• خانه
  • معاینه چشم می تواند به تشخیص زودهنگام پارکینسون کمک کند.

معاینه چشم می تواند به تشخیص زودهنگام پارکینسون کمک کند.

معاینه چشم می تواند به تشخیص زودهنگام پارکینسون کمک کند.

فناوری هوش مصنوعی می تواند نشانه های اولیه بیماری پارکینسون را بر اساس تصاویر عروق شبکیه گرفته شده از یک آزمایش ساده چشم شناسایی کند.

منبع: RSNA(انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی)

طبق تحقیق ارائه شده در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی (RSNA)،یک معاینه ساده چشمی همراه با فناوری قدرتمند یادگیری ماشین هوش مصنوعی (AI) می تواند در تشخیص زودهنگام بیماری پارکینسون کمک کند.

بیشتر بخوانید: علائم نهان آلزایمر در چشم‌های شما

بیماری پارکینسون یک اختلال پیشرونده در سیستم عصبی مرکزی است که میلیون ها نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

 تشخیص پارکینسون به طور معمول براساس علائمی مانند لرزش ، سفتی عضلات و اختلال در تعادل است – رویکردی که محدودیت های قابل توجهی دارد.

“مسئله این روش این است که علائم بیماران پارکینسون ، معمولاً فقط پس از پیشرفت طولانی مدت با آسیب قابل توجه به نورون های دوپامینی مغز ایجاد می شوند.”

” Maximillian Diaz ، نویسنده ارشد مطالعه ، دکترای مهندسی پزشکی. دانشجوی دانشگاه فلوریدا در گینسویل ، فلوریدا گفت: “این بدان معنی است که ما در اواخر روند بیماری، بیماران را تشخیص می دهیم.”

پیشرفت بیماری با زوال سلول عصبی مشخص می شود که دیواره های شبکیه را نازک می کند ،لایه  بافتی که پشت کره چشم قرار دارد.

در بیماری پارکینسون همچنین رگهای خونی میکروسکوپی یا microvasculature شبکیه را تحت تأثیر قرار می دهد. این ویژگی ها فرصتی برای استفاده از قدرت هوش مصنوعی برای بررسی تصاویر چشم ها برای علائم بیماری پارکینسون است.

محققان نوعی روش یادگیری ماشین در هوش مصنوعی به نام( support vector machine SVM) را به کار گرفتند که از سال ۱۹۸۹ وجود داشته است.

با استفاده از تصاویر پشت چشم از هر دو بیمار مبتلا به بیماری پارکینسون و افراد گروه کنترل (افراد غیر بیمار)، آنها SVM را آموزش دادند تا نشانه های موجود در تصاویر مربوط به بیماری را  تشخیص دهد.

نتایج نشان داد که شبکه های یادگیری ماشین می توانند بیماری پارکینسون را بر اساس ساختار عروق شبکیه  طبقه بندی کنند ، ویژگی مشخص کننده پارکینسون ، کوچک تر بودن رگ ها بود. روشهای استفاده شده، عمدتا از این ایده پشتیبانی می کنند که تغییرات فیزیولوژیک مغز را می توان در چشم مشاهده کرد.

نمونه ای از تصاویر چشم گرفته شده از بایو بانک  انگلستان.

نمونه ای از تصاویر چشم گرفته شده از بایو بانک  انگلستان

Diaz یکی از محققان مشارکت کننده دراین تحقیق می گوید:

“تنها مهمترین یافته این مطالعه این بود که یک بیماری مغزی با یک تصویربرداری ابتدایی از چشم تشخیص داده شده است.”

“این بسیار متفاوت از رویکردهای سنتی است که در آن برای یافتن مشکلی در مغز باید تصاویر مغزی متفاوتی را بررسی شود.”

همچنین اشاره کرد که:

این روش های تصویربرداری سنتی با MRI ، CT و تکنیک های پزشکی هسته ای می تواند بسیار پرهزینه باشد.

در مقابل ، رویکرد جدید از یک عکاسی ابتدایی  با تجهیزات معمول و دردسترس در کلینیک های چشم ، برای تهیه تصویر استفاده می کند.

تصاویر را حتی می توان توسط یک گوشی هوشمند با لنز مخصوص ثبت کرد.

او در ادامه می گوید :

“این فقط یک تصویر ساده از چشم است ، شما می توانید آن را در کمتر از یک دقیقه انجام دهید ، و هزینه تجهیزات بسیار کمتر از دستگاه CT یا MRI است.

اگر بتوانیم این کار را سالانه انجام دهیم ، امید این است که بتوانیم موارد بیشتری را زودتر بگیریم ، که به ما کمک می کند بیماری را بهتر بشناسیم و یک درمان یا راهی برای کند کردن پیشرفت پیدا کنیم.”

این محققان بر این باور اند که ، این روش همچنین می تواند در شناسایی بیماری های دیگری که بر ساختار مغز تأثیر می گذارند ، مانند بیماری آلزایمر و MS ، کاربردهایی داشته باشد.

واژه نامه:

گروه کنترل: افرادی از شرکت کنندگان یک آزمایش علمی هستند که از آنها به عنوان یک نمونه خنثی که مورد آزمایش قرار نگرفته اند استفاده می شود تا با مقایسه آنها با آزمودنی های واقعی میزان اثر گذاری روش مورد ازمایش معلوم شود.

رفرنس انگلیسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست علاقه مندی ها 0