0
0

درمان روانشناختی که می تواند کمر درد مزمن را درمان کند

289 بازدید

یک دوره چهار هفته ای از درمان باز پردازش درد (PRT) می تواند تا ۱۲ ماه، درد کسانی که از درد مزمن رنج می برد را تسکین دهد. علاوه بر این، برنامه درمان روانشناختی شبکه های مغزی مرتبط با پردازش درد را تغییر داد.

منبع: دانشگاه کلرادو

تحقیقات جدیدی از دانشگاه کلرادو نشان می دهد که، باز اندیشی درباره آن چیزهایی که سبب درد می شوند و چگونگی برجستگی تهدید ها ، می تواند برای درد های مزمن تسکین های پایدار ارائه دهد و شبکه های مغزی مرتبط با درد را نیز تغییر دهد.

مطالعه ای که در نشریه JAMA Psychiatry منتشر شد، نشان داد که دو سوم افرادی که دچار کمر درد مزمن بودند؛ با چهار هفته تحت درمان قرار گرفتن توسط یک روش روانشناختی به نام درمان مبتنی بر بازپردازش درد(Pain Reprocessing Therapy-PRT )  بعد از درمان، کاملا  یا تقریبا بی درد می شدند. و بیشتر این اثرات تسکین دهنده تا یک سال باقی ماند. یافته‌ها، برخی از قوی‌ترین مدارک را ارائه می‌کنند، یافته ها برخی از قوی ترین شواهدی را ارائه می دهند که تاکنون یک درمان روانشناختی توانسته است تسکین قوی و با دوامی را برای درد مزمن ارائه دهد. همان دردی که یکی از پنج آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد.

یونی آشار (Yoni Ashar) نویسنده اول این مقاله می گوید:” برای مدتی طولانی ما فکر می کردیم که درد مزمن عمدتا به خاطر مشکلاتی در بدن است، و بیشتر درمان ها هم همان را مورد هدف قرار می دادند.”  “این درمان بر اساس این فرض منطقی بنا شده است که مغز می تواند درد را در غیاب آسیب و یا حتی پس از شفا پیدا کردن آسیب بسازد، و این افراد می توانند این درد را فراموش کنند(unlearn ). مطالعه ما نشان می دهد که این درست است. “

 

فعالیت اشتباه مسیر های عصبی

تقریبا ۸۵٪ از افراد مبتلا به کمر درد مزمن به چیزی دچار هستند که به عنوان “درد اولیه” شناخته می شود، به معنی تست ها قادر به شناسایی یک منبع مشخص جسمانی، مانند آسیب بافتی نیستند.

مطالعات نشان می دهدند که فعالیت اشتباه مسیرهای عصبی حداقل تا حدی در موضوع مقصر هستند:  مناطق مختلف مغز- از جمله آنهایی که با پاداش و ترس مرتبط هستند- در طی مقطع هایی از درد مزمن به نسبت درد حاد، بیشتر فعال هستند. و در میان بیماران مبتلا به درد مزمن، شبکه های عصبی مشخصی حساس هستند و حتی به تحریک های خفیف واکنش فراتری را نشان می دهند.

آشار گفت که اگر درد یک سیگنال هشدار دهنده  است که چیزی در بدن اشتباه می باشد، درد مزمن اولیه، “شبیه یک هشدار اشتباه است که در وضعیت روشن باقی مانده است. “

 

روش درمان مبتنی بر بازپردازش درد (PRT)  به دنبال خاموش کردن هشدار است

آشار می گوید: “ایده این است که با فکر کردن در مورد درد به عنوان یک چیز ایمن به جای یک چیز تهدید کننده، بیماران می توانند شبکه های مغزی تقویت کننده درد را تغییر دهند، و آن را عادی کنند.”

برای کارآزمایی کنترل شده تصادفی، آشار و نویسنده ارشد مقاله تور وگار(Tor Wager) و حالا دایانا ال تیلور ( Diana L. Taylor ) استاد برجسته نوروساینس در کالج دارث موث (Dartmouth College)، ۱۵۱ مرد و زن که به مدت حدقل شش ماه کمر درد با حداقل امتیاز  ۴ از ۱۰ برای شدت درد، را به کار گرفتند.

