0
0

درمان بیماری های عصبی با استفاده از نوردرمانی

78 بازدید

نوردرمانی که هم شامل قرار گرفتن در معرض دو نور طبیعی کنترل شده و هم روشنایی مصنوعی است، ممکن است ابزار جدیدی در درمان بیماری های نورودژنریتیو(تخریب کننده عصبی) مانند آلزایمر و پارکینسون باشد.

منبع: شرکت علم و فناوری Cactus Communications

بسیاری از چیزها در مورد مغز انسان و پیچیدگی های  آن همچنان راز آلود مانده اند؛ با پیشرفت نوروبیولوژی، عوامل بیماری زای چندین بیماری نورودژنریتیو ،  همراه با این مولکول های هدفی که  درمان های حاضر حول آن هستند، تا حدی کشف شده اند.

اگرچه، درمان های فعلی به طور موقت تسکین علائم و کاهش سرعت دوره بیماری را ارائه میدهند، ولی به طور کامل این وضعیت را درمان نمی کنند و اغلب با بی شمار عوارض جانبی  همراه هستند که می توانند عملکرد طبیعی روزانه بیمار را مختل کنند.

تحریک نوری به عنوان یک جایگزین درمانی امیدوار کننده برای درمان  انواع مختلفی از بیماری های نورودژنریتیو (Neurodegenerative) مانند بیماری آلزایمر (AD)، بیماری پارکینسون (PD)، اختلالات شناختی و خواب پیشنهاد شده است.

نوردرمانی شامل قرار گرفتن کنترل شده در معرض نور طبیعی روز یا نور مصنوعی در طول موج های خاص است. با اینکه عصب شناسان در سراسر جهان، شروع به آزمایش کردن این روش در اعمال بالینی کرده اند، اما هنوز مکانیسم های پشت اینکه چگونه نور بر عملکرد عصبی اثر میگذارد، به خوبی شناخته نشده است.

بدین ترتیب، در مقاله مروری که اکنون در نشریه علمی Chinese Medical Journal منتشر شده است، محققان چینی به صورت جامع ، دانش رو به رشد درباره مکانیسم عمل، اثر بخشی و کاربرد بالینی نور درمانی در بیماری های نورودژنریتیو را خلاصه کردند.

عصب شناس و نویسنده چینی، دکتر چانگ-فنگ لیو(Chun-Feng Liu) توضیح می دهد که چگونه کار آنها می تواند باعث پیشرفت درک ما از درمان های نوظهور برای بیماری های نورودژنریتیو بشود. وی تصریح کرد: با اینکه که نوردرمانی در اختلالات روانی و خواب مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته است، دانش جامع در مورد استفاده از آن در بیماری های نورودژنریتیو دارای کمبود هایی بوده است. بنابراین ما به دنبال روشن تر کردن روش های درمانی بالقوه و پیامدهای نوردرمانی بودیم.»

عملکرد بدن ما برای داشتن یک ریتم شبانه روزی تنظیم شده است. ساعتی که این ریتم را کنترل می کند در ناحیه هیپوتالاموس مغز قرار دارد. ژن های بیان شده در این منطقه در حفظ ریتم شبانه روزی بسیار مهم هستند. به این ترتیب، یک اختلال عملکردی از این ژن ها می تواند چرخه ریتمیک را مختل کند.

این نقایص با اختلالات نورودژنراتیو، متابولیک(سوخت و سازی) و خواب همراه بوده است. محرک های خارجی مانند نور، فعالیت بدنی و مصرف مواد غذایی می توانند به تنظیم مجدد ساعت و بازگرداندن ریتم های شبانه روزی طبیعی کمک کنند و به این ترتیب علائم اختلال را کاهش دهند. مکانسیم دیگری که توسط آن، ساعت ریتم شبانه روزی(circadian rhythms) کنترل می شود، ترشح هورمون ملاتونین است.

نوردرمانی

ملاتونین ترشح شده توسط غده صنوبری (pineal gland) در مغز، برای کنترل کردن الگو های خواب شناخته شده است؛ که در شب ها به نسبت روزها مقدار ترشح بیشتری دارد. تحریک نور در این حالت ترشح ملاتونین را در طول روز سرکوب می کند و به این ترتیب خواب آلودگی را کاهش می دهد.

