0
0

حیاتی ترین هوش IQ یا EQ ؟

291 بازدید

چه چیزی در تعیین موفقیت زندگی لازم است ؟ کتاب های هوشمند یا خیابان های هوشمند ؟! این سوال در قلب یک مقایسه ی مهم در رابطه با اهمیت نسبی هوش شناختی(IQ) و هوش هیجانی(EQ) قرار دارد. طرفداران حوزه ی “book smart” معتقدند که IQ مهم ترین نقش را در میزان موفقیت افراد در زندگی دارد. این در حالی است که مدافعان حوزه ی “street smart” بر این باورند که هوش هیجانی مهم تر است. پس; کدامیک مهم تر است ؟

درک مفهوم هوش شناختی در مقابل هوش هیجانی

دنیل گلمن, نویسنده و روانشناس, در کتاب خود تحت عنوان “هوش هیجانی” براین باور است که EQ مهم تر از IQ است. چرا؟ عده ای از روانشناسان معتقدند که معیارهای استاندارد هوش بسیار محدود هستند و طیف کاملی از هوش انسانی را در برنمیگیرند. بطورمثال گاردنر -روانشناس- به این شکل بیان میکند که هوش یک توانایی کلی معمول نیست. در عوض, او بر این باور است که هوش چندگانه وجود دارد و افراد ممکن است در تعدادی از این زمینه ها دارای نقاط قوت باشند. به جای تمرکز بر یک هوش کلی که معمولا به عنوان عامل g از او یاد میشود, برخی کارشناسان معتقدند که توانایی درک و بیان احساسات می تواند نقشی برابر, اگر نگوییم مهمتر, در نحوه ی عملکرد افراد در زندگی ایفا کند.

تفاوت بین EQ و IQ

IQ و EQ چگونه اندازه گیری و آزمایش میشوند ؟ ضریب هوش(IQ) عددی است که از آزمون هوش استاندارد بدست می آید. در آزمون هوش اصلی, نمره ها با تقسیم کردن سن ذهنی منحصر به هر فرد بر سن شناسنامه ای او و سپس ضرب کردن آن در صد محاسبه می شوند. بنابراین یک کودک با سن ذهنی ۱۵ و سن شناسنامه ای ۱۰ ضریب هوش ۱۵۰ خواهد داشت. امروزه نمره ها در بیشتر تست های هوش با مقایسه کردن نمره ی فرد آزمون دهنده با میانگین نمره های گروه افراد هم سن و سال آن محاسبه میشود.

توانایی هایی که IQ نشان میدهد به شرح زیر هستند :

  • پردارش بصری و فضایی

  • استدلال سیال

  • دانش جهان

  • حافظه ی فعال و حافظه کوتاه مدت

  • استدلال کمی

 

هوش هیجانی

به توانایی درک , کنترل و ارزیابی و بیان احساسات و عواطف اشاره دارد . محققانی همچون جان مایر و پیتر سالوی و همینطور نویسندگانی همچون دنیل گلمن کمک شایانی در راستای روشن شدن چراغی در حوزه ی هوش هیجانی کردند. ایشان با تبدیل کردن هوش هیجانی به یک تیتر جذاب در مناطق مختلف آن را از حوزه ی مدیریت کسب و کار تا تحصیلات گسترش دادند.

هوش هیجانی بر توانایی هایی همچون موارد زیر تمرکز میکند :

  • شناسایی احساسات

  • ارزیابی احساسات و عواطف دیگران

  • کنترل احساسات خود

  • درک احساسات دیگران

  • استفاده از احساسات و عواطف برای تسهیل ارتباطات اجتماعی

از سال ۱۹۹۰, هوش هیجانی از یک مفهوم نیمه مبهم به یک اصطلاح شناخته شده در مجلات دانشگاهی تبدیل شد. امروزه شما میتوانید اسباب بازیهایی را بخرید که ادعا میکنند در تقویت هوش هیجانی موثر هستند. همینطور میتوانید کودکان را در برنامه های یادگیری اجتماعی و عاطفی تحت عنوان آموزش مهارتهای هوش هیجانی ثبت نام کنید. در بعضی از مدارس واقع در ایالات متحده آموزش اجتماعی و عاطفی جز موارد برنامه درسی است .

