ارتباط ویتامین C با سرطان !

ویتامین C و رژیم تقلید ناشتا می‌توانند تومورها را کوچک کنند

ویتامین C، یکی از مهم ترین ویتامین های ضروری بدن است که در رژیم غذایی روزانه ی افراد نقش مهمی را به خود اختصاص داده است. در مطالعات پیشین نشان داده شده است که این ویتامین با غیر فعال کردن رادیکال های آزاد و خاصیت آنتی اکسیدانی خود موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. در این مقاله مطالعه ای پیرامون تاثیر این ویتامین به صورت تزریقی و ترکیب آن با یک رژیم غذایی خاص، روی تومور های سرطانی پرداخته شده است.

بیشتر بخوانید: تاثیر استفاده از قهوه و چای در سلامتی بدن

‌‌ترکیبی از دوزهای داخل وریدی بسیار زیاد ویتامین C و رژیم غذایی که تقلید از روزه است، می‌تواند روشی مؤثر برای درمان نوع تهاجمی‌ سرطان باشد.

بر خلاف اکثر روش‌های درمانی سرطان ‌این روش برای بافت سالم سمی ‌نیست.

آیا ویتامین C داخل وریدی و رژیم غذایی تقلید ناشتا می‌توانند به درمان سرطان روده بزرگ کمک کنند؟

در دهه 1970 هنگامی‌که شیمیدان برنده جایزه نوبل، لینوس پائولینگ، برای اولین بار پیشنهاد کرد که تزریق مقدار زیادی ویتامین C داخل وریدی می‌تواند سرطان را درمان کند مردم ایده او را حقه بازی و حیله گری دانستند.

اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که وی به کشف جدیدی رسیده است!

به عنوان مثال یک کارآزمایی بالینی کوچک در سال 2017 نشان داد که:

دوز بالای ویتامین C به همراه رادیوتراپی و شیمی‌درمانی به خوبی تحمل می‌شوند و ممکن است بقای زندگی افراد مبتلا به سرطان مغز را افزایش دهند.

آزمایشات بالینی بزرگتر، برای بررسی اثر درمانی ترکیب ویتامین C دوز بالا با روش‌های درمانی معمول برای سرطان، در حال انجام است.

در حال حاضر، یک مطالعه در موش‌ها نشان می‌دهد که یک رژیم غذایی که از اثرات روزه داری تقلید می‌کند، می‌تواند توانایی ویتامین C در درمان سرطان روده بزرگ را افزایش دهد در حالی که در این روش نیازی به شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی ‌ندارد.

این تحقیق که در نشریه نیچر آمده است همچنین سرنخ‌هایی را در مورد چگونگی عملکرد دوز بالای ویتامین C و شرایط لازم برای عملکرد این ویتامین ارائه می‌دهد.

دو چهره ی ویتامین C

در مقادیری که یک رژیم غذایی سالم فراهم می‌کند، ویتامین C یک آنتی اکسیدان است و رادیکال‌های آزاد بسیار واکنش پذیر در بافت‌ها را اصلاح می‌کند.

با این حال تزریق ویتامین به طور مستقیم به جریان خون، منجر به غلظت بالای آن در بافت می‌شود و در نتیجه، این ویتامین مفید، به یک اکسیدان تبدیل می‌شود و باعث ایجاد رادیکال‌های آزاد مانند پراکسید هیدروژن می‌شود.

در یک سلول سرطانی، رادیکال‌های آزاد می‌توانند به مولکول‌های بزرگی از جمله پروتئین، لیپیدها و DNA آسیب وارد کنند و منجر به مرگ سلولی شود.

برخی تحقیقات حاکی از آن است که یک نوع تهاجمی ‌از سرطان که دارای جهش در ژنی به نام KRAS است در برابر آسیب‌های رادیکال آزاد در اثر دوز بالای ویتامین C حساس است.

سرطان‌های جهش یافته KRAS در برابر سایر روش‌های درمانی سرطان مقاوم هستند و افراد مبتلا به این سرطان‌ها میزان امید به زندگی کمتری دارند.

دانشمندان تخمین می‌زنند که این جهش‌ها، تقریبا در یک چهارم کلیه سرطان‌های انسانی و حدود 40% از کل سرطان‌های روده بزرگ رخ می‌دهد.

به نظر می‌رسد ترکیب ویتامین C با شیمی‌درمانی بهترین نتایج را در سرطان‌های جهش یافته KRAS به همراه دارد.

با این وجود این روش درمانی به طور یکسان به بافت سالم و سرطانی آسیب می‌زند که این امر می‌تواند عوارض جانبی شدیدی ایجاد کند.

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC)  در لس آنجلس و انستیتوی سرطان IFON در میلان، ایتالیا، کشف کردند که آیا رژیم غذایی خاصی که اثرات روزه را تقلید می‌کند می‌تواند راه حل دیگری باشد یا خیر؟

فواید روزه گرفتن

رژیم‌های غذایی که کالری را به شدت محدود می‌کنند فوایدی را برای سلامت قلب نشان داده و می‌توانند فرایند دیابت نوع 2 را معکوس کنند.