جالب اینجاست که بافت ها و اندام های مختلف در بدن ممکن است به تحریک نوری به صورت متفاوتی پاسخ دهند. علاوه بر این، مولکول های زیستی مختلف بیان شده در سلول های ایمنی در گردش و سلول های بنیادی نسبت به طول موج های خاص نور حساس هستند و به این ترتیب پاسخ های متفاوتی را با گسترش ترشح فاکتور های نوروتروفیک که می توانند عملکردهای نورونی را احیا کنند، فرخوانی می کنند. (خوب است بدانید، فاکتور های نوروتروفیک- Neurotrophic factors – درواقع مولکول های زیستی هستند که نقش مهمی در بقا ،رشد و بلوغ نورون ها یا همان سلول های عصبی دارند.)

نوردرمانی

به نظر می رسد علائم پارکینسون  تاحدی با نور درمانی کاهش میابد.

بعد، محققان در ادامه به بحث در مورد کاربرد تحریک نوری در اختلالات خاص نورودژنریتیو رفتند. در مورد  آلزایمر،که یک زوال عقل پیشرونده است، اختلال خواب با افزایش بیان نشانگرهای زیستی که پیشرفت بیماری را گسترش می دهند، همراه بوده است.

بیماران مبتلا به آلزایمر اغلب پس از غروب و در طول شب، دچار سردرگمی، پریشانی عاطفی و بیش فعالی می شوند. مطالعات بالینی اولیه بر روی مدل های موش آلزایمری و همچنین بیماران مبتلا به آلزایمر حاکی از آن است که تحریک نوری به بازگرداندن حافظه و شناخت کمک می کند و بار پروتئین آمیلوئید-β بیماری زا در مغز را کاهش می دهد.

 

آیا برایتان سوال است که چه چیزی باعث بی خوابی می شود؟ تد تاک زیر را از دست ندهید.

 

علاوه بر این، نشان داده شده است که نوردرمانی کیفیت و مدت زمان خواب را در بیماران مبتلا به اختلالات خواب بهبود می بخشد در عین حال که محیط های روشن به کاهش اضطراب و رفتارهای پرخاشگرانه در بیماران مبتلا به زوال عقل کمک می کنند.

در مورد بیماری پارکینسون، بیماران از اختلال حرکتی، ترمور (نوعی لرزش اندام در حالت استراحت) و عدم تعادل وضعی رنج می برند و همچنین علائم غیر حرکتی مانند بی خوابی، افسردگی و خستگی را نمایش می دهند،که جمعا میتواند کیفیت زندگی را کاهش دهد. در حالی که نشان داده شده است نور درمانی علائم غیر حرکتی را تا حدودی کاهش می دهد، شواهد در مورد فواید مستقیم آن بر عملکرد حرکتی با این حال به نسبت محدود است.

استفاده از نوردرمانی در سایر اختلالات نورودژنریتیو در حال حاضر در مراحل پیش بالینی قرار دارد و باید بیشتر دنبال شود. به طور کلی، نوردرمانی یک جایگزین مطمئن (از نظر نداشتن یا کم  بودن عوارض جانبی) و مقرون به صرفه برای درمان بیماری های نورودژنریتیو عرضه می کند. مطالعات اضافی و کارآزمایی های بالینی در مقیاس بزرگ در این جهت می تواند به تثبیت اثربخشی آن به عنوان یک استراتژی درمانی بالقوه کمک کند.

دکتر لیو در توضیح کاربردهای بالینی بلند مدت نوردرمانی می گوید: «جعبه نور یا لامپ نور درمانی به بهبود کیفیت خواب بیماران مبتلا به اختلالات خواب کمک خواهد کرد. تحریک نوری نیز به احتمال زیاد اثرات درمانی بر بیماری های نورودژنریتیو و افسردگی فصلی خواهد داشت. مطالعات بیشتری برای نشان دادن اثربخشی آن مورد نیاز است.”

این بررسی نه تنها پیشرفت درک ما در مورد چگونگی عملکرد نوردرمانی در تنظیم مجدد ریتم شبانه روزی و علائم عصبی مرتبط بلکه کاربرد آن را در اعمال بالینی معمول، برجسته می کند.

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=30701
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دانیال نژادمعصوم
عاشق مداخله در مغز، بدون شكافتن جمجمه و تجويز دارو 🧠😁/اين همون ايده اصلي هست كه در علوم اعصاب شناختي دوست دارم/ اگه دوست داشتين نظرات و سوالاتتون رو از طريق ايميل بهم بگين: [email protected]
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد درمان بیماری های عصبی با استفاده از نوردرمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.