0
0

عوامل ایجاد کننده ی کراتوزیس پیلاریس و علائم و نحوه ی درمان آن

134 بازدید

کراتوزیس پیلاریس عارضه ای پوستی است که باعث ظاهر شدن برآمدگی های ریزی روی پوست می شود. برجستگی ها اغلب در پشت بازوها ایجاد می شوند.

کراتوزیس پیلاریس (KP) خطرناک نیست اما برخی افراد ممکن است برآمدگی های ناشی از آن را ناخوشایند بدانند.

در این مقاله ، ظاهر برآمدگی های ناشی از KP، عوامل ایجاد کننده ی بیماری و گزینه های درمانی موجود برای آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

علائم

بیماری KP به صورت برآمدگی های ریز و زبری  روی سطح پوست ظاهر می شود. این برآمدگی ها ممکن است سفید یا قرمز باشند و اغلب با خشکی پوست و پوسته پوسته شدن همراه هستند. برخی از افراد مبتلا به KP می گویند که این برآمدگی ها مشابه سطح گوشت مرغ یا برآمدگی هایی است که هنگام مورمور شدن روی پوست ظاهر می شود.

اغلب افراد اولین بار در کودکی یا نوجوانی متوجه علائم آن می شوند. KP در جوانان نسبت به بزرگسالان شایع تر است.

این بیماری می تواند در هر ناحیه ای از بدن که دارای فولیکول مو باشد، ظاهر شود ولی بیشتر در نواحی زیر دیده می شود:

 • قسمت بالای بازو ها (در ۹۲ درصد موارد)
 • ران ها (در ۵۹ درصد موارد)
 • مقعد (در ۳۰ درصد موارد)

برآمدگی های KP اغلب “سر سفید” قابل مشاهده ای دارند. البته برخلاف آکنه و دیگر برآمدگی های پوستی، منافذ پوست بر اثر عفونت یا باکتری مسدود نشده اند.

برآمدگی های KP زمانی ایجاد می شود که کراتین – پروتئین محافظ پوست – تجمع می یابد و فولیکول های مو را مسدود می کند.

علل و عوامل خطر

تجمع کراتین، مستقیماً ایجاد KP می کند. با این وجود، پژوهشگران تاکنون از دلیل تولید کراتین اضافی در برخی افراد و عدم تولید آن در برخی دیگر، مطمئن نیستند.

افرادی که پوست خشک، اگزما و حساسیت پوستی دارند، نسبت به دیگران، بیشتر در معرض ابتلا به KP هستند. در زمستان که پوست خشک تر می شود، ممکن است افراد مستعد KP بیشتر دچار مشکل شوند.

آب هوای سرد و خشک باعث وخیم تر شدن KP می شود.

ظاهرا KP به ژنتیک فرد هم بستگی دارد. تحقیقات نشان می دهد که از نظر ژنتیکی، پتانسیل ابتلا به بیماری KP صفتی غالب است. به عبارتی دیگر، احتمال ابتلای افرادی که یک والد مبتلا به KP دارند، بسیار بالاست.

به عقیده ی برخی دیگر از پژوهشگران، KP به همین سادگی و با تولید کراتین ایجاد نمی شود. مطالعه ای در سال ۲۰۱۲، ۲۵ فرد با سابقه ی کراتوزیس پیلاریس را مورد بررسی قرار داد و نتیجه این بود که فولیکول های مویی که تحت تأثیر KP قرار گرفته اند، پیچ خورده بودند.

نویسندگان مقاله اظهار نمودند که ساقه ی پیچ خورده ی مو، بافت پوشاننده فولیکول مو را می ترکاند. این مسئله باعث التهاب فولیکول مو و سپس سبب تحریک الگو های غیرطبیعی تجمع کراتین می شود.

علی رغم این عدم قطعیت، KP، هیچ نگرانی جدی را در رابطه با سلامتی ایجاد نمی نماید. برآمدگی های ناشی از KP سرطانی نمی شوند و مسری نیستند و به طور معمول عفونت نمی کنند.

با این حال عدم درمان برآمدگی ها، به مرور زمان، باعث وخیم تر شدن آن ها و باعث دشوار تر شدن روند درمان و مقابله با آنها می شود. درمان خانگی مناسب می تواند مشکلات مربوط به جنبه ی زیبایی را برطرف نموده و از وخیم تر شدن وضعیت KP جلوگیری نماید.

درمان های خانگی

KP عارضه اى بی خطر است و به درمان پزشکی نیاز ندارد. در نتیجه کنترل و مدیریت علائم آن در خانه بلامانع است. برخی افراد، در صورتی که برآمدگی های ناشی از KP آزاردهنده نباشند، ممکن است اقدامی در جهت درمان آنها ننمایند.

روش هایی که باعث به حداقل رساندن علائم ظاهری و شدت KP می شود عبارتند از:

مرطوب نمودن مکرر پوست

افرادی که پوست خشکی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به KP هستند. پوست خشک بیشتر دچار خارش می شود و خاراندن مداوم پوست باعث تحریک KP می شود. خشکی پوست همچنین باعث ناخوشایند تر شدن ظاهر زبر و پوسته پوسته ی این بیماری می شود.

استفاده از کرم های مخصوص برای درمان اگزما یا پوست بسیار خشک می تواند مفید باشد. افراد باید بعد از دوش آب گرم، کرم را به صورت لایه ضخیم استفاده کنند تا جذب آن بیشتر شود.

افرادی که پوست بسیار خشکی دارند، باید در طول روز چند بار پوست خود را مرطوب نمایند از جمله مواقعی که پوستشان خشک یا دچار خارش می شود.