محققان حتی دریافته اند که این روش می‌تواند طول عمر افراد بیمار را در سایر سرطان‌ها نیز افزایش دهند.

دانشمندان می‌دانند که روزه گرفتن سلول‌های سرطانی را در برابر درمان آسیب پذیرتر می‎کند اما انجام این عمل برای این افراد مبتلا به سرطان که خود دچار ضعف در این مرحله بیماری هستند، چالش بزرگی به شمار می‌رود.

در مطالعات قبلی، نویسندگان، با ایجاد یک رژیم غذایی گیاهی که کربوهیدرات و پروتئین کمی ‌را در بردارد اما از نظر چربی از منابعی مانند زیتون و تخم کتان در آن استفاده شده است، اثرات متابولیکی روزه داری را ‌شبیه سازی کردند.

در این رژیم، ‌به هنگام کاهش ذخیره ی گلیکوژن، بدن  مجبور به تولید انرژی از منابع غیر کربوهیدراتی است.

افراد به مدت 5 روز به رژیم غذایی تقلید ناشتا می‌پردازند و بعد از آن رژیم غذایی معمولی مصرف می‌کنند تا توده ناسالم بدن به حداقل مقدار خود برسد یا حتی در شرایط ایده آل، به طور کامل حذف شود.

پروفسور والتر لونگو، نویسنده ارشد و جدید ترین محقق و مدیر مؤسسه طول عمر USC شرکتی را برای بازاریابی رژیم تقلید روزه به عنوان راهی برای کاهش وزن تاسیس کرد.

نتیجه گیری مثبت

محققان برای بررسی ویتامینC  با دوز بالا و رژیم غذایی تقلید ناشتا به اندازه گیری تاثیرات این دو روش در سلول‌های سرطانی جهش یافته KRAS در آزمایشگاه پرداختند و نتایج را با یکدیگر مقایسه کردند.

لانگو می‌گوید: هنگامی‌که هر یک از دو روش به تنهایی استفاده می‌شود، رژیم غذایی تقلید ناشتا یا ویتامین   C باعث کاهش رشد سلول‌های سرطانی و افزایش جزئی مرگ و میر سلول‌های سرطانی می‌شود.

اما هنگامی‌که با هم استفاده می‌شوند، تاثیر حیرت انگیزی مشاهده شد و تقریبا تمام سلول‌های سرطانی نابود شدند!

‌محققان دریافتند، در موش‌هایی با جهش KRAS، ترکیب دو روش رژیم تقلید  ناشتا و ویتامین C، روند پیشرفت سرطان را کند نمود.

و مهم‌تر آن که، درمان با این روش خطرات کمتری را به همراه دارد.

موش‌ها بیش از 20% از وزن بدن خود را در حین رژیم از دست دادند و هنگام بازگشت به رژیم غذایی عادی قبل، به سرعت وزن خود را بازیابی کردند.

آهن آزاد

محققان در آزمایش‌های بعدی روی سلول‌های سرطانی جهش یافته KRAS، این سلول‌ها را نسبت به ترکیب ویتامینC  و رژیم‌های غذایی تقلید ناپذیر ،آسیب پذیر کردند.

در دوزهای زیاد، دانشمندان می‌دانند که ویتامین C باعث تشکیل پراکسید هیدروژن رادیکال آزاد می‌شود، با این حال مطالعات قبلی نشان داده‌اند که اتم‌های آزاد آهن باید در غلظت‌های بالا برای پراکسید هیدروژن وجود داشته باشد تا به مولکول‌های بزرگی مانند DNA آسیب برساند.

به نظر می‌رسد سلول‌های جهش یافته KRAS با تقویت تولید مولکول‌هایی که آهن آزاد را از بین می‌برند خود را از اثرات اکسیدانی ویتامین C محافظت می‌کنند.

محققان دریافتند که رژیم غذایی تقلید ناشتا این تغییرات محافظ را معکوس می‌کند و باعث می‌شود سلول‌ها، یک بار دیگر در معرض آسیب رادیکال‌های آزاد قرار گیرند.

البته مطالعات روی سلول‌های در حال رشد در آزمایشگاه و آزمایش روی حیوانات همیشه نشان دهنده این نیست که یک درمان خاص در انسان چقدر موثر یا بی خطر خواهد بود.

با این حال چندین کارآزمایی بالینی از جمله یک مطالعه در USC ‌که روی افراد مبتلا به سرطان سینه و سرطان پروستات تحقیق می‌کنند، در حال حاضر رژیم غذایی تقلید ناشتا به همراه داروهای مختلف ضد سرطان ‌را بررسی می‌کنند.

رفرنس انگلیسی

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست