• خانه
  • فرم جدید پروتئین آلزایمر موجود در مایع مغزی نخاعی

فرم جدید پروتئین آلزایمر موجود در مایع مغزی نخاعی

فرم جدید پروتئین آلزایمر موجود در مایع مغزی نخاعی

فرم جدید پروتئین آلزایمر موجود در مایع مغزی نخاعی، نشان دهنده مرحله بیماری است

MTBR tau در مایع مغزی نخاعی می تواند به پزشکان کمک کند تا مرحله و پیشرفت بیماری آلزایمر را تشخیص دهند.

طبق مطالعه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، یک فرم جدید از پروتئین آلزایمر که در مایعات اطراف مغز و نخاع وجود دارد ، مرحله بیماری یک فرد و ردپای رشته های پروتئینی پیچ خورده تاو را در مغز نشان می دهد. تصور می شود که کلاف های تاو برای سلول های عصبی سمی هستند ، و گسترش آنها در مغز، زمینه ساز مرگ بافت مغزی و افت شناختی می شود.این کلاف ها از مرحله بی علامت رشد آلزایمر تا مرحله بروز علائم ،آشکار می شوند. نتایج این مطالعه در ۱۸ آذر۱۳۹۹ در ژورنال Brain منتشر شد.

بیشتر بخوانید: پرورش مغز، درباره تمرین های شناختی چه می دانید؟

کشف به اصطلاح ناحیه اتصال میکروتوبول تاو (MTBR tau) در مایع مغزی-نخاعی می تواند به راهی برای تشخیص افراد در مراحل اولیه بیماری آلزایمر منجر شود ، قبل از اینکه علائمی داشته باشند یا وقتی علائم آنها هنوز خفیف است و به راحتی تشخیص داده نمی شود. همچنین با ارائه یک روش نسبتاً ساده برای سنجش اینکه آیا یک روش درمانی آزمایشی باعث کند شدن یا متوقف شدن گسترش کلاف های سمی می شود یا خیر، می تواند تلاش ها را  برای یافتن درمان این بیماری ویرانگر ، تسریع کند .

کاربرد در اتاق درمان

پرفسورRandall J. Bateman می گوید:

“این MTBR tau fluid biomarker ، تاو را  که کلاف ها را تشکیل می دهد اندازه گیری می کند و می تواند مرحله بیماری آلزایمر را با نشان دادن میزان آسیب شناسی تاو در مغز بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر تأیید کند .”

”اگر بتوان این را در کلینیک های درمان انجام داد، ما دارای روشی خواهیم بود که می توانیم بدون اسکن مغزی  بفهمیم که آیا علائم بیمار، ناشی از آسیب شناسی تاو در آلزایمر است یا خیر ؛ و فرد در کدام مرحله از بیماری است. برای یک پزشک ، این اطلاعات در اطلاع رسانی مراقبت از بیمار ، و در آینده ، برای هدایت تصمیمات درمانی، بسیار ارزشمند است. “

آلزایمر از زمانی شروع می شود که پروتئین مغزی به نام آمیلوئید شروع به تشکیل پلاک در مغز می کند. در طی این مرحله ، که می تواند دو دهه یا بیشتر طول بکشد ،افراد، هیچ نشانه ای از افت شناختی ندارند.

اگرچه ، بعد آن به زودی پروتئین تاو  شروع به گسترش در سلول های عصبی می کند ، مردم آشفتگی و کمبود حافظه بروز می دهند ؛ و اسکن مغز ، افزایش تخریب بافت مغز را نشان می دهد.

کلاف های پروتئینی  تاو را می توان با توموگرافی انتشار پوزیترون (PET) مغز تشخیص داد ، اما اسکن مغز وقت گیر ، گران است و در همه جا در دسترس نیست.

کشف روش های جدید

 بیتمن و همکارانش در حال انجام آزمایش های تشخیصی خون برای بیماری آلزایمر بر اساس آمیلوئید یا شکل دیگری از تاو هستند ، اما هیچ یک از آزمایشات نمی توانند کلاف های تاو را در مراحل بیماری مشخص کند.

MTBR tau یک قطعه نامحلول از پروتئین تاو، و از اجزای اولیه آن است ، بیتمن و نویسنده اول، کانتا هوری ، PhD ، دانشمند مهمان در آزمایشگاه بیتمن ، دریافتند که گونه های خاص MTBR tauدر مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر به وفور وجود دارد ، و اندازه گیری سطح این گونه های موجود در مایع مغزی نخاعیکه اطراف مغز هستند، می تواند راهی برای سنجش میزان گسترده شدن کلاف های سمی تاو در مغز باشد.