جلوگیری از خشکی پوست

افراد علاوه بر استفاده از مرطوب کننده ی غلیظ، باید از مصرف صابون های ناسازگار با پوست در ناحیه ی آسیب دیده پرهیز کنند یا یک صابون مرطوب کننده انتخاب نمایند.

دوش آب گرم می تواند پوست را خشک کند، بنابراین بهتر است افراد دمای آب را پایین بیاورند یا یک روز در میان دوش بگیرند.

خشک کردن پوست به آرامی، از خشکی بیش از حد آن جلوگیری می کند. افراد مبتلا به KP می توانند در شب، به ویژه در آب و هوای سرد و خشک، از مرطوب کننده ی هوا (بخور) استفاده کنند.

پرهیز از مواد حساسیت زا

KP یک واکنش آلرژیک نیست. با این حال ، افرادی که اگزما دارند بیشتر در معرض ابتلا به KP هستند و اگزما به آلرژی مرتبط است. اگر برخی مواد شیمیایی خاص یا سایر مواد حساسیت زا باعث شدید تر شدن علائم اگزما شود، ممکن است KP را نیز وخیم تر کند.

محصولاتی که باید در استفاده از آن ها محتاط بود عبارتند از:

 • پودر لباس شویی
 • غذا های خاص
 • لوسیون ها

مبتلایان به KP باید از محصولاتی که قبلا واکنش های آلرژیک یا اگزما ایجاد کرده اند، اجتناب کنند.

افرادی که از نحوه ی واکنش پوستشان به محصولات خاصی اطمینان ندارند، باید از محصولات مخصوص پوست و پودر لباس شویی های ضد حساسیت استفاده کنند. این محصولات دارای ترکیباتی هستند که احتمال ایجاد واکنش های آلرژیک آنها کمتر است.

درمان بیماری های زمینه ای پوست

علی رغم اینکه ممکن است همه دچار KP شوند، احتمال ابتلای افرادی که اگزما یا آلرژی پوستی دارند، بیشتر است. درمان این مشکلات احتمال ایجاد عارضه های ثانویه را کاهش می دهد.

اگر فردی علائم مربوط به دیگر بیماری های پوستی را بروز دهد، باید به یک متخصص پوست مراجعه نماید.

کرم های موضعی

علاوه بر کرم های مرطوب کننده، برخی دیگر از درمان های موضعی نیز می توانند با زدودن سلول های پوستی مرده و جلوگیری از تجمع بیش از حد کراتین ، به بهبود پوست کمک کند.

این روش های درمانی عبارتند از:

رتینوئید های موضعی: کرم های حاوی رتینول و دیگر ترکیباتی که از ویتامین آ مشتق شده اند؛ این کرم ها به پوست کمک می کند تا سلول های جدید و سالمی تولید نماید.

کورتیکواستروئید های موضعی: کرم های ملایم استروئیدی که می توانند خارش را کاهش دهند.

لایه برداری شیمیایی

به زدودن سلول های مرده ی پوستی سطح خارجی پوست، لایه برداری گفته می شود. زدودن  پوست مرده می تواند از به دام افتادن آن در فولیکول های مو جلوگیری کند و به فرایندی که پوست به واسطه ی آن کراتین اضافی را از بین می برد، سرعت بخشد.

لایه برداری دستی که به واسطه ی اسکراب یا لیف صورت می گیرد، می تواند پوست خشک را تحریک کند. لایه برداری شیمیایی، پوست را کمتر تحریک می کند و ممکن است مؤثرتر باشد.

برخی از لایه بردارهای شیمیایی مؤثر عبارتند از:

 • سالیسیلیک اسید
 • لاکتیک اسید
 • گلایکولیک اسید
 • اوره

مرطوب کننده هایی که حاوی این اسید ها هستند، می توانند علاوه بر مرطوب کردن پوست، سرعت جایگزینی سلول های پیر با جوان را افزایش دهند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

کراتوزیس پیلاریس

عارضه های پوستی دیگری از جمله واکنش های آلرژیک و عفونت های پوستی می توانند شباهت زیادی به KP داشته باشند. اگر علائم به صورت قابل توجهی وخیم تر و پوست ملتهب و دردناک شود یا درمان های خانگی بی تأثیر باشند، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

علائم دیگری که فرد با دیدن آن ها باید به متخصص پوست مراجعه کند عبارتند از:

 • علائم عفونت مانند ظاهر شدن رگه های قرمز، گرم شدن پوست، تب یا درد شدید
 • خارش های شدیدی که با کرم های موضعی تسکین نیابد
 • بیماری KP که با روش های خانگی درمان نشود
 • بیماری KP همراه با علائمی دیگر مانند استفراغ

درمان

متخصص پوست می تواند از دیگر عوامل بالقوه ی ایجادکننده ی پوست زبر و ناصاف جلوگیری کند. اگر تشخیص پزشک KP باشد، ممکن است لایه بردار شیمیایی قوی تری تجویز کند یا کورتیکواستروئید ها را توصیه نماید.

پزشک ممکن است توصیه هایی نیز در رابطه با سبک زندگی ارائه دهد یا کرم مرطوب کننده ی خاصی را تجویز نماید.

اگر KP به درمان های سنتی پاسخ ندهد، لیزردرمانی می تواند قرمزی و التهاب را کاهش دهد. نتایج این درمان، موقتی است و با بروز مجدد علائم KP، درمان با لیزر باید تکرار شود.

منبع

 

بیشتر بخوانید

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://sepantazistapadana.co.ir/?p=30696
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
ساره القری
دانشجوی زیست شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه شهید بهشتی تهران عضو شورای مرکزی کانون محیط زیست دانشگاه شهید بهشتی تهران
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد عوامل ایجاد کننده ی کراتوزیس پیلاریس و علائم و نحوه ی درمان آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.