0
0

علائم اولیه دیابت نوع ۲

117 بازدید

دیابت نوع ۲ باعث می شود که قند خون به میزان بسیار زیادی افزایش یابد. تشخیص علائم و نشانه های اولیه ی این بیماری مزمن به درمان سریع تر فرد کمک می کند؛ در نتیجه، احتمال دچار شدن به عوارض شدید را کاهش می دهد.
دیابت نوع ۲ بیماری شایعی است. گزارش سال ۲۰۱۷ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها نشان داد ۳۰.۳ میلیون بزرگسال در ایالات متحده ی آمریکا مبتلا به دیابت هستند. در این گزارش همچنین تخمین زده شده که ۸۴.۱ میلیون بزرگسال دیگر مبتلا به “پیش دیابت” می باشند.
میزان قند خون افرادی که پیش دیابت دارند، از حد نرمال بالاتر است ولی پزشکان آن ها را به عنوان بیمار دیابتی به حساب نمی آورند. به گفته ی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، افرادی که پیش دیابت دارند، در صورتی که درمان مناسبی دریافت نکنند، طی ۵ سال به دیابت مبتلا می شوند.
شروع دیابت نوع ۲ می تواند تدریجی و علائم بیماری در مراحل اولیه ی خود، خفیف باشد. در نتیجه، ممکن است بسیاری از افراد از بیماری خود اطلاع نداشته باشند.

دیابت
در این مقاله نشانه ها و علائم اولیه ی دیابت نوع ۲ را مرور می کنیم و به اهمیت تشخیص زودهنگام این بیماری و افراد در معرض خطر ابتلا به آن می پردازیم.

علائم اولیه

علائم و نشانه های اولیه ی دیابت نوع ۲ می تواند شامل موارد زیر باشد:

۱. تکرر ادرار

زمانی که میزان قند خون افزایش می یابد، کلیه ها تلاش می کنند قند اضافی را فیلتر و از خون خارج کنند. این مسئله می تواند سبب تکرر ادرار در فرد، به ویژه در شب شود.

۲. افزایش احساس تشنگی

تکرر ادرار که برای حذف قند اضافی از خون ضروری است، می تواند سبب از دست دادن حجم بیشتری از آب بدن شود.

۳. احساس گرسنگی مداوم

مبتلایان به دیابت نوع ۲، اغلب از غذایی که می خورند انرژی کافی دریافت نمی کنند.
دستگاه گوارش غذا را به یک قند ساده ای به نام گلوکز تجزیه می کند که بدن به عنوان سوخت از آن استفاده می کند. در مبتلایان به دیابت، گلوکز به مقدار کافی از خون به سلول ها انتقال نمی یابد.
در نتیجه افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، صرف نظر از نوع و مقدار غذایی که به تازگی خورده اند، همیشه احساس گرسنگی می کنند.

۴. احساس خستگی زیاد

دیابت نوع ۲ می تواند بر میزان انرژی فرد اثر داشته باشد و سبب احساس خستگی و بی حالی شود. این خستگی در نتیجه ی ناکافی بودن میزان قند انتقالی از خون به سلول های بدن رخ می دهد.

۵. تاری دید (تاربینی)

میزان بالای قند خون به رگ های خونی آسیب می رساند و از این طریق می تواند سبب تاری دید شود. تاری دید ممکن است در یک یا هر دو چشم اتفاق بیفتد و برای مدتی بهبود یابد اما امکان بازگشت مجدد آن وجود دارد.
اگر فرد مبتلا به دیابت، بیماری خود را کنترل نکند، ممکن است آسیبی که به رگ ها وارد می شود، شدت یابد و در نهایت سبب نابینایی دائمی شود.

۶. بهبود آهسته ی زخم ها و بریدگی ها

میزان بالای قند خون می تواند به رگ های خونی و اعصاب بدن صدمه بزند و موجب اختلال در گردش خون شود. در نتیجه ممکن است حتی زخم ها و بریدگی های جزئی، طی چندین هفته یا چندین ماه ترمیم یابند. ترمیم آهسته ی زخم ها نیز احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

۷. سوزن سوزن شدن، بی حسی و یا درد دست ها و پاها

میزان بالای قند خون می تواند بر گردش خون اثر بگذارد و به اعصاب بدن آسیب برساند. این مسئله در مبتلایان به دیابت نوع ۲ منجر به درد، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی پاها و دست ها می شود.
این عارضه به عنوان نوروپاتی شناخته می شود. در صورتی که فرد بیماری خود را کنترل نکند، ممکن است نوروپاتی به مرور زمان شدت یابد و باعث عوارض جدی تری شود.

