0
0

ازون درمانی چیست؟

331 بازدید

ازون درمانی یا ازون تراپی، یک نوع درمان پزشکی جایگزین و بحث برانگیز می باشد که در آن از گاز ازون برای مقابله با بیماری ها استفاده می شود.
ازون یکی از فرم های اکسیژن است. متخصصان ازون درمانی در این درمان جایگزین، از حالت گازی یا مایع ازون به عنوان ماده ی ضدعفونی کننده ی موضعی یا برای درمان بیماری ها استفاده می کنند.
افراد، سال هاست که در زمینه های پزشکی ازون تراپی انجام می دهند. با این وجود، در حال حاضر، بی خطر بودن آن بحث برانگیز است.
سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۱۹، در مورد ازون درمانی هشدار داد زیرا شواهدی کافی برای اثبات بی خطر بودن و اثربخشی آن وجود ندارد.
در این مقاله یک نمای کلی از ازون درمانی ارائه می نماییم که شامل کاربردها، مزایای پیشنهادی، عوارض جانبی و خطرات احتمالی می شود.

ازون درمانی چیست؟

ازون درمانی به متدی پزشکی اشاره دارد که در آن از گاز ازون استفاده می شود.
گاز ازون فرمی از اکسیژن می باشد. این گاز بی رنگ از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است. در بخش بالایی اتمسفر، لایه ی ازون وجود دارد که زمین را از پرتوی فرابنفش خورشید حفظ می کند. با این حال، ازون در سطح زمین گازی آلاینده و مضر به حساب می آید.
استشمام گاز ازون ضرر دارد و سبب تحریک حلق و ریه ها، سرفه و شدید شدن علائم آسم می شود. قرار گرفتن زیاد در معرض این گاز ممکن است باعث آسیب دیدن ریه شود و می تواند کشنده باشد.
با این حال، برخی پژوهشگران معتقدند که ازون می تواند در زمینه های پزشکی کاربرد درمانی داشته باشد. به عنوان مثال، در مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ گزارش شده است که ازون درمانی در موارد زیر کاربرد دارد:
• درمان آرتریت
• مقابله با بیماری های ویروسی مانند HIV و SARS
• ضدعفونی زخم ها
• فعال کردن سیستم ایمنی
• درمان نارسایی قلبی ناشی از عدم خونرسانی به قلب
• درمان دژنراسیون ماکولا
• درمان سرطان
پژوهشگران در حال حاضر، در حال بررسی اثرات ازون درمانی بر روی بدن انسان هستند تا همه ی فواید درمانی بالقوه را شناسایی نمایند.
با این حال، تاکنون پژوهش های کمی در مورد بی خطر بودن و اثربخشی واقعی ازون درمانی انجام شده است. به همین دلیل سازمان های رسمی استفاده از آن را تأیید نمی کنند.

آیا ازون درمانی کارآمد است؟

بر اساس مطالعه ای که در سال ۲۰۰۵ انجام شد، شواهدی کافی برای استفاده از ازون تراپی برای درمان HIV یا دیگر بیماری های عفونی، بیماری قلبی، انواع سرطان، عارضه های پوستی یا بیماری های متعدد دیگری وجود ندارد.
علی رغم اینکه استفاده از ازون علیه ویروسی که در خارج از بدن HIV ایجاد می کند، موفقیت آمیز بوده است، هیچ پژوهشی تاکنون اثربخشی و بی خطر بودن آن را در داخل بدن نشان نداده است.
برخی تحقیقات حاکی از آن است که ازون تراپی می تواند با تنظیم پاسخ سیستم ایمنی و برطرف کردن کمبود اکسیژن، با بیماری ها از جمله سرطان مقابله کند.
با این حال، طب مکمل و جایگزین برای سرطان، حاکی از آن است که هیچ آزمایش کنترل شده ی تصادفی برای افراد مبتلا به سرطان انجام نشده و تعداد آزمایش های انسانی ازون تراپی برای درمان دیگر بیماری ها بسیار کم است.
سازمان غذا و دارو استفاده از ازون را براى درمان هیچ گونه عارضه ای تأیید نمی کند زیرا اثربخشی و بی خطر بودن آن اثبات نشده است.
بنابراین محققان، پیش از تعیین اثرات واقعی ازون درمانی بر بدن انسان و اینکه آیا فواید درمانی دارد یا خیر، باید آزمایش های بیشتری انجام دهند.

