گرگرفتگی

گرگرفتگی

گرگرفتگی در دوران یائسگی، همچنین در دوران قبل از یائسگی که مرحله ی قبل از قطع قاعدگی است، معمول است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که ۴ از هر ۵ زن، گرگرفتگی را در دوران میانسالی تجربه کرده اند.به طور متوسط، علائم  بیش از ۷ سال طول کشید.برخی  شرکت کنندگان، با این وجود گرگرفتگی را که برای یک دهه یا حتی بیشترادامه داشت، گزارش کردند.

گرگرفتگی و یا یائسگی، ترسناک یا علائم یک بیماری نیستند.گرمای ناگهانی در طول یک گرگرفتگی ممکن است ناخوشایند باشد.

گرگرفتگی چه حسی دارد؟

گرگرفتگی باعث احساس ناگهانی گرما در بالا تنه می شود.یک شخص ممکن است علائم را در قفسه سینه، بازوها، گردن یا صورت تجربه کند.ضربان قلب نیز در طول گرگرفتگی تمایل به افزایش دارد و احساس گرما را تشدید می کند.بیشتر گرگرفتگی بین ۳۰ ثانیه تا ۱۰ دقیقه طول می کشد، اما میتواند طولانی تر باشد.

تکرار گرگرفتگی در افراد به طور قابل توجهی متفاوت است.برای مثال آن ها می توانند چندین بار در ساعت، چند بار در روز، یا کمتر از یک بار در هفته اتفاق بیوفتند.برخی افراد متوجه می شوند که گرگرفتگی آن ها از الگوی قابل پیش بینی پیروی می کند.در طول یک گرگرفتگی، رگ های خونی در قسمت بالا تنه گسترش می یابد، اجازه می دهد جریان خون بیشتری به منطقه وارد شود.این افزایش جریان خون می تواند باعث ایجاد لکه های پوستی یا گرگرفتگی شود.برخی از افراد گزارش می کنند که در هنگام گرگرفتگی، دچار اضطراب یا استرس شده اند، مخصوصا اگر در جمع نباشند، احساس گرگرفتگی می کنند.بعد از یک گرگرفتگی، بدن تمایل دارد خودش را خنک کند.یک فرد ممکن است تعریق داشته باشد که باعث احساس لرز یا سرما شوو.

پزشکان فکر می کنند که نوسان سطح استروژن ممکن است رگ های خونی را تحت تاثیر قرار دهد، باعث تغییرات ناگهانی در اتساع رگ شود که گرگرفتگی ایجاد می کند.بنابراین استروژن درمانی ممکن است علائم  برخی علائم را کاهش دهد.انتقال به یائسگی معمولا بین ۴۵ تا ۵۵ اتفاق می افتد.یک فرد پس از ۱ سال بدون پربود، به یائسگی می رسد.سن متوسط یائسگی ۵۱ سلل است.با این وجود، برخی مردم یائسگی زودرس را در۳۰ سالگی تجربه می کنند.دیگران ممکن است قاعدگی را تا اواخر دهه ۵۰ یا حتی اوایل دهه ۶۰ ادامه دهند.

هرچند سن به طور کلی پیش بینی خوبی برای یائسگی است.و می تواند در تعیین اینکه آیا یک احساس ناگهانی گرما باعث گرگرفتگی می شود یا چیز دیگری است، کمک می کند.

کسایی که در سنین ۲۰ یا ۳۰ سالگی هستند و ناگهان احساس گرما می کنند ، ممکن است مشکل دیگری مانند تب، التهاب، یا عفونت داشته باشند.حتی زمانی که یائسگی مقصر است، مراجعه به پزشک بسیار مهم است .که علائم خیلی زودظاهر می شوند.برخی از شرایط پزشکی ممکن است باعث یائسگی زودرس شود.

دیگر نشانه ها و علائم یائسگی

برخی دیگر از علائم‌ یائسگی عبارتند از:

تغییر دوره: یائسگی زمانی است که فرد ۱۲ ماه بدون پریود می ماند.در دوران یائسگی ، تغییر در پریود معمول است.دوره ها ممکن است سبک تر، نامنظم، نزدیک به هم یا کمتر تکرار شوند.

تغییرات جسمی: بسیاری از افراد متوجه می شوند که توزیع وزنشان در دوران یائسگی و قطع قاعدگی تغییر میکند.دور کمر آن ها ممکن است گسترش یابد و حفظ توده عضلانی شکل بیشتری داشته باشد

درد: برخی افراد سردرد، درهای عضلانی یا گرفتگی ماهیچه را گزارش می کنند.

