0
0

آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب خطر مرگ ناگهانی را تقریبا دو برابر ‌می‌کند

262 بازدید

آپنه انسدادی خواب یا یا وقفه تنفسی به یک نگرانی بهداشتی در سراسر جهان تبدیل شده است و با افزایش خطر مرگ ناگهانی و مرتبط با قلب و عروق ارتباط دارد.

تحقیقات آینده باید بر کاهش و جلوگیری از این وضعیت جدی خواب متمرکز شود.

آپنه انسدادی خواب به یک نگرانی شایع در سطح جهان تبدیل شده است. تحقیقات اخیر تخمین ‌می‌زند که بیش از ۱ میلیارد نفر از افراد این اختلال مزمن خواب را تجربه ‌می‌کنند.

مطالعه ای که توسط کالج پزشکی ایالت پن در هرشی انجام شده است و در BMJ Open Respiratory Research نشان داده است‌، نشان ‌می‌دهد کسانی که مشخص ‌می‌شود آپنه انسدادی خواب دارند‌، در مقایسه با افرادی که این بیماری را ندارند‌، به طور قابل توجهی در معرض خطر مرگ ناگهانی قرار دارند.

کلمه آپنه به معنی “وقفه تنفسی” است. در طول آپنه انسدادی خواب‌، کاهش یا انسداد کامل جریان هوا در طول خواب وجود دارد. این اختلال خواب به طرق مختلف از جمله خواب آلودگی بیش از حد در طول روز‌، خستگی‌، خروپف شدید و خواب ناخوشایند خود را نشان ‌می‌دهد.

 

پیامدهای جدی آپنه خواب

در حالی که این علائم به طور بالقوه ‌می‌تواند بر کیفیت زندگی افراد تأثیر بگذارد‌، اما ‌می‌تواند پیامدهای جدی تری نیز به همراه داشته باشد.

محققان در ایالت پن ایالت با مرور سیستماتیک ادبیات‌، ۲۲ مطالعه را شناسایی کردند که بر آپنه انسدادی خواب‌، مرگ قلبی و مرگ ناگهانی متمرکز بود. این تیم داده‌های ترکیبی این مطالعات را با فراتحلیل تجزیه و تحلیل کرد.

تجزیه و تحلیل ک‌می‌شامل مجموعاً بیش از ۴۲۰۰۰ نفر در سراسر جهان بود. میانگین سنی شرکت کنندگان ۶۲ سال بود و ۶۴ درصد آنها مرد بودند.

متاآنالیز نشان داد که افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب تقریباً دو برابر بیشتر از افرادی که شرایط خواب ندارند‌، دچار مرگ ناگهانی ‌می‌شوند. این مطالعه همچنین مشخص کرد که آپنه انسدادی خواب منجر به خطر مرگ قلبی عروقی تقریباً دو برابر ‌می‌شود که با افزایش سن افزایش ‌می‌یابد.

به گفته دکتر جان اس. اوه‌، استادیار گروه جراحی در مرکز پزشکی پن استیلت میلت اس هرشی و یکی از نویسندگان این مطالعه‌، بسیاری از بیماران متوجه جدی بودن تشخیص آپنه ن‌می‌شوند.

تشخیص و درمان به موقع

در مصاحبه با Medical News Today‌، دکتر رایان سوز‌، مدیر بخش خواب UPMC‌، گفت: “ما مدتهاست ‌می‌دانیم که بیماران مبتلا به آپنه خواب که تحت درمان قرار نگرفته اند، بیشتر به فشار خون بالا‌، بیماری قلبی و تعدادی دیگر از مشکلات سلامتی مبتلا ‌می‌شوند اما خطر مرگ ناگهانی گزارش شده در این مطالعه قابل توجه است و تشخیص و درمان به موقع را بیشتر مبرم ‌می‌کند. ”

اثرات سیستم عصبی بر چرخه خواب انسان ممکن است ارتباط بین آپنه خواب و افزایش نرخ مرگ ناگهانی را توضیح دهد.

به دلیل کمبود متناوب اکسیژن که افراد مبتلا به آپنه خواب تجربه ‌می‌کنند‌، ممکن است سیستم عصبی مرکزی بیش از حد تحریک شود تا جریان هوا افزایش یابد. به نوبه خود‌، این ‌می‌تواند باعث افزایش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک فرد شود.

علاوه بر این‌، فرد مبتلا به آپنه خواب استرس اکسیداتیو را تجربه ‌می‌کند‌، که ‌می‌تواند به عدم تعادل آنتی اکسیدان‌ها در بدن کمک کند. این عدم تعادل ‌می‌تواند به سلول‌ها آسیب برساند و روند پیری را تسریع کرده و در طول زمان مشکلات متعددی برای سلامتی ایجاد کند.

در یک پادکست‌، Dale Coller‌، DO‌، از بیمارستان هلند ریه و خواب در میشیگان‌، OH‌، در مورد عوامل استرس زای جدی ناشی از آپنه انسدادی خواب اظهار نظر کرده است.

کالر توضیح ‌می‌دهد: “هربار که [گلو] بسته ‌می‌شود‌، بسیار شبیه به این است که کسی در حال خفه شدن باشد.” “این ‌می‌تواند صدها بار در یک شب اتفاق بیفتد و باعث استرس و تکه تکه شدن خواب فرد شود.”

امیلی هیلبرون‌، یکی از نویسندگان مقاله‌، ‌می‌افزاید: “ارائه درمانهای قابل دسترس و مقرون به صرفه برای جمعیت مبتلا به [آپنه انسدادی خواب] ممکن است پیامدهای نامطلوب سلامتی را برای این افراد کاهش دهد.”

محققان ایالت پن به برخی از محدودیت‌های مطالعه اشاره کردند.

از آنجا که این تحقیق شامل ۲۲ مطالعه جداگانه بود‌، عواملی غیر از آپنه انسدادی خواب ممکن است بر داده‌های هر مطالعه تأثیر بگذارد.

همچنین‌، اگرچه متاآنالیز شامل مطالعاتی از آمریکای شمالی‌، استرالیا‌، اروپا‌، آسیا و آمریکای جنوبی بود‌، اما هیچ مطالعه ای از آفریقا انجام نشد. نویسندگان خاطرنشان ‌می‌کنند که تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا نتایج این مطالعه در مورد جمعیت آفریقایی صدق ‌می‌کند یا خیر‌، مورد نیاز است.

علاوه بر این‌، آنها بر نیاز به درمان و مداخلات مربوط به کاهش و در نهایت جلوگیری از آپنه انسدادی خواب در سراسر جهان برای بهینه سازی بقا و افزایش کیفیت زندگی افراد تأکید ‌می‌کنند.

منبع

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=31945
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین

نظرات

0 نظر در مورد آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب خطر مرگ ناگهانی را تقریبا دو برابر ‌می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.