۸. لکه های پوستی

لکه های تیره ای که بر روی چین و چروک گردن، زیربغل و کشاله ی ران ظاهر می شود نیز می تواند به احتمال زیاد یکی از علائم دیابت باشد. این علائم ممکن است حالت مخملی و نرم داشته باشد.
این عارضه “آکانتوزیس نیگریکانس” نام دارد.

۹. خارش و عفونت های مخمری

قند اضافی خون و اوره، ماده ی غذایی مخمر را فراهم می آورند و می توانند منجر به عفونت شوند.
عفونت های مخمری به قسمت های گرم و مرطوب پوست مانند دهان، نواحی تناسلی و زیربغل تمایل دارند و در این قسمت ها ایجاد می شوند.
معمولا در نواحی که عفونت ایجاد شده، خارش وجود دارد ولی ممکن است علاوه بر خارش، دچار قرمزی، سوزش و درد نیز بشود.

اهمیت تشخیص زودهنگام

تشخیص زودهنگام علائم دیابت نوع ۲ می تواند باعث تشخیص و درمان سریع تر بیماری شود. درمان مناسب، تغییر سبک زندگی و کنترل میزان قند خون می تواند به صورت قابل توجهی سلامت و کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد و احتمال دچار شدن به عوارض را کاهش دهد.
در صورت عدم کنترل بیماری، بالا بودن مستمر میزان قند خون می تواند منجر به عوارض شدید و گاهی تهدید کننده ی حیات شود. این عوارض عبارتند از:
• بیماری قلبی
• سکته
• اختلالات و آسیب های عصبی
• مشکلات مربوط به پا
• بیماری کلیوی؛ که می تواند منجر به دیالیز شود
• بیماری چشمی یا نابینایی
• مشکلات جنسی در زن و مرد
علاوه بر این، عدم کنترل دیابت، می تواند منجر به سندرم هایپراسمولارهایپرگلیسمیک غیر کتونی گردد. این عارضه سبب افزایش شدید و مستمر قند خون می شود. عفونت یا بیماری معمولا باعث ایجاد این سندرم می گردد که می تواند به بستری شدن در بیمارستان منجر شود. این عارضه ی ناگهانی بیشتر افراد مسن را تحت تأثیر قرار می دهد.
کنترل میزان قند خون برای پیشگیری از برخی از این عوارض ضروری است. سطح قند خون، هر چه بیشتر کنترل نشده باقی بماند، احتمال دچار شدن به دیگر مشکلات مربوط به سلامت بیشتر می شود.

افراد در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲

هر کسی ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شود اما عوامل مشخصی می توانند در افزایش خطر ابتلا به این بیماری نقش داشته باشند که شامل موارد زیر می شوند:
• محدوده ی سنی ۴۵ سال به بالا
• عدم داشتن فعالیت فیزیکی
• چاقی یا اضافه وزن
• رژیم غذایی ناسالم
• داشتن سابقه‌ ی ابتلا به دیابت در فامیل
• مبتلا بودن به سندرم تخمدان پلی سیستیک
• داشتن سابقه‌ ی دیابت بارداری، بیماری قلبی یا سکته
• مبتلا بودن به پیش دیابت
• فرد اصالتا آمریکایی-آفریقایی، آلاسکایی، اسپانیایی یا لاتینی، آمریکایی-هندی، آسیایی-آمریکایی یا بومی هاوایی و یا از جزایر اقیانوس آرام باشد

خلاصه ی مطلب

دیابت نوع ۲ بیماری شایعی است که سبب افزایش میزان قند خون می شود. علائم اولیه ی این بیماری ممکن است شامل تکرر ادرار، افزایش احساس تشنگی، احساس خستگی و گرسنگی، مشکلات بینایی، بهبود آهسته ی زخم ها و بریدگی ها و عفونت های مخمری باشد.
در صورتی که فردی این نشانه ها و علائم احتمالی دیابت را داشته باشد، برای بررسی و تشخیص بایستی به پزشک مراجعه نماید؛ به ویژه اگر جزو افرادی باشد که در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. تشخیص و کنترل زودهنگام دیابت نوع ۲ می تواند کیفیت زندگی فرد را بهبود بخشد و احتمال دچار شدن به عوارض شدید را کاهش می دهد.

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=30803
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
ساره القری
دانشجوی زیست شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه شهید بهشتی تهران عضو شورای مرکزی کانون محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد علائم اولیه دیابت نوع ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.