آیا ازون درمانی بی خطر است؟

اگرچه گزارش های برخی تحقیقات، اثرات مفید ازون درمانی را بی خطر و پایدار عنوان کرده است اما دیگر منابع حاکی از آن است که شواهدی کافی وجود ندارد تا بدانیم که آیا واقعا بی خطر و اثربخش است یا خیر.
سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۱۹، بیانیه ای علیه استفاده از ازون به عنوان یک درمان پزشکی منتشر نمود و عنوان کرد که ازون گازی سمی است و در درمان و پیشگیری کاربرد مفید شناخته شده ای ندارد.
سازمان غذا و دارو با اشاره به کاربرد آن به عنوان یک ماده ی ضدعفونی کننده، اظهار داشت: “برای اینکه ازون بتواند یک آنتی میکروب مؤثرى باشد، باید غلظتی بسیار بالاتر از غلظت قابل تحمل انسان و حیوانات داشته باشد.”
ازون درمانی در گذشته اثرات معکوس و منفی هم داشته است که برخی از آن ها بسیار شدید بوده اند.
طب مکمل و جایگزین برای سرطان حاکی از آن است که در برخی موارد گزارش شده، تزریق مستقیم و درون رگی ازون منجر به آمبولی ریه و مرگ شده است.
گزارشی در سال ۲۰۰۵ حاکی از آن است که: “در برخی موارد گزارش شده، استفاده از ازون تراپی منجر به آمبولی ریه، عفونت های منتقله از طریق خون و همی آنوپی در دو چشم (از دست دادن میدان دید در دو طرف) شده است.
گاز ازون، خود برای انسان مضر است. قرار گرفتن در معرض ازون با افزایش چشمگیر خطر مرگ بر اثر بیماری های تنفسی همراه است. اثرات سمی این گاز زمانی که در دود با نیتروژن دی اکسید همراه باشد، به خوبی شناخته شده است.
میزان کم ازون نیز می تواند ریه ها و حلق را تحریک کند و سبب سرفه، تنگی نفس و آسیب دیدن بافت ریه شود.

روش استفاده

ازون به صورت طبیعی حالت گازی دارد. افراد برای استفاده از آن به عنوان یک دارو، آن را بر پوست خود می زنند، از آب ازونه استفاده می کنند، گاز ازون را به درون بدن وارد می کنند و یا از سونای ازون استفاده می کنند. در سونای ازون، بخشی از بدن را بسته بندی می کنند و در معرض ازون قرار می دهند.
از آن جایی که ازون مجاری تنفسی را تحریک می کند، افراد باید از عدم استشمام آن اطمینان حاصل نمایند.
متخصص در برخی روش ها، خون فرد را با ازون می آمیزد و مجدداً به او تزریق می نماید. به این روش “اوتوهموتراپی” گفته می شود که با توجه به پژوهش های علمی، بی خطر بودن آن تاکنون به اثبات نرسیده است.

عوارض جانبی

عوارض جانبی ازون تراپی، بسته به نوع متد درمانی که فرد دریافت می کند، متفاوت است.
به هیچ وجه نباید گاز ازون را استشمام کرد. در صورت ورود این گاز به دهان، بینی یا چشم ها امکان سوزش، سرفه، حالت تهوع، استفراغ یا سردرد وجود دارد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض این گاز ممکن است سبب مشکلات تنفسی شود.
افرادی که این نوع درمان را دریافت می کنند، در برخی مواقع دچار واکنش هرکس‌هایمر می شوند. این مسئله می تواند علائمی شبیه آنفولانزا ایجاد کند و در کوتاه مدت، احساس بدتری در فرد به وجود آورد.
برخی متدها شامل وارد کردن گاز ازون به بدن می شود. اگر فرد ازون تراپی را از طریق روده دریافت نماید، ممکن است احساس بدی پیدا کند و دچار درد شکم و نفخ شود. این عوارض جانبی نیز موقتی می باشد.

خلاصه ی مطلب

ازون درمانی یک متد پزشکی جایگزین است که در آن از گاز ازون استفاده می شود. اثربخشی و بی خطر بودن این نوع درمان بحث برانگیز می باشد.
پژوهشگران در حال حاضر، در حال بررسی اثرات ازون درمانی بر بدن انسان هستند تا هر گونه اثر مفید درمانی را شناسایی نمایند.
گاز ازون برای انسان سمی می باشد و پژوهش های کمی در مورد بی خطر بودن ازون درمانی صورت گرفته است. به همین دلیل سازمان های رسمی از این نوع درمان حمایت نمی کنند.
افرادی که در رابطه با ازون تراپی و متد درمانی مناسب خودشان سؤالى دارند باید با پزشکشان مشورت نمایند.

منبع

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=30904
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
Sarah Elkara
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد ازون درمانی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.