0
0

اثرات عصبی رفتاری فقر

88 بازدید
تاثيرات عصبي رفتاري فقر

کمبود های مربوط به فقر- فقدان منابع مالی، فقدان مراقبت های سلامتی مناسب- به طور قابل توجهی بر عوامل عصبی و رفتار تاثیر می گذارند. مقاله ای که در ادامه می خوانید، یک مقاله جامع از مسائل مربوط به اثر گذاری فقر بر سیستم عصبی است که در مقالات گذشته سایت نیز به برخی از جنبه های آن پرداخته شد، آمار های اعلام شده در این متن ممکن است تاکنون تغییر کرده باشند زیرا اصل این مقاله در سال ۲۰۱۳ در سایت انجمن روانشناسی آمریکا منتشر شده است، با این حال حاوی اطلاعات ارزشمندی در ارتباط با مبارزه با این مشکل بزرگ است و نشان می دهد بررسی فقر تنها در علم اقتصاد خلاصه نمی شود و ابعاد گسترده تری دارد.

فقر یک معضل جهانی

فقر یک مشکل گسترده در این کشور و سراسر جهان است. با توجه به اداره آمار ایالات متحده آمریکا، ۴۶.۲ میلیون نفر در حال حاضر در زیر خط فقر رسمی تعیین شده توسط دولت زندگی می کنند. فقر به طور قابل توجهی بر اینکه مردم چگونه زندگی شان را میگذرانند و برای حل مشکلاتشان چه منابعی در دسترس دارند تاثیر می گذارد.

شواهد قابل توجهی از تأثیر چشمگیری که فقر بر رشد و تکوین عصبی –رفتاری (neurobehavioral) میگذارد، وجود دارد. در وهله اول در میان این شواهد به طور قابل توجهی شیوع اختلالات عصبی –رفتاری در افرادی که از فقر رنج می بردند بالاتر بود.

برگن (۲۰۰۸) دریافت که وقوع عقب ماندگی ذهنی سه تا پنج نفر در هر۱۰۰۰ نفر در کشورهای پر درآمد است، اما  در کشور های توسعه یافته، این میزان ، ۲۲ نفر در هر ۱۰۰۰ نفر است.

هتزنر،جانسون و بروک-گان (۲۰۱۰) یافتند  که کودکان خانواده های فقیر نسبت به همسالان خود در طبقه متوسط، با احتمال بیشتری تاخیر در رشد و تکوین را تجربه می کنند .

بالا بودن نرخ اختلالات مختلف

داده های جمع آوری شده از بررسی نظرسنجی های مصاحبه سلامت ملی در سال های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ (بویل و همکاران، ۲۰۱۱) دریافتند که درآمدهای خانواده های زیر سطح فقر فدرال با سطوح بالاتری از ناتوانی های رشدی ، ناتوانی های یادگیری و ناتوانی های ذهنی همراه است. علاوه بر این، مقادیر آماری بالاتری از اختلالات زیر برای کودکان در کمک های پزشکی در مقایسه با کودکان تحت پوشش بیمه گذاران خصوصی وجود داشت: بیش فعالی، ناتوانی های یادگیری، ناتوانی های ذهنی و ناتوانی های رشدی (مانند اوتیسم). بررسی قبلی داده های ملی (ویسر، لسنه و پرو ۲۰۰۷) نیز شیوع بالاتری از بیش فعالی در میان کودکان زیر سطح فقر پیدا کرد.

برگن سوء تغذیه پروتئین-انرژی، کمبود مواد مغذی رژیم غذایی، سموم زیست محیطی و عدم تحریک حسی اولیه یا عدم توانایی سود بردن از آن را،  به عنوان دلایل اصلی برای اینکه چرایی بالاتر بودن نرخ اختلالات عصبی رفتاری در میان افرادی که در فقر زندگی می کنند، شناسایی کرد. یافته هایی نشان می دهد که سو تغذیه در طول بارداری به طور قابل توجهی بر رشد توانایی های ارتباطی و اجتماعی و به طور قابل توجهی در رشد ناتوانی های سطح بالاتر در افرادی که در فقر زندگی می کنند، مشارکت دارد.