 

 

کدامیک مهم تر است IQ یا EQ ؟

در بازه ای از زمان, IQ به شکل پیش نیازی برای موفقیت مطرح شد. افراد با IQ بالا بر این باور بودند که زندگی سراسر دستاورد و رسیدن به موفقیت برای آنها مقدر شده است. محققان در رابطه با اینکه هوش محصول ژن است یا محیط, بحث میکردند. درحالیکه عده ای از منتقدان آغازگر یک مسیر متفاوت در راستای هوش هیجانی بودند, آنها به درک این مفهوم که هوش بالا نمیتواند تضمینی برای موفقیت باشد, کمک کردند. در حقیقت وجود یک مفهومی که بطور کامل تمام دانش و توانایی های انسان را شامل شود, دور از تصور است .

IQ به عنوان یکی از عناصر موفقیت به رسمیت شناخته شده است; بویژه هنگامیکه در پیشرفت تحصیلی نمایان شد. افراد دارای IQ بالا, معمولا در مدرسه عملکرد خوبی دارند, اغلب درآمد بیشتری کسب میکنند و بطور کلی افراد سالمتری هستند.

اما امروزه کارشناسان شناسایی کرده اند که IQ تنها ابزار تعیین کننده زندگی موفق نیست. درعوض IQ یک قسمت از مجموعه عوامل موثر در این مسیر است; که هوش هیجانی را نیز شامل میشود. بسیاری از شرکت ها آموزش هوش هیجانی را در دستور کار خود قرار داده اند و از تست EQ در فرایند استخدام خود استفاده میکنند.

 

تحقیقات نشان داده است که افراد با پتانسیل رهبری قوی, هوش هیجانی بالاتری دارند و از نظر احساسی باهوش ترند. بنابراین داشتن هوش هیجانی بالا یکی از عوامل مهم در راستای بالا بردن کیفیت رهبران کسب و کارها و مدیرهاست.به عنوان مثال یک شرکت بیمه به این نتیجه رسید که هوش هیجانی میتواند در حوزه ی فروش موفق نقش حیاتی ایفا کند.نمایندگی های فروشی که دارای رتبه بندی و امتیاز کمتری در زمینه ی EQ بودند; مهارتهایی همچون همدلی, ابتکارعمل و اعتماد به نفس, مشخص شد که بیمه نامه هایی با میانگین حق بیمه ی ۵۴۰۰۰دلار می فروشند. نمایندگانی که در معیارهای EQرتبه بالایی داشتند, بطور متوسط ۱۱۴۰۰۰ دلار فروش داشتند.

توانایی های عاطفی هم چنین میتوانند بر انتخابهایی که مصرف کنندگان هنگام مواجه شدن با تصمیم های خرید خود انجام میدهند; اثر بگذارند. دنیل کانمن, روانشناس برنده ی جایزه ی نوبل, دریافت که مردم ترجیح میدهند با فردی که به او اعتماد دارند و دوستش دارند به جای کسی که دوستش ندارند معامله کنند, حتی اگر این به معنای پرداخت هزینه بیشتر برای یک محصول بی کیفیت باشد.

 

آیا هوش هیجانی قابل آموزش است؟

اگر هوش هیجانی تا این حد مهم است; آیا میتوان آن را آموزش داد یا تقویت کرد؟ براساس یک متاآنالیز که نتایج برنامه های یادگیری اجتماعی و عاطفی را بررسی میکند; به پاسخی بی چون و چرا میرسیم که بیان میکند “بله” .

این مطالعه نشان داد که تقریبا ۵۰% کودکانی که در برنامه های SEL (social and emotional learning) ثبت نام کرده اند, پیشرفت چشمگیری در نمرات داشتند و شاهد تقریبا ۴۰% بهبود در میانگین نمرات بودیم. این برنامه ها همچنین با کاهش نرخ تعلیق, افزایش حضور در مدرسه و کاهش مشکلات انضباطی مرتبط بود. چارچوب و راهبردهای آموزش هوش هیجانی شامل آموزش مهارت های شخضیتی , الگوبرداری ار رفتارهای مثبت, تشویق افراد به تفکر در مورد احساسات دیگران و یافتن راه هایی برای همدلی بیشتر با دیگران است.

 

در پایان

موفقیت در زندگی محصول عوامل متعددی است. هر دو عامل IQ و EQ در بدست آوردن موفقیت کلی و همچنین سلامتی و تندرستی و همینطور شادی نقش قابل توجهی دارند. بهتراست به جای تمرکز بر تعیین حیاتی ترین هوش اعم از IQ و EQ, در بهبود مهارتها در زمینه های مختلف کوشا باشیم. علاوه بر تقویت توانایی های شناختی مانند حافظه و تمرکز ذهنی, میتوانید در راستای بهبود مهارتهای اجتماعی و عاطفی نیز قدم بردارید.

منبع

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=32747
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Nadia.kaveh2000
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد حیاتی ترین هوش IQ یا EQ ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.