آنها در گروه درمان یک ارزیابی همراه با دنبال شدن توسط هشت جلسه یک ساعته درمان مبتنی بر بازپردازش درد را گذراندند، این یک تکنیک است که توسط یک روانشناس درد از لوس آنجلس به نام آلن گوردن (Alan Gordon) ساخته شده است. هدف این تکنیک: آموزش دادن بیماران درباره نقش مغز در ساختن درد مزمن است؛ به این منظور که به آنها کمک کند که درد شان را به شیوه ای جدید ارزیابی کنند، اینگونه می توانند کارهایی که از انجامش ترس داشتند را انجام دهند و همچنین کمک می کند تا هیجاناتی که ممکن است درد را تشدید کنند را شناسایی کنند.

همه داستان ایجاد درد در سر شما نیست

“این به این معنی نیست که درد شما واقعی نیست یا تمام آن محدود به سر(مغز) شماست” وگار تاکید می کند، با توجه به این نکته که تغییرات در مسیرهای عصبی در مغز می‌تواند مدت زیادی پس از آن که آسیب از بین رفته‌است، ادامه یابد، با چنین ارتباطاتی تقویت می شود. “به این معنی است که اگر علل در مغز هستند، راه حل ها ممکن است در همان جا وجود داشته باشند.”

 

قبل و بعد از درمان، شرکت کنندگان همچنین تحت تصویربرداری تشدید مغناطیسی کارکردی (fMRI) قرار گرفتند تا نحوه واکنش مغز آن‌ها به محرک درد خفیف را اندازه‌گیری کنند.

پس از درمان، ۶۶ % از بیماران در گروه دریافت کننده مداخله، بدون درد یا تقریبا بدون درد بودن و این درحالی است که این مقدار در گروه دارونما ۲۰ % و در گروهی که مداخله ای دریافت نکردند ۱۰ درصد بود.

آشار با اشاره به اینکه مواد افیونی (opioids)، تنها یک تسکین متوسط و کوتاه‌مدت را  در کارآزمایی ها به دست آورده‌است، گفت: “مقدار و پایداری کاهش دردی که ما دیدیم به ندرت در کارآزمایی درمان دردهای مزمن دیده می‌شوند.”

و هنگامی که افراد در گروه درمان مبتنی بر بازپردازش درد (PRT) پس از درمان، درون اسکنر در معرض درد قرار گرفتند، مناطق مغزی مرتبط با پردازش درد- شامل anterior insula و anterior midcingulate  به طور قابل توجهی آرام بودند. نویسندگان تأکید می کنند که درمان برای “درد ثانویه” در نظر گرفته نشده است- که ریشه در آسیب حاد یا بیماری دارد.

این مطالعه به طور خاص بر روی درمان مبتنی بر بازپردازش درد (PRT) برای کمر درد مزمن متمرکز شد، بنابراین در آینده، مطالعات بزرگتری مورد نیاز است تا تعیین شود که آیا نتایج مشابهی برای سایر انواع درد مزمن بدست می آید یا خیر .

در عین حال، دیگر تکنیک‌های مشابه مغز – محور در حال حاضر در میان متخصصان فیزیوتراپی و دیگر پزشکان و متخصصان بالینی که درد را درمان می‌کنند در حال ظهور هستند.

سونا دیمیدجیان ( Sona Dimidjian) استاد علوم اعصاب و روانشناسی و مدیر موسسه Renee Crown Wellness  در CU Boulder می گوید: ” این مطالعه اساسا روش جدیدی برای فکر کردن در مورد علل کمردرد مزمن برای بسیاری از مردم و ابزارهایی که برای درمان این درد در دسترس هستند، پیشنهاد می‌دهد. ” این یک گزینه بالقوه قدرتمند برای افرادی فراهم می‌کند که می‌خواهند کاملا بدون درد یا تقریبا عاری از درد زندگی کنند.”

منبع

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=32017
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Danialhypnosis
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد درمان روانشناختی که می تواند کمر درد مزمن را درمان کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.