زندگی در فقر می تواند حافظه کاری کودکان را تحت تاثیر قرار دهد

میزان درآمد حجم مغز را تعیین می کند؟

محققان در مطالعاتی حجم مغز را در خانوار های کم درآمد و پردرآمد بررسی کردند؛ آنها مشاهده کردند که  هیپوکامپ و آمیگدال کودکان پرورش یافته در خانوارهای کم درآمد، نسبت به کودکان خانواده های با درآمد بالاتر، کوچکتر است. این شواهد می تواند سازگار با تعدادی از تحقیقات انسانی و حیوانی باشد که نشان می دهند که مشکلات حافظه کاری در افراد کم برخوردار وجود دارد که این نشانه ها با آسیب هایی در هیپوکامپ و آمیگدال انطباق دارد.

نشان داده شده است که استرس مزمن مرتبط با فقر می تواند به طور قابل توجهی بر  روند رشد قشر پیشانی شده تاثیر بگذارد. مطالعاتی اشاره می کنند که قشر پیشانی شده به طور گسترده ای در توضیح نقص در عملکرد اجرایی، شناخت، زبان، اجتماعی بودن و احساسات دخیل است. این می تواند مطابق با نرخ بالای اختلالات عصبی رفتاری مرتبط با قشر پیشانی، شامل اتیسم و بیش فعالی(ADHD) باشد. تحقیقات مارتا فراح و کیمبرلی نابل که قبلا مقاله ای از آنها در این سایت منتشر شده است، از این موضوع پشتیبانی می کند و نشان می دهد که قشر پیش پیشانی مغز، از نواحی اولیه ای است که تحت تاثیر فقر قرار می گیرد. این با مشاهدات تحقیقاتی که تفاوت قابل توجه کودکان خانواده های پردرآمد تر و کم درآمد تر را در عملکرد های اجرایی که در وهله اول در قشر پیش پیشانی یافت می شود گزارش کرد، مطابقت دارد.

چگونه فقر ذهن و مغز کودکان را شکل میدهد.

مطابقت با آزمایش های حیوانی و انسانی

مطالعات حیوانی نشان داده است که استرس مزمن نیز تاثیر قابل توجهی بر مدار بندی عصبی هیپوکامپ دارد، این امر اغلب مشکلات قابل توجهی را برای فرد از نظر پردازش اطلاعات در موقعیت های جدید و تصمیم گیری در مورد چگونگی مقابله با چالش های جدید به دنبال دارد.

بنابراین، بررسی تحقیقات نشان می دهد که فقر عامل مهمی برای اختلالات در هیپوکامپ، آمیگدال و قشر پیش پیشانی است. در میان سایر مشکلات این اختلالات به مشکلات قابل توجهی با عملکرد اجرایی، حافظه کاری، درک اجتماعی و تنظیم هیجان کمک می کند. این یافته ها همچنین با تحقیقاتی که نشان می دهند میزان اوتیسم، ناتوانی های یادگیری، بیش فعالی و معلولیت های ذهنی در خانوار های کم درآمد، نسبت به خانواده های با درآمد بالاتر بیشتر است، پشتیبانی می شود.

نیازمندانی که خود را بی نیاز می دانند!

به طور سنتی عدم دسترسی به مراقبت های مناسب به عنوان یکی از دلایل اصلی عدم دریافت خدمات افراد در فقر برای کمک به رسیدگی به مشکلات عصبی رفتاری شناخته شده است. اما تحقیقاتی نشان می دهد که مشکل ممکن است بیشتر، از عدم تشخیص نیازشان به خدمات سلامتی رفتاری باشد تا نداشتن دسترسی.

نتایج آنها نشان داد که والدین کم درآمد به طور قابل توجهی کمتر از والدین با درآمد بالاتر، می گویند که کودکانشان نیاز به خدمات سلامتی تخصصی دارند. آن ها به این نتیجه رسیدند که کودکان خانواده های فقیرتر کمتر به خدمات بهداشتی تخصصی دسترسی دارند، زیرا والدین شان نیاز به آن خدمات را تشخیص نمی دهند. حتی اگر فرزندانشان توسط یک پزشک عمومی یا یک مشاور در مدرسه شان ارزیابی شوند، احتمال کمی وجود دارد که به این درک برسند که فرزندانشان به هر نوع مراقبت های تخصصی نیاز دارد. این امر منجر به استفاده محدود تر از هر نوع مراقبت های سلامت رفتاری می شود که به طور خاص متمرکز بر کمک به رفع اختلالات عصبی رفتاری هستند.

در سخنرانی تد زیر با یکی از ایده های جذاب مبارزه با فقر آشنا می شوید:

راهکار های پیشنهادی چیست؟

یک بررسی جامع از ادبیات علمی نشان می دهد که چهار راه است که روانشناسان و سایر متخصصان سلامت رفتاری می توانند به مشکلات مربوط به نرخ بالای اختلالات عصبی رفتاری مرتبط با فقر کمک کنند:

 1. ایجاد برنامه های حمایتی مانند Head Start برای کمک به رسیدگی زودهنگام به مشکلات رشدی و رفتاری است.( Head Start یک برنامه وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده است که آموزش جامع آموزش، سلامت، تغذیه و مشارکت والدین را به کودکان و خانواده های کم درآمد ارائه می دهد. )

 

 1. ارائه راه های مختلف برای ارائه خدمات راحت برای خانواده ها. این شامل ارائه خدمات در پایگاه در دسترس، از جمله خانه های افراد در هر زمان ممکن و داشتن دفاتر در مسیرهای حمل و نقل عمومی است. تحقیقات، اهمیت راحتی دسترسی خدمات را برای سودمند بودن آن برای خانواده های فقیر نشان می دهد. محققان مطالعه ای ترتیب دادند که در آن یک برنامه درمان را به طور خاص برای مشکلات رفتاری کودکانی انجام می شد، که بسیاری از آنها دارای معلولیت های رشدی بودند و از خانواده های فقیر به حساب می آمدند. یکی از ویژگی های سودمند این برنامه این بود که خدمات در خانه ارائه می شد. نتایج این مطالعه کاهش معنی داری در فراوانی و شدت مشکلات رفتاری نشان داد.

 

 1. ایجاد یک استراتژی ارزیابی جامع که مقرون به صرفه باشد و نیازمند وقت زیادی نباشد. اگر خانواده ها تشخیص دهند که نیاز به درمان تخصصی برای فرزندان خود دارند، مهم است که یک استراتژی ارزیابی جامع، مورد استفاده قرار گیرد تا آنها بدانند که با چه بیماری عصبی رفتاری مواجه هستند. همچنین مهم است که مقرون به صرفه بودن هزینه ها و زمان زمان مورد نیاز، مورد توجه قرار گیرد، زیرا خانواده های در فقر اغلب از نوع برنامه کمک های پزشکی استفاده می کنند که احتمالا کمتر از سایر بیمه گران پرداخت می شود.

 

 1. ارائه انواع مختلفی از کمک ها در جلسات با مراجعانی که از فقر رنج می برند. کمک به افراد و یاد دادن روش های بهتر برای اداره کردن عوامل استرسزا مهم است. اما افرادی که از فقر رنج می برند همچنین اغلب نیاز به کمک جهت یابی در مسیر های پیچیده خدمات اجتماعی دارند. مسائل تغذیه ای نیز اغلب باید با توجه به تأثیر قابل توجهی که تغذیه ضعیف بر رشد و تکوین عصبی دارد، مورد توجه قرار گیرد. همه این مسائل مهم است که می تواند و باید در جلسات با مراجعان مورد توجه قرار گیرد، زیرا همه آنها در مشکلاتی که افراد مبتلا به اختلالات عصبی رفتاری ، با آن مواجه اند دخیل هستند.

 

منبع

بیشتر بخوانید

  آیا این مطلب را می پسندید؟
  https://sepantazistapadana.co.ir/?p=30812
  اشتراک گذاری:
  واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
  دانیال نژادمعصوم
  عاشق مداخله در مغز، بدون شكافتن جمجمه و تجويز دارو 🧠😁/اين همون ايده اصلي هست كه در علوم اعصاب شناختي دوست دارم/ اگه دوست داشتين نظرات و سوالاتتون رو از طريق ايميل بهم بگين: [email protected]
  مطالب بیشتر

  نظرات

  0 نظر در مورد اثرات عصبی رفتاری فقر

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.