0
0

کوسه نهنگی

177 بازدید

کوسه نهنگی های ماده از نرها سبقت می گیرند تا بزرگترین ماهی جهان شوند

کوسه نهنگی بزرگترین ماهی جهان است که حداکثر اندازه های شناخته شده این گونه تا طول ۱۸ متر (۵۹ فوت) رشد می کند. یک مطالعه جدید به رهبری زیست شناسان دریایی دانشگاه استرالیای غربی نشان داده است که کوسه های نهنگی نر قبل از رسیدن به بزرگسالی زود رشد می کنند (هشت الی نه متر)، ولی کوسه های نهنگی ماده با سرعت بیشتری رشد کرده تا در نهایت نرها را پشت سر می گذارند و طول متوسط بالغ آن ها تقریباً ۱۴ متر است.

بیشتر بخوانید: ایدز عصبی

تصویر متعلق به موسسه علوم دریایی استرالیا، دانشگاه استرالیای غربی می باشد

اندازه کوسه های نهنگی تا ۱۸ متر نیز گزارش شده است. (تقریباً به اندازه یک اتوبوس بزرگ در خیابان های شهر). ولی رشد آن ها بسیار آهسته می باشد به طوری که بیست الی سی سانتی متر در سال به طول آن ها افزوده می شود.

در این مطالعه، دکتر میکان و همکارانش اندازه گیری های سالانه کوسه های نهنگی را در منطقه نینگالو استرالیای غربی، از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ ، در اوج تجمع سالانه کوسه‌نهنگی انجام دادند.

آنها رشد ۵۴ کوسه‌نهنگی را بررسی کردند که این کار با نشانه گذاری از لکه های منحصر به فرد هر کوسه نهنگی امکان پذیر است که می تواند برای شناسایی هرکدام از این ماهی ها به صورت جداگانه استفاده شود.

دکتر برت تیلور، دانشمند زیست شناسی دریایی در انستیتوی علوم دریایی استرالیا در دانشگاه استرالیای غربی توضیح داد: ((ما اندازه بیش از ۱۰۰۰ کوسه نهنگ را با استفاده از دوربین های استریو ویدئو ثبت کردیم.))

“این کار اساساً با دو دوربین است که روی فریمی خاص تنظیم شده اند تا وقتی زیر آب هستید کارایی بهتری داشته باشد. این همان روشی است که چشمان ما کار می کند بنابراین شما می توانید دو ویدیو را کالیبره کرده و اندازه گیری دقیق کوسه ها را بدست آورید.

این مطالعه همچنین شامل داده هایی متفاوت از کوسه های نهنگی است.

دکتر میکان گفت: این اولین مدرکی است که کوسه‌نهنگی های نر و ماده به طور متفاوتی رشد می کنند.

برای جنس ماده بزرگ بودن مزایای زیادی دارد.

او افزود: فقط یک کوسه‌نهنگی بارداریافتیم که او ۳۰۰ جنین درون خود داشت. این یک رقم قابل توجه است، اکثر کوسه ها فقط تعدادی جنین بین یک تا دوجین دارند.

نکته: بنابراین این ماده های غول پیکر به دلیل نیاز به حمل تعداد زیادی فرزند احتمالاً بزرگ می شوند.

وی افزود: این کشف پیامدهای بزرگی برای حفاظت از این جانور دارد، زندگی کوسه های نهنگی توسط ماهیگیری هدفمند و کشتی تهدید می شوند.

اگر یک حیوان بسیار کند رشد کند و رسیدن به بلوغ ۳۰ سال یا بیشتر طول بکشد، احتمال وقوع فاجعه قبل از فرصت تولید مثل بسیار زیاد است. و این یک نگرانی واقعی برای کوسه نهنگی های کره زمین است.

دکتر میکان گفت: این یافته همچنین بیان می کند که چرا کوسه های نهنگی در مناطق گرمسیری تقریباً به طور کامل از نرهای جوان تشکیل شده است. آن ها برای بهره برداری از مقدار زیادی غذا جمع می شوند تا بتوانند سرعت رشد سریع خود را حفظ کنند.

رفرنس انگلیسی

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=26455
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
سید محمد حسین سبزپوشان
مدیرعامل شرکت علمی آموزشی سپنتا زیست آپادانا عضو پیوسته انجمن زیست شناسی ایران دانش آموخته علوم اعصاب مقدماتی دانشگاه هاروارد آمریکا عضو انجمن علوم اعصاب ایران عضو انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران دبیر زیست شناسی
مطالب بیشتر
برچسب ها:

نظرات

0 نظر در مورد کوسه نهنگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.