0
0

بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی درون بدن می افتد؟

295 بازدید
بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی درون بدن می افتد؟

در ایالات متحده ی آمریکا، سیگار کشیدن یکی از عواملی است که منجر به مرگ قابل پیشگیری می شود و ترک آن می تواند بسیار دشوار باشد.
بسیاری از افراد می ترسند که فرایند بهبودی و به دست آوردن سلامتی طولانی باشد اما خط زمانی مزایای ترک سیگار از آن چه که اکثر مردم تصور می کنند، کوتاه تر است.
فواید ترک سیگار برای سلامتی در کمتر از یک ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار شروع می شود و با گذشت زمان نیز افزایش می یابد.

حقایقی درباره ی ترک سیگار

در اینجا چند نکته ی کلیدی در مورد ترک سیگار آورده شده است. جزئیات و شواهد بیشتر را در مقاله ی اصلی می خوانید.
ترک سیگار به معنای شکستن چرخه ی اعتیاد و برقراری مجدد اتصالات مغزی از پایه و اساس برای جلوگیری از تمایل شدید به مصرف نیکوتین است.
افراد سیگاری برای اینکه بتوانند سیگار را ترک کنند باید برنامه ای داشته باشند تا با وسوسه ها و تمایل شدید به مصرف مقابله کنند.
فواید ترک سیگار برای سلامتی در کمتر از یک ساعت پس از کشیدن آخرین سیگار شروع می شود.
یک فرد سیگاری هر چقدر زودتر اقدام به ترک کند، سریع تر خطر ابتلا به سرطان، بیماری های ریوی و قلبی و دیگر بیماری های ناشی از سیگار کشیدن را کاهش می دهد.

خط زمانی فواید ترک سیگار

فواید ترک سیگار خیلی سریع مشاهده می شود. به محض اینکه فرد سیگار را ترک کند، بهبود یافتن بدن او با فرایندهای زیر شروع می شود:

پس از یک ساعت

کمتر از ۲۰ دقیقه پس از کشیدن آخرین سیگار، ضربان قلب کاهش می یابد و به حالت طبیعی خود باز می گردد. فشار خون کاهش پیدا می کند و گردش خون بهبود می یابد.

پس از ۱۲ ساعت

سیگار حاوی بسیاری از سموم شناخته شده از جمله کربن منوکسید (گازی که در دود سیگار وجود دارد) است.
دوزهای بالای این گاز می تواند مضر و یا کشنده باشد و از ورود اکسیژن به ریه ها و خون جلوگیری کند. زمانی که کربن منوکسید در دوزهای بالا، در یک زمان کوتاه استنشاق می شود، ممکن است بر اثر کمبود اکسیژن سبب خفگی شود.
۱۲ ساعت پس از ترک سیگار، بدن خود را از کربن منوکسید اضافی سیگار پاکسازی می کند. سطح کربن منوکسید به حالت طبیعی خود باز می گردد و سطح اکسیژن بدن افزایش پیدا می کند.

پس از یک روز

تنها یک روز پس از ترک سیگار، خطر حمله ی قلبی شروع به کاهش یافتن می کند.
سیگار کشیدن به واسطه ی کاهش دادن کلسترول مفید، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری قلب را کاهش می دهد که سبب دشوار شدن فعالیت طبیعی قلب می شود. سیگار کشیدن فشار خون را نیز بالا می برد و لخته شدن خون را افزایش می دهد که سبب افزایش خطر سکته می شود.
در کمتر از یک روز پس از ترک، فشار خون فرد شروع به کاهش یافتن می کند که به دنبال آن خطر ابتلا به “بیماری قلبی ناشی از فشار خون بالای ناشی از سیگار” نیز کاهش می یابد. در این زمان کوتاه، میزان اکسیژن بدن ممکن است افزایش یابد که سبب آسان تر شدن انجام فعالیت فیزیکی و تمرینات ورزشی می شود و به دنبال آن، فعالیت طبیعی قلب بهبود پیدا می کند.

پس از ۲ روز

سیگار کشیدن به انتهای اعصاب بویایی و چشایی آسیب می زند. فرد با بهبود این اعصاب، در کمتر از دو روز پس از ترک، ممکن است متوجه افزایش حس بویایی شود و مزه های مختلف را بهتر درک کند.

پس از ۳ روز

۳ روز بعد از ترک سیگار، میزان نیکوتین بدن کاهش می یابد. با اینکه عدم وجود نیکوتین در بدن برای سلامتی بهتر است اما همین کاهش اولیه می تواند سبب ترک نیکوتین شود. حدود ۳ روز پس از ترک، از آن جایی که بدن در حال بازیابی حالت طبیعی خود می باشد، اکثر افراد، بدخلق، زودرنج و دچار سردرد می شوند و تمایل شدید به مصرف نیکوتین پیدا می کنند.

