان، انسداد ریوی مزمن و بیماری های قلبی-عروقی به طور کامل اثبات شده می باشد، تحقیقات کمی در مورد تأثیر ریزگردها بر پوست و به خصوص مو صورت گرفته است.
پژوهش ما با شرح مکانیسم اثرگذاری آلودگی هوا بر سلول های پایه ی فولیکول های مو نشان می دهد که شایع ترین آلاینده های هوا چگونه منجر به ریزش مو می شود.”
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود ۴.۲ میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر آلودگی هوا می میرند. همچنین این سازمان تخمین می زند که بیش از ۹۰ درصد جمعیت جهان در مناطق بیش از حد آلوده زندگی می کند.
حمله های قلبی، تشدید آسم، ضربان قلب نامنظم و ضعیف تر شدن عملکرد ریه تنها بخشی از عوارض مربوط به قرار گرفتن بیش از حد در معرض آلودگی است.

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=31262
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
ساره القری
دانشجوی زیست شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه شهید بهشتی تهران عضو شورای مرکزی کانون محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد آلودگی هوا چگونه باعث ریزش مو می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.