تغییرات خلق و خو: نوسان سطح هورمون ها می تواند بر سلامت روان و خلق و خو تاثیر بگذارد.برخی مردم همچنین از انتقال به یائسگی، احساساتی می شوند. برخی مردم ممکن است از شروع فصل جدید احساس هیجان داشته باشند یا از رسیدن به این انتقال طبیعی غمگین باشند، یا هر دو به طور همزمان .

استرس های اضافی مانند پیری والدین، سابقه افسردگی یا خستگی، کمبود خواب، می توانند در تغییرات خلقی نقش داشته باشند.

زندگی جنسی تغییر می کند: خشکی واژن در دوران یائسگی معمول است.برخی مردم گزارش می کنند که رابطه جنسی ناخوشایندتر می شود.که ممکن است به دلیل خشکی و نازک شدن پوست باشد. نگرش فرد در مورد رابطه ی جنسی نیز ممکن است تغییر کند.

سلامت قلب و تغییرات عروقی: فشار خون ممکن است در دوران یائسگی بالا رود.برخی از افراد نیز گزارش می دهند که ضربان قلب تندی دارند.

مسائل مربوط به مثانه: برخی از زنان افزایش عفونت مثانه یا درد را تجربه می کنند .دیگران ممکن است مجبور به کنترل بی احتیاری نشت شوند.

مشکلات خواب: گرگرفتگی می تواند باعث مشکلات خواب شود.باعث تعریق شبانه و علائم دیگر شود.حتی بدون گرگرفتگی، بسیاری ازافراد تغییراتی را در خواب  ایحاد می کنند که منجر به یائسگی می شود.بعضی از آن ها بی خوابی، کابوس یا سایر اختلالات خواب دارند.

مدیریت گرگرفتگی

برخی از تغییرات در سبک زندگی می تواند گرگرفتگی و برخی دیگرازعلائم یائسگی را کاهش دهد.یک شخص می تواند:

  • درصورت بدتر کردن علائم، محدود کردن الکل، غذاهای تند و کافئین دار
  • هنگام بروز علائم گرگرفتگی‌، از فن قابل حمل استفاده کنید
  • به صورت لایه لایه لباس بپوشید، تا اینکه بتوانید راحت تر لباس را دربیاورید و خنک شوید.
  • ترک سیگار، درصورت وجود
  • تمرین مدیتیشن، ذهن آگاهی و سایر مداخلات ذهنی که می تواند استرس را کاهش دهد و به گرگرفتگی کمک کند.
  • در هنگام گرگرفتگی به آرامی و عمیق تنفس کنید.

پاروکسین(  paxil)، نوعی داروی ضد افسردگی، ممکن است در رفع گرگرفتگی در مواردی که تغییرات سبک زندگی بی اثر است، یا شخصی می خواهد از مصرف داروهای هورمونی جلوگیری کند، کمک کند.

بیشتر مردم این دارو رو با دوز کمتری نسبت به افسردگی مصرف می کنند.با این حال وقتی شخصی همراه با یائسگی، افسردگی را تجربه می کند، پزشک ممکن است در دوز بالاتری تحویز کند.

درمان جایگزینی هورمون (HRT )، هورمون های طبیعی بدن  مانند استروژن و پروژسترون را جایگزین می کند.از آنجا که کاهش سطح هورمون می تواند بسیاری از علائم یائسگی را ایجاد کند، HRT  می تواند باعث تسکین شود.HRT ممکن است خطر سکته، لخته شدن خون، حمله قلبی، بیماری کیسه صفرا، سرطان پستان را افزایش دهد.بنابراین مهم است با یک پزشک صحبت کنید تا خطرات و مزایای آن را بسنجد.ایمنی ترین استراژدی، مصرف هورمون ها در کمترین دوز موثر و کوتاه ترین زمان ممکن است.

خلاصه

گرگرفتگی یک احساس ناگهانی گرما در بالاتنه است.شامل قفسه سینه، بازو، گردن و صورت است.ممکن سات با افزایش ضربان قلب،‌ گرگرفتگی ایحاد شود.گرگرفتگی می تواند آزاردهنده، استرس زا، ناراحت کننده باشد.با این حال، این علائم رایج معمولا با از بین رفتن دوره قاعدگی فرد کمرنگ می شود.و آن ها وارد یائسگی می شوند.بسیاری از درمان های خانگی و تغییر شیوه زندگی می تواند گرگرفتگی را آسان ترکند .افراد همچنین می توانند  درمورد داروها برای تسکین علائم از پزشک سوال کنند.

بازبینی پزشکی توسط  Debra Sullivan,Ph.D.,MSN,RN,CNE,COI  نوشته شده توسط Villines  در ۱۴ ژانویه سال ۲۰۲۰

منبع

 

بیشتر بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لیست علاقه مندی ها 0