پس از یک ماه

در کمتر از یک ماه، عملکرد ریه رو به بهبودی می رود. با بهبود ریه ها و ظرفیت آن ها، فرد ممکن است متوجه کاهش سرفه و تنگی نفس شود. استقامت ورزشی افزایش می یابد و فرد ممکن است متوجه افزایش توانایی خود در انجام فعالیت هایی شود که به آمادگی قلبی-عروقی نیاز دارند؛ مانند دویدن و پریدن.

پس از ۱-۳ ماه

در طی ماه های آینده پس از ترک سیگار، گردش خون همچنان بهبود پیدا می کند.

پس از ۹ ماه

۹ ماه پس از ترک سیگار، ریه ها خود را به صورت چشمگیری ترمیم کرده اند. آسیب هایی که دود سیگار به “مژک”ها یا “سیلیا”(ساختار های مومانند و ظریف داخل ریه ها) رسانده است، ترمیم شده اند. این ساختارها به بیرون راندن مخاط از ریه ها و مبارزه با عفونت ها کمک می کند.
در همین زمان، بسیاری از افراد متوجه کاهش عفونت های ریوی می شوند زیرا مژک های ترمیم شده، می توانند کار خود را راحت تر انجام دهند.

پس از یک سال

یک سال بعد از ترک سیگار، خطر ابتلا به بیماری عروق کرونری قلب ۵۰ درصد کاهش می یابد. این خطر پس از گذشتن یک سال نیز همچنان در حال کاهش خواهد بود.

پس از ۵ سال

سیگار حاوی مواد سمی شناخته شده ای است که سبب تنگی سیاهرگ ها و سرخرگ ها می شود. همین مواد احتمال لخته شدن خون را نیز افزایش می دهد.
۵ سال پس از ترک سیگار، بدن خود را به اندازه ی کافی ترمیم کرده است تا حدی که سرخرگ ها و سیاهرگ ها شروع به گشاد شدن می کنند. این گشاد شدن بدین معناست که احتمال لخته شدن خون و به دنبال آن خطر سکته کاهش پیدا می کند.
کاهش خطر سکته تا ۱۰ سال دیگر نیز با بهبودی بیشتر بدن ادامه می یابد.

پس از ۱۰ سال

بعد از گذشت ۱۰ سال، احتمال ابتلا به سرطان ریه و مرگ ناشی از آن در مقایسه با فردی که به سیگارکشیدن ادامه داده است، به ۵۰ درصد کاهش می یابد. احتمال ابتلا به سرطان دهان، حلق یا پانکراس به طور چشمگیری کاهش پیدا می کند.

پس از ۱۵ سال

۱۵ سال بعد از ترک سیگار، احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونری قلب با همین احتمال در یک فرد غیرسیگاری برابر است. به طور مشابه، خطر ابتلا به سرطان پانکراس در حد یک فرد غیرسیگاری کاهش یافته است.

پس از ۲۰ سال

پس از ۲۰ سال، خطر مرگ ناشی از عوامل وابسته به سیگار از جمله بیماری ریوی و سرطان در حد فردی که در زندگی خود هرگز سیگار نکشیده است، کاهش می یابد. همچنین، خطر ابتلا به سرطان پانکراس به میزان افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند، کاهش پیدا می کند.

فواید ترک سیگار

سیگار کشیدن عادتی زیان آور است که می تواند منجر به عوارضی شدید و مرگ شود. زمانی که فرد سیگار را ترک می کند، بدن به صورت طبیعی شروع به بهبود یافتن، می کند و با گذشت زمان، مانند یک فرد غیرسیگاری نشاط و سرزندگی خود را باز می یابد.
برخی از اثرات مانند کاهش فشار خون تقریباً بلافاصله بعد از ترک سیگار مشاهده می شود. سال ها طول می کشد که دیگر اثرات مانند خطر ابتلا به سرطان ریه و بیماری های قلبی و ریوی در حد یک فرد غیرسیگاری کاهش یابد.
با این حال، هر سالی که بدون کشیدن سیگار می گذرد، خطرات ابتلا به بیماری ها را کاهش می دهد و سلامت کلی بدن را بهبود می بخشد. این مسئله باعث می شود که ترک سیگار انتخابی بسیار مناسب برای افرادی باشد که این عادت را شروع کرده اند.

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=31993
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Sarah Elkara
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد بعد از ترک سیگار چه اتفاقاتی درون بدن می افتد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.