محققان قبلی با استفاده از آنتی بادی علیه tau موفق به شناسایی MTBR tau در مایع مغزی نخاعی نشده بودند. اما هوری و همکارانش روش جدیدی را مبنی بر استفاده ازمواد شیمیایی برای خالص سازی تاو خارج از محلول و به دنبال آن طیف سنجی جرمی ایجاد کردند.

انجام آزمایش انسانی آلزایمر

هوری ، بیتمن و همکارانش با استفاده از این روش ، مایعات مغزی نخاعی ۱۰۰ نفر در ۷۰ سالگی را تجزیه و تحلیل کردند.

سی نفر هیچ اختلال شناختی و هیچ نشانه ای از آلزایمر نداشتند. ۵۸ نفردارای پلاک آمیلوئید و بدون  علائم شناختی ، با علائم خفیف یا متوسط بیماری آلزایمر بودند؛ و ۱۲ نفر دچار نقص شناختی بودند که ناشی از سایر شرایط بود.

محققان دریافتند که سطح یک شکل خاص – MTBR tau 243 – در مایع مغزی نخاعی در افراد مبتلا به آلزایمر افزایش یافته است و این باعث پیشرفت بیشتر اختلال شناختی و زوال عقل افراد می شود.

محققان با  دو تا نه سال دنبال کردن  28 عضو گروه اصلی(گروه غیر کنترل)،  نتایج خود را تأیید کردند.

نیمی از شرکت کنندگان در ابتدای مطالعه دارای درجاتی از آلزایمر بودند.

 با گذشت زمان ، مقادیر MTBR tau 243 به طور قابل توجهی در گروه بیماران آلزایمر افزایش یافت ، که همزمان با بدتر شدن امتیازات در آزمون های عملکرد شناختی بود.

This shows a brain scan from the study
یک “نقشه حرارتی” از مغز یک فرد مبتلا به آلزایمر خفیف ، نشان می دهد که پروتئین تاو کجا تجمع یافته است ، مناطق با تراکم بیشتر به رنگ قرمز و نارنجی ، و تراکم کمتر، به رنگ سبز و آبی هستند. طبق مطالعه محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس، یک فرم جدید از پروتئین آلزایمر که در مایعات اطراف مغز و نخاع وجود دارد.

مقایسه با استاندارد طلایی

استاندارد طلایی برای اندازه گیری tau در مغز زنده ، اسکن مغزی tau-PET است.مقدار tau قابل مشاهده در اسکن مغزی با اختلال شناختی همبستگی دارد.

برای دیدن اینکه چگونه تکنیک آنها با استاندارد طلایی مطابقت دارد ، محققان مقدار tau قابل مشاهده در اسکن مغز ۳۵ نفر – ۲۰ نفر با آلزایمر و ۱۵ نفر بدون آلزایمر- با اندازه گیری سطح MTBR tau 243در مایع مغزی نخاعی مقایسه کردند.

سطح MTBR tau 243 با مقدار tau مشخص شده در اسکن مغز ارتباط زیادی داشت، این نشان می دهد که تکنیک آنها به طور دقیق مشخص میکند، چه میزان تاو -و آسیب به دنبال آن-  در مغز تجمع یافته است.

هوری می گوید:

“در حال حاضر هیچ نشانگر زیستی وجود ندارد که به طور مستقیم آسیب شناسی مغز را در مایع مغزی نخاعی یا خون را منعکس کند.”

 “آنچه ما در اینجا یافتیم این است که یک فرم جدید تاو ، MTBR tau 243 ، با پیشرفت آسیب شناسی تاو ، به طور مداوم افزایش می یابد.

محققان می گویند:

 این می تواند راهی برای ما باشد که نه تنها بیماری آلزایمر را تشخیص دهیم ، بلکه بگوییم افراد در کجای این بیماری قرار دارند.

ما همچنین برخی از گونه های خاص MTBR tau را در فضای بین سلول های عصبی در مغز پیدا کردیم ، که نشان می دهد آنها ممکن است در گسترش کلاف های تاو از یک نورون به نورون دیگر نقش داشته باشند.

این یافته پنجره های جدیدی را برای بیماری آلزایمر ایجاد می کند که بر اساس هدف قرار دادن MTBR tau  برای جلوگیری از گسترش کلاف های تاو  است. “

منابع:

رفرنس انگلیسی

مقاله اصلی در ژورنال Brain

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست علاقه مندی ها 0