0
0

درمان جدید مبتنی بر RNA از موش ها در برابر ویروس کووید ۱۹ محافظت می‌کند

140 بازدید
RNA از موش ها در برابر ویروس کووید 19 محافظت می‌کند | خبر کوتاه سپنتا زیست آپادانا

محققان یک مولکول RNA را شناسایی کرده اند که سبب تحریک سیستم دفاعی اولیه بدن علیه ویروس می‌شود و می‌تواند از موش ها در برابر طیف وسیعی از انواع کروناویروس، محافظت کند.

این مطالعه که روز چهارشنبه در مجله Experimental Medicine منتشر شد، می‌تواند یه راهکار درمانی جدید برای افراد مبتلا به بیماری نقص ایمنی باشد که به کووید مبتلا شده اند و یک درمان ارزان قیمت برای کشورهای در حال توسعه که در حال حاضر به واکسن‌ها دسترسی ندارند، ارائه دهد.

اولین خط دفاعی بدن در برابر S-Cov-2 قبل از دخالت آنتی بادی‌ها و سلول‌های T به مولکول‌های گیرنده‌ای مانند RIG-I بستگی دارد که ماده ژنتیکی ویروس را تشخیص می‌دهد و باعث تولید پروتئین‌های سیگنال‌دهنده اینترفرون نوع یک می‌شود.

محققان دانشکده پزشکی ییل در ایالات متحده خاطرنشان کردند که این اینترفرون‌ها باعث تولید پروتئین‌هایی می‌شوند که می‌توانند تولید مثل ویروسی را مهار کرده و فراخوانی سلول‌های ایمنی را برای مبارزه با عفونت تحریک کنند.

آن ها گفتند که مطالعات متعدد نشان داده اند که تولید زودهنگام و قوی اینترفرون ها در برابر COVID-19محافظت می‌کند، در حالی که تاخیر در تولید اینترفرون با فرم شدید بیماری مرتبط است.

محققان خاطرنشان کردند که درمان بیماران با مولکول‌های RNA کوتاه، که از مواد ژنتیکی S-Cov-2تقلید می‌کنند و گیرنده RIG-I را برای تحریک تولید اینترفرون‌های نوع I توسط سلول‌های بدن فعال می‌کنند، می‌تواند مرگ و میر را کاهش دهد.

اسید ریبونوکلئیک(RNA) یک مولکول ضروری است که در کدگذاری، رمزگشایی، تنظیم و بیان ژن‌ها نقش دارد. این تیم رویکرد خود را روی موش‌های حساس به عفونت S-CoV-2 آزمایش کردند.

به گفته محققان، یک دوز واحد از یک مولکول RNA به نام SLR14 برای محافظت از موش ها در برابر بیماری شدید و مرگ کافی است، به ویژه اگر درمان کمی‌ قبل یا بلافاصله پس از قرار گرفتن در معرض ویروس انجام شود.

آنها گفتند که SLR14 از موش ها در برابر همه گونه هایS-CoV-2 از جمله دلتا محافظت می‌کند.

محققان همچنین SLR14را در موش‌های دارای نقص ایمنی که بطور مزمن به کووید آلوده شده بودند، آزمایش کردند.

به گفته آنها، مولکول RNA قادر است ویروس را به طور کامل از این حیوانات پاک کند، حتی اگر آنها فاقد سلول های T و سلول های B تولید کننده آنتی بادی باشند.

این تیم خاطرنشان کرد که مولکول‌های RNA مانند SLR14 نسبتا ارزان هستند و ساخت آن‌ها آسان است.

آکیکو ایوازاکی، استاد دانشکده پزشکی ییل، گفت: «بنابراین SLR14 به عنوان یک کلاس جدید از درمان‌های RNA که می‌تواند به عنوان ضد ویروسی علیه کووید استفاده شود، یک راه نجات بخش محسوب می‌شود».

ایوازاکی گفت: «علاوه بر این، از آنجایی که این رویکرد درمانی مبتنی بر RNA ساده و متنوع است، مطالعه ما به پاندمی‌های احتمالی بعدی ناشی از ویروس های تنفسی حساس به اینترفرون  نوع یک  کمک می‌کند».

اگرچه واکسن‌های تایید شده کووید-۱۹ در پیشگیری از بیماری‌های شدید و مرگ بسیار موثر هستند، در بسیاری از کشورهای کم‌درآمد هنوز دسترسی به واکسن بسیار محدود است.

محققان می‌گویند که اثربخشی واکسن ها در حال حاضر در افراد دارای نقص ایمنی که قادر به تشکیل تعداد کافی آنتی بادی یا سلول T نیستند( که این ها به طور خاص پروتئین اسپایک ویروسی را هدف قرار می‌دهند)، کاهش یافته است.

آنها توضیح دادند که این افراد مستعد ابتلا به عفونت های مزمن و طولانی مدت S-CoV-2هستند.

ایواساک افزود: «به علت عدم تاثیرگذاری مناسب واکسن روی همه ی افرادی ضروری است که علاوه بر استفاده از واکسن‌ها در پیشگیری از کووید-۱۹، تلاش‌هایی برای توسعه درمان‌های مؤثر علیه S-CoV-2 لازم است.»

منبع

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=32675
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
یاسمین غفاری
کارشناس میکروبیولوژی دانشگاه شهید بهشتی تهران / دانشجوی کارشناسی ارشد ژنتیک دانشگاه تربیت مدرس تهران
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد درمان جدید مبتنی بر RNA از موش ها در برابر ویروس کووید ۱۹ محافظت می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.