0
0

الگوریتم جدید هوش مصنوعی و بهبود دستگاه‌های تحریک مغز برای درمان بیماری‌ها

40 بازدید

فن‌آوری هوش مصنوعی به محققان این امکان را می‌دهد که درک کنند کدام مناطق مغز به طور مستقیم با یکدیگر تعامل دارند، که به راهنمایی قرار دادن الکترودها برای DBS برای درمان بیماری‌های عصب شناختی کمک می‌کند.

منبع: مایوکلینیک

برای میلیون ها نفر مبتلا به صرع و اختلالات حرکتی مانند پارکینسون، تحریک الکتریکی مغز در حال حاضر امکانات درمانی را گسترش می‌دهد. در آینده تحریک الکتریکی ممکن است به افراد مبتلا به بیماری‌های روانپزشکی و آسیب‌های مغزی مستقیم مانند سکته مغزی کمک کند.

با این حال، مطالعه این که چگونه شبکه‌های مغزی با یکدیگر تعامل دارند پیچیده است. شبکه‌های مغزی را می توان با انتقال پالس‌های مختصر جریان الکتریکی در یک ناحیه از مغز بیمار در حین اندازه‌گیری پاسخ ولتاژ در مناطق دیگر، مورد بررسی قرار داد. در اصل، فرد باید قادر به استنباط ساختار شبکه‌های مغزی از این داده‌ها باشد. با این حال، با داده‌های دنیای واقعی، مشکل این است که سیگنال‌های ثبت‌شده پیچیده هستند، و مقدار محدودی از اندازه‌گیری‌ها را می توان انجام داد.

برای اینکه مشکل قابل مدیریت باشد، محققان مایو کلینیک مجموعه‌ای از پارادایم‌ها یا نقطه نظراتی که مقایسه بین اثرات تحریک الکتریکی بر مغز را ساده می‌کند را توسعه دادند. به این خاطر که تکنیکی ریاضیاتی برای مشخص کردن این که چگونه مجموعه ورودی‌ها در مناطق مغز انسان به هم نزدیک می‌شوند، در ادبیات علمی وجود ندارد، تیم مایو با یک متخصص بین‌المللی در الگوریتم هوش مصنوعی (AI)برای توسعه نوع جدیدی از الگوریتم موسوم به “مبانی شناسایی نمایه منحنی ” هم‌کاری کرد.

در مطالعه‌ای که در PLOS Computational Biology منتشر شد، بیمار مبتلا به تومور مغزی، در معرض قرار گیری یک آرایه الکترود الکتروکورتیکوگرافیک قرار گرفت تا قبل از حذف تومور، محل تشنج و نقشه عملکرد مغز را تعیین کند. هر تعامل الکترودی منجر به مطالعه صدها هزار نقطه زمانی می‌شود که با استفاده از الگوریتم جدید مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

یافته‌های ما نشان می‌دهد که این نوع جدید از الگوریتم می‌تواند به ما کمک کند بفهمیم کدام مناطق مغز به طور مستقیم با یکدیگر تعامل دارند، دکتر کای میلر(Kai Miller)، متخصص اعصاب مایو کلینیک و اولین مولف این مطالعه می‌گوید: ” به نوبه خود، ممکن است به راهنمایی نحوه قرار دادن الکترودها برای ابزار های تحریکی برای درمان بیماری‌های مغز شبکه کمک کند.”

” به عنوان یک تکنولوژی نوظهور، این نوع الگوریتم می‌تواند به ما کمک کند تا بیماران مبتلا به صرع، اختلالات حرکتی مانند پارکینسون بیماری‌های روانپزشکی مانند اختلال وسواس اجباری و افسردگی را درمان کنیم.

کلاوس – رابرت مولر (Klaus-Robert Mueller)، Ph.D.، نویسنده همکار مطالعه و عضو تیم تحقیقات مغزی گوگل می‌گوید: داده‌های عصب شناختی تا به این تاریخ، شاید چالش برانگیز ترین و هیجان‌انگیزترین داده‌ها برای مدل سازی توسط محققان هوش مصنوعی باشد.

در این مطالعه، نویسندگان یک بسته کد قابل دانلود را ارایه می‌دهند تا افراد دیگر این تکنیک را بررسی کنند. دورا هرمس Ph.D ، مهندس پزشکی مایو کلینیک و نویسنده ارشد  مطالعه می‌گوید: ” به اشتراک گذاشتن کد توسعه‌یافته بخشی از تلاش‌های ما برای کمک به تکرارپذیری تحقیق است.”

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=31590
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
دانیال نژادمعصوم
عاشق مداخله در مغز، بدون شكافتن جمجمه و تجويز دارو 🧠😁/اين همون ايده اصلي هست كه در علوم اعصاب شناختي دوست دارم/ اگه دوست داشتين نظرات و سوالاتتون رو از طريق ايميل بهم بگين: [email protected]
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد الگوریتم جدید هوش مصنوعی و بهبود دستگاه‌های تحریک مغز برای درمان